Uniwersytet Rzeszowski został rozbudowany

2012-08-03 10:08
Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Autor: Skanska SA Sala wykładowa w kształcie kapsuły - wizualizacja

Uniwersytet Rzeszowski powiększył się o dwa nowe budynki dydaktyczne - Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii, wyposażone w nowoczesne laboratoria. W ramach projektu została wybudowana aula o kształcie kuli, która zawieszona jest na zadaszonym atrium. Rozbudowa została przeprowadzona przez firmę Skanska.

Już w październiku Uniwersytet Rzeszowski przyjmie studentów w dwóch nowych budynkach - Centrum Innowacji i Transferu Wiedzy Techniczno-Przyrodniczej. Zakończyła się trwająca od marca 2010 roku rozbudowa obiektu, którą zrealizowała Skanska.

Uniwersytet Rzeszowski a rozbudowa

W ramach inwestycji wykonawca rozbudował Uniwersytet Rzeszowski o czterokondygnacyjny obiekt w kształcie litery „L” oraz budynek Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Komputerowego. Łączna powierzchnia całkowita obiektów to ponad 50 tys. m2. Wykonawca zrealizował również naziemne i podziemne miejsca parkingowe. Ciekawym rozwiązaniem architektonicznym i wyzwaniem dla budowlańców, było wybudowanie auli o kształcie kapsuły. Sala wykładowa, która pomieści 250 słuchaczy została zawieszona na poziomie zadaszonego atrium na wysokości i i II piętra.

- Realizacja tak skomplikowanej konstrukcji wiązała się z koniecznością bardzo dokładnego ustalania kolejności etapów robót żelbetowych, rozplanowania aktualnych prac oraz szczegółowego sprawdzania i weryfikowania wykonanych etapów prac. Ze względu na swoją bryłę kapsuła jest unikalnym elementem konstrukcyjnym w skali krajowej – powiedział Antoni Chmura, Menadżer Projektu, Skanska.

Nowoczesny Uniwersytet Rzeszowski

W rezultacie Uniwersytet Rzeszowski stał się najbardziej nowoczesnym obiektem dydaktycznym na Podkarpaciu. Na terenie placówki znajdują się nowoczesne laboratoria, w których będą prowadzone badania w technologiach wykorzystywanych m.in. w lotnictwie i medycynie. Należy zaznaczyć, że dotychczas nie były one realizowane na Podkarpaciu. Dzięki czemu, na Uniwersytecie zostaną stworzone nowe kierunki i specjalności, takie jak: nanoelektronika, bioinżynieria medyczna, bioinformatyka, biotechnologia analityczna i biomateriały.

Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii zostało wyposażone w tzw. „clean rooms”, czyli pomieszczenia o klasie czystości „A” , które mają w specjalne wejścia – śluzy, oraz bardzo wydajne systemy klimatyzacyjne.

Ponadto, sale te będą miały zainstalowane pierwsze w regionie przyrządy do wytwarzania warstw półprzewodnikowych najnowocześniejszą metodą MBI, urządzenia do fotolitografii i litografii elektronowej, a także spektrometr masowy oraz jeden z najnowocześniejszych w Polsce mikroskopów elektronowych, tzw. Dual Bim.

Uniwersytet Rzeszowski po rozbudowie

Nazwa: Centrum Mikroelektroniki i Nanotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego
Lokalizacja: Aleja Rejtana, Rzeszów, woj. Podkarpackie
liczba kondygnacji: 4
liczba miejsc parkingowych: 296 podziemnych, 95 naziemnych
pow. całkowita [m2]: 50 tys.
kubatura [m3]: 540 tys.
stan inwestycji: zrealizowana
realizacja: marzec 2010 -lipiec 2012

Inwestor: Uniwersytet Rzeszowski
Projekt architektoniczny: Pracownia Projektowo-Realizacyjna EL Studio
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Skanska rozbudowała Uniwersytet Rzeszowski
Autor: Skanska SA Czterokondygnacyjny budynek Uniwersytetu Rzeszowskiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej