Murator rozstrzygnął konkurs na Dom Ekologiczny

2011-10-14 11:36
Dom Ekologiczny - konkurs Muratora
Autor: Konrad Kalbarczyk Laureaci konkursu Dom Ekologiczny Muratora

Podczas uroczystej gali, wraz z otwarciem wystawy, MURATOR rozstrzygnął 13 października pierwszy w Polsce, ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt domu ekologicznego zorganizowany we współpracy z Zarządem Głównym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP. Sąd konkursowy wyłonił najlepsze projekty domów ekologicznych. Oto nagrodzone projekty domów.

Do oceny sąd konkursowy przyjął 92 prace. Projekty odzwierciedlają różnice poglądów na temat współczesnego domu. Do głosu doszły sprzeczne koncepcje - od propozycji tradycyjnego taniego budownictwa ze słomy i gliny, przez futurystyczne wizje domów produkujących energię, do idei definiujących na nowo sposób życia i mieszkania. Po analizie projektów sędziowie uznali jednak, że żadna z prac nie spełniła jednocześnie wszystkich założeń konkursowych w sposób optymalny i zdecydowali się nie przyznawać pierwszej nagrody. Cztery równorzędne wyróżnienia po 17 500 zł otrzymały najlepsze prace reprezentujące odmienne koncepcje domu ekologicznego.

Dom Ekologiczny - konkurs Muratora
Autor: brak danych

Ekologiczny dom dostępny - praca numer 027 (090308)
Autorzy projektu:
Piotr Trębacz, Andrzej Wieteska, Beata Trębacz, Ludomir Duda i współpracownicy
Opinia sądu konkursowego: Prosty w budowie, funkcjonalny i estetyczny dom parterowy znakomicie rozwiązany funkcjonalnie, z prawidłowym strefowaniem, wygodnymi pokojami sypialnymi i możliwością zmian aranżacji przestrzeni, efektywną komunikacją wewnętrzną i dobrze wyznaczonymi miejscami na samochody. Zwracają uwagę właściwe relacje wnętrza z ogrodem, zielony dach oraz staw pełniący funkcje stabilizatora ciepła i reflektora energii słonecznej. Wyróżnienie przyznano za architekturę wartościową, powściągliwą w wyrazie i niepodlegającą modom oraz za przedstawienie koncepcji skromnego domu mogącego współtworzyć przyjazne środowisko zamieszkania.
Zobacz szczegóły projektu

Dom Ekologiczny - konkurs Muratora
Autor: brak danych

Dom Ekosystem - praca numer 057 (228804)
Autorzy projektu
: Ligia Krajewska, Jacek Mistur
Opinia sądu konkursowego: Koncepcja otwartego na różne zestawienia systemu prostopadłościennych modułów mieszczących podstawowe pomieszczenia: sypialnię, jadalnię oraz taras przy salonie i garaż, a także trójkątnych elementów łączących, w które umiejętnie wpisują się pozostałe funkcje. Wyróżnienie przyznano za udaną interpretację idei domu wspierającego integrację rodziny, z oryginalnym wspólnym wnętrzem otwierającym się na otoczenie we wszystkich kierunkach. Zwarta bryła domu mieszczącego się na niewielkiej działce i proponowane rozwiązania wskazują wartościowy kierunek poszukiwań domu ekologicznego, ekonomicznie wykorzystującego energię i materiały.
Zobacz szczegóły projektu

Dom Ekologiczny - konkurs Muratora
Autor: brak danych

Dom ukryty - praca numer 026 (657272)
Autorzy projektu:
Tomasz Głowacki, Katarzyna Rybczyńska, Mateusz Skalski, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kukułka, Małgorzata Walczak, Jakub Podgórski
Opinia sądu konkursowego: Idea atrialnego domu schowanego pod ziemię, aby zachować nienaruszony fragment krajobrazu. Ascetyczny, radykalny gest pozostawienia zielonej przestrzeni między budynkami. Kreacja wyjątkowych warunków życia rodziny skupionej wokół atrium, przy zapewnieniu współczesnych potrzeb użytkowych i komfortu cieplnego oraz niewielkiego zapotrzebowania na energię do ogrzewania. Wyróżnienie przyznano za projekt pokazujący, że poszanowanie energii oraz środowiska rozumianego jako krajobraz naturalny i kulturowy może wymagać niestandardowego myślenia i przełamania powszechnych aksjomatów.
Zobacz szczegóły projektu

Dom Ekologiczny - konkurs Muratora
Autor: brak danych

Z wysokim wnętrzem - praca numer 058 (742813)
Autorzy projektu
: Aleksandra Poźniak-Wołodźko, Marcin Sienkowski
Opinia sądu konkursowego: Ideowy projekt prostego domu o wyjątkowo zwartej bryle, z atrakcyjnym wnętrzem skupionym wokół dużego dwukondygnacyjnego salonu wykorzystanego do wentylacji naturalnej i ogrzewanego kominkiem usytuowanym w centrum. Wyróżnienie przyznano za projekt domu powściągliwego, oszczędnego w użytych środkach technicznych, dającego atrakcyjne miejsce dla życia rodziny, wzniesionego na bardzo małej działce, przy niewielkim budżecie i w poszanowaniu środowiska.
Zobacz szczegóły projektu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przyznał w tym konkursie swoje nagrody:

Dom Ekologiczny - wyróżnienia NFOŚ
Autor: brak danych

Praca numer 068 (061211).  Autorzy projektu: Piotr Trębacz, Miłun Trzaskowski, Beata Trębacz, Ludomir Duda i współpracownicy
Zobacz szczegóły projektu

Praca numer 085 (150202). Autorzy projektu: Tomasz Mielczyński, Anna Michalska, Izabela Brychcy.
Zobacz szczegóły projektu

Praca numer 063 (731104). Autor projektu: Grzegorz Tomaszewski.
Zobacz szczegóły projektu

O konkursie na Dom Ekologiczny:

Zadaniem konkursowym było opracowanie koncepcji architektonicznej domu o powierzchni 150-200 m2 dla czteroosobowej rodziny, którego budowa i eksploatacja są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i spełniają warunki poszanowania energii. Dom miał spełniać współczesne potrzeby i standardy użytkowe, a jednocześnie być tani w eksploatacji. Oczekiwaliśmy zintegrowanych rozwiązań architektonicznych, budowlanych i instalacyjnych mających na celu oszczędność energii oraz ochronę środowiska. Projektanci mieli zaproponować rozwiązania, które pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie domu na nieodnawialną energię końcową do ogrzewania i wentylacji do 50 kWh/(m2.rok). Należało przewidzieć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych oraz określić jej procentowy udział w całkowitym zapotrzebowaniu energetycznym domu, a także zaproponować racjonalne zużycie wody (wykorzystanie wody deszczowej i bytowej). Dom miał zapewniać mieszkańcom zdrowe warunki życia, w szczególności dostęp do naturalnego światła i świeżego powietrza. Istotnym założeniem było także zminimalizowanie negatywnego wpływu budowy na środowisko.

Skład sądu konkursowego:
Jerzy Grochulski, przewodniczący sadu konkursowego, architekt,
Paweł Detko, architekt,
Anna Kamińska, redaktor naczelna Grupy Tytułów Murator,
Robert Konieczny, architekt,
Bartłomiej Kisielewski, architekt,
Piotr Kuczia, architekt,
Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii,
Ewa Porębska, architekt, redaktor naczelna pisma „Architektura-Murator”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej