Lubelski Uniwersytet Medyczny powiększy się o ośrodek badawczy

2012-09-07 14:48
Centrum Medycyny doświadczalnej UM w Białymstoku
Autor: www.polskawschodnia.gov.pl Centrum Medycyny Doświadczalnej w Białymstoku

Uniwersytet Medyczny w Lublinie będzie miał Ośrodek Medycyny Doświadczalnej. Inwestycję o wartości 8 mln złotych zrealizuje Skanska. Ośrodek badawczy, który będzie drugą taką placówką w Polsce ma rozpocząć działalność w 2014 roku.

Ośrodek badawczy, którego inwestorem jest Uniwersytet Medyczny w Lublinie, będzie drugą tego rodzaju placówką we wschodniej Polsce. Warto zaznaczyć, że aktualnie jedynym tak nowoczesnym ośrodkiem jest Centrum Medycyny Doświadczalnej UM w Białymstoku.

Przeczytaj również: Uniwersytet Rzeszowski został rozbudowany

Skanska dla Uniwersytetu Medycznego

Inwestycję o wartości 8 milionów złotych netto zrealizuje Skanska. W ramach przedsięwzięcia wykonawca wybuduje ośrodek wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Projekt zostanie zrealizowany w formule "Zaprojektuj i wybuduj" do października 2014 roku.

Rozbudowa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

W ośrodku będą prowadzone badania z zakresu naukowo-badawczego dla klinik, przemysłu farmaceutycznego, chemicznego, spożywczego i rolnego. Prowadzone w placówce doświadczenia będą miały wpływ na rozwój medycyny. Ośrodek umożliwi także rozwój i podnoszenie kwalifikacji kadry naukowej uczelni i przyczyni się do poprawy jakości kształcenia studentów. Nowy obiekt będzie budynkiem parterowym z przeznaczeniem do prowadzenia prac hodowlano-eksperymentalnych na zwierzętach (myszy, szczury, króliki), z wyłączeniem badań na zwierzętach doświadczalnie zakazanych. Obiekt będzie podzielony na trzy strefy: hodowlano–eksperymentalną, gospodarczo-techniczną i socjalno–rekreacyjną.

- Część gospodarczo-techniczna będzie się składać z magazynów sprzętu, paszy i wyściółki dla zwierząt oraz całego zaplecza technicznego. Stefa socjalno–rekreacyjna będzie obejmować pomieszczenia biurowe, archiwum, szatnie i portiernię –wyjaśnia Dionizy Iwaszko, menedżer projektu Skanska.

Ośrodek badawczy o najwyższych światowych standardach

Warunki, w jakich prowadzone będą hodowla, kwarantanna i doświadczenia, mają spełniać najwyższe światowe standardy higieniczne. Wysoki reżim sanitarny, jakiego wymagają zwierzęta hodowlane, zostanie osiągnięty poprzez ich izolację od wpływów środowiska zewnętrznego za pomocą systemu śluz, specjalnych okien podawczych, dezynfektorów i urządzeń służących do sterylizacji.
Cały sprzęt służący do hodowli zwierząt (regały, klatki, poidła) oraz pasza i ściółka dla zwierząt będą wyjaławiane w specjalnych autoklawach zanim trafią do właściwych pomieszczeń. Pracownicy obsługujący część hodowlaną będą musieli każdorazowo przechodzić przez specjalną śluzę, wymieniać odzież na wyjałowioną, korzystać z natrysków oraz stosować ochronne obuwie i odzież. W ośrodku badania będzie mogło prowadzić jednocześnie od 16 do 24 pracowników naukowych i 16 pracowników technicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej