Na straży jakości okien

2005-12-15 14:23

Związek Polskie Okna i Drzwi przeprowadził badanie wyrobów sprzedawanych na polskim rynku. Powodem podjęcia tych działań były sygnały o coraz gorszej jakości okien.Zbadano dziesięć okien z profili PCW wyprodukowanych w różnych zakładach. Związek przyjął dwa kryteria oceny: spełnienie formalnych warunków wprowadzenia na rynek (oznakowanie, deklaracja zgodności, karta gwarancyjna) oraz spełnienie parametrów technicznych deklarowanych przez producenta.

Wyniki okazały się zaskakujące; tylko jedno okno było oznaczone zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 11.08.2004 r. W przypadku pozostałych brakowało np. nazwy wyrobu, numeru deklaracji zgodności, określenia współczynników ciepła i akustyki czy też instrukcji wbudowania i użytkowania. W większości nie określono stopnia szczelności okna i sposobu jego rozszczelnienia.
Na szczęście są to uchybienia, które można szybko i w łatwy sposób naprawić i tak naprawdę nie mają one podstawowego znaczenia dla użytkownika. Można uznać, że są wynikiem braku dobrej organizacji w firmach, a nie rzeczywistego braku odpowiednich dokumentów (np. deklaracji zgodności).
Trzeba jednak mieć świadomość, że niespełnienie choćby jednego warunku określonego w Rozporządzeniu powoduje, że źle oznakowane okno jest wprowadzane do obrotu handlowego z naruszeniem prawa.

Pod koniec listopada laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji przedstawiło raporty z badań okien. Okazało się, że na dziesięć przebadanych jednostek zaledwie trzy utrzymują wszystkie parametry techniczne na deklarowanym poziomie. Pozostałe albo nie wytrzymują próby wody, albo są nieszczelne na wiatr. A te parametry są przecież podstawowe dla funkcjonalności okna.
Wstępne wnioski laboratorium pokazują, że powodem tych usterek są błędy w produkcji (zbyt luźny zaczep, pozostawienie wypływki w narożu, zagięcie uszczelki itp.).
Okazało się także, że nie ma znaczenia, czy okno wyprodukowano w małym czy dużym zakładzie. Mogłoby się wydawać, że duże firmy mają przewagę technologiczną; okna tam produkowane powinny być dobrej jakości. Jednak wyniki badań pokazały, że okno wyprodukowane w małym podwarszawskim zakładzie spełnia wszystkie kryteria techniczne.
Producenci poszczególnych okien zostali poinformowani o wynikach badań. Związek Polskie Okna i Drzwi zamierza w przyszłości powtórzyć badanie, a jeśli jakość okien się nie poprawi - ujawnić, kto takie okna wyprodukował.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej