Na straży jakości okien

2005-12-15 14:23

Związek Polskie Okna i Drzwi przeprowadził badanie wyrobów sprzedawanych na polskim rynku. Powodem podjęcia tych działań były sygnały o coraz gorszej jakości okien.Zbadano dziesięć okien z profili PCW wyprodukowanych w różnych zakładach. Związek przyjął dwa kryteria oceny: spełnienie formalnych warunków wprowadzenia na rynek (oznakowanie, deklaracja zgodności, karta gwarancyjna) oraz spełnienie parametrów technicznych deklarowanych przez producenta.

Wyniki okazały się zaskakujące; tylko jedno okno było oznaczone zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 11.08.2004 r. W przypadku pozostałych brakowało np. nazwy wyrobu, numeru deklaracji zgodności, określenia współczynników ciepła i akustyki czy też instrukcji wbudowania i użytkowania. W większości nie określono stopnia szczelności okna i sposobu jego rozszczelnienia.
Na szczęście są to uchybienia, które można szybko i w łatwy sposób naprawić i tak naprawdę nie mają one podstawowego znaczenia dla użytkownika. Można uznać, że są wynikiem braku dobrej organizacji w firmach, a nie rzeczywistego braku odpowiednich dokumentów (np. deklaracji zgodności).
Trzeba jednak mieć świadomość, że niespełnienie choćby jednego warunku określonego w Rozporządzeniu powoduje, że źle oznakowane okno jest wprowadzane do obrotu handlowego z naruszeniem prawa.

Pod koniec listopada laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji przedstawiło raporty z badań okien. Okazało się, że na dziesięć przebadanych jednostek zaledwie trzy utrzymują wszystkie parametry techniczne na deklarowanym poziomie. Pozostałe albo nie wytrzymują próby wody, albo są nieszczelne na wiatr. A te parametry są przecież podstawowe dla funkcjonalności okna.
Wstępne wnioski laboratorium pokazują, że powodem tych usterek są błędy w produkcji (zbyt luźny zaczep, pozostawienie wypływki w narożu, zagięcie uszczelki itp.).
Okazało się także, że nie ma znaczenia, czy okno wyprodukowano w małym czy dużym zakładzie. Mogłoby się wydawać, że duże firmy mają przewagę technologiczną; okna tam produkowane powinny być dobrej jakości. Jednak wyniki badań pokazały, że okno wyprodukowane w małym podwarszawskim zakładzie spełnia wszystkie kryteria techniczne.
Producenci poszczególnych okien zostali poinformowani o wynikach badań. Związek Polskie Okna i Drzwi zamierza w przyszłości powtórzyć badanie, a jeśli jakość okien się nie poprawi - ujawnić, kto takie okna wyprodukował.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej