Na targach nieruchomości MIPIM w Cannes będą sprzedawane polskie biurowce

2017-03-10 18:13
EY raport
Autor: EY

Pięć biurowców – dwa z Warszawy i po jednym w Krakowa, Łodzi i Wrocławia – zaprezentuje Skanska na targach nieruchomości MIPIM, które odbędą się w dniach 14-17 marca w Cannes.

Skanska Genaration Park
Autor: Skanska Property Poland Wizualizacja pierwszego budynku największego w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksu biurowego Skanska - Generation Park.

Dyrektor zarządzający Skanska Property Poland Arkadiusz Rudzki podkresla, że przez cztery dni pięć polskich projektów tej firmy ma szansę przykuć uwagę ponad 5 tys. międzynarodowych inwestorów.

Na MIPIM nieruchomości na sprzedaż

– To podczas tego typu wydarzeń często zaczyna się proces najważniejszych na rynku transakcji. Nasze projekty pokażemy przez pryzmat umacniania wysokiej pozycji Polski w oczach międzynarodowych inwestorów – mówi Arkadiusz Rudzki. I dodaje, że Skanska zabierze na targi MIPIM do Cannes portfel budynków biurowych klasy A. W ofercie znajdą się dwie prestiżowe inwestycje w nowym biznesowym centrum Warszawy – na Woli: pierwszy budynek największego w Europie Środkowo-Wschodniej kompleksu biurowego Skanska - Generation Park oraz pierwszy etap inwestycji Spark. Skanska pokaże również pierwsze dwa budynki projektu High5ive, położnego w samym sercu miasta - przy Dworcu Kraków Główny oraz sąsiadujący z kampusem uniwersyteckim we Wrocławiu - Green2Day. Na uwagę zasługuje kompleks Nowa Fabryczna, położony w samym sercu Nowego Centrum Łodzi vis a vis największego w Polsce podziemnego dworca kolejowego - Łódź Fabryczna.

Duży popyt na biurowce

- To budynek, który został niemal w całości wynajęty jeszcze przed oddaniem obiektu do użytkowania. Wszystkie projekty są w trakcie budowy i zostaną wystawione na sprzedaż przed uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie – informuje Arkadiusz Rudzki.
W ostatnich dwóch latach Skanska sprzedała dziewięć biurowców, które wybudowała w naszym kraju.
- Po nasze projekty sięgają zarówno międzynarodowi inwestorzy, którzy po raz pierwszy wchodzą na polski rynek, ale są i tacy, dla których jest to kolejna inwestycja w Polsce – dodaje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji CEE w Skanska Commercial Development Europe, spółce budującej i sprzedającej budynki biurowe na czterech rynkach Europy Środkowo-Wschodniej: w Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech.

Polska liderem w Europie Środkowo-Wschodniej

W 2016 r. wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce sięgała 4,6 mld euro. To najwyższy wynik od rekordowego 2006 r. – podaje firma doradczej EY w swoim corocznym raporcie „Poland. The real state of real estate". Największą część transakcji stanowiły nieruchomości handlowe – 43% i biurowe – 39%. Według YE, nasz kraj jest największym rynkiem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej pod względem wolumenu transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych. Zagranicznych inwestorów przyciągają do Polski atrakcyjne stopy kapitalizacji i stabilna sytuacja gospodarcza.

Rekordowy rok dla biur

YE podaje, że w 2016 r. oddano do użytku rekordową powierzchnię biurową, która wyniosła aż 900 tys. m2. Oznacza to, że łączna powierzchnia biurowa przekroczyła już 9 mln m2. Firma doradcza zwraca uwagę, że bardzo istotnym sektorem generującym popyt na powierzchnię biurową w Polsce jest sektor usług profesjonalnych dla biznesu. Takich centrów jest już w Polsce około tysiąca.
- Rozwinięta infrastruktura, duża liczba wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych i niższe koszty pracy niż w Europie Zachodniej przyciągają nowych inwestorów w tym sektorze. To przekłada się na coroczny wzrost popytu na rynku nieruchomości biurowych – mówi Anna Kicińska, lider Grupy Doradztwa Nieruchomości EY w regionie CSE.
Nadal najwięcej biur powstaje w Warszawie, na dalszych miejscach jest Kraków, Trójmiasto, Łódź i Wrocław. – Brexit może dodatkowo zwiększyć zainteresowanie zagranicznych inwestorów Polską, a tym samym przełożyć się na wzrost popytu na nowe powierzchnie – dodaje Kicińska.

Inwestor ciągle zagraniczny

Z raportu EY wynika, że ponad 90% inwestorów stanowią inwestorzy zagraniczni. W minionym roku były to przede wszystkim podmioty z kapitałem z RPA, a także Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie inwestorów także z Azji oraz Bliskiego Wschodu. Inwestor z Polski to ciągle rzadkość. Na naszym rynku to zaledwie kilka procent, podczas gdy np. w Czechach czy na Węgrzech udział rodzimego kapitału stanowi nawet 30%. Nowe narzędzia inwestycyjne - REITy, które już wkrótce mają być dostępne, mogą zmienić te proporcje, jak miało to miejsce we wspomnianych krajach – zauważa Anna Kicińska.
Wyjaśnijmy, że Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy dotyczący polskiego odpowiednika Real Estate Investment Trusts (REITs), czyli spółek rynku wynajmu nieruchomości. Mogliby w nie inwestować także mniejsi, lokalni inwestorzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej