Ministerstwo Środowiska popiera stopniową redukcję emisji Co2. WIDEO

2012-05-22 15:29
Ministerstwo Środowiska popiera redukcję Co2
Autor: www.newseria.pl

Polska jako jedyny kraj UE wyraziła sprzeciw wobec polityki klimatycznej zaproponowanej przez Danię, która zakłada ograniczenie emisji Co2 w jeszcze większym stopniu niż dotychczas. Ministerstwo Środowiska nie jest przeciwne tej propozycji, ale podkreśla, że zmiany powiny być wdrażane stopniowo, by gospodarka nie płaciła zbyt wysokiej ceny za ochronę klimatu.

Komisja Europejska przedstawiła w 2011 roku dokument (tzw. Pakiet klimatyczny), którego celem jest przejście na konkurencyjną gospodarkę niskoemisyjną do 2050 roku. Głównym założeniem zapisu było osiągnięcie 80% redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050. Przypomnijmy, że Polski rząd wstrzymał się z poparciem projektu.

Przeczytaj również: Zielona gospodarka ma potężny potencjał - Dania stawia na zrównoważony rozwój Unii Europejskiej

Rząd polski a Pakiet klimatyczny

Polityka UE jest ogromnym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, przemysłu i konsumentów. Przede wszystkim ze względu na wywoływany skokowy wzrost cen energii, a także ze względu na inne niekorzystne skutki jak np. zaburzenie rynku energii, wstrzymanie inwestycji energetycznych, spadek wartości polskich firm energetycznych oraz zagrożenie konkurencyjności przedsiębiorstw z branż energochłonnych. Co więcej, Komisja Europejska w dokumencie nie przedstawiła żadnych środków, które mogłyby złagodzić negatywne skutki unijnej polityki klimatycznej i Pakietu klimatycznego dla Polski. Rząd polski sprzeciwił się propozycji przedstawionej przez Danię, która zakładała zwiększenie celów redukcji emisyjnych Co2 z aktualnych na poziomie 20 procent do 30 procent. Taki wskaźnik miałby obowiązywać do 2020 roku.

Emisja Co2 a Ministerstwo Środowiska

Jak tłumaczy wiceminister środowiska redukcja emisji Co2 jest ważnym zagadnieniem dla Polski, jednak powinna być redukowana na innym poziomie niż w pozostałych krajach UE.

Komentuje Aneta Wilmańska, wiceminister, Ministerstwo Środowiska:

Wiceminister środowiska zanacza, że kwestia ochrony środowiska jest dla polskiego rządu ważna. Dlatego Polska chcę wypracować kompromis w tym zakresie. W tym celu, szef resortu środowiska Marcin Korolec, w marcu 2012 roku, zaprosił do współpracy wszystkich ministrów środowiska z krajów UE w celu osiągnięcia porozumienia w zakresie emisji Co2. Wspólne stanowisko w tej sprawie powinno być znane w ciągu najbliższych miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej