Łódź: nowy plan na zagospodarowanie przestrzenne miasta

2011-11-23 11:23
Zagospodarowanie przestrzenne - Łódź
Autor: UM Łódź

Plany, plany, plany...władze miasta Łodzi przedstawiły nowe koncepcje na zagospodarowanie przestrzenne Łodzi. W ciągu najbliższych 3 lat, ma zostać przygotowanych ponad 40 projektów, które z pewnością przyśpieszą proces inwestycyjny na terenie miasta. Aktualnie w realizacji jest już 20 projektów obejmujących planowanie przestrzenne miasta.

Łódź będzie miała nowy plan obejmujący zagospodarowanie przestrzenne. Władze miasta przedstawiły nowy harmonogram planu miejscowego. Omówienie nowych koncepcji odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta w Łodzi.

Przeczytaj również: Łódź: Sterlinga Business Center z certyfikatem BREEAM 

Zagospodarowanie przestrzenne miasta

Władze miasta dążą do tego, by do 2015 roku, było gotowych 41 planów na zagospodarowanie przestrzenne miasta. Dzięki temu, Łódź będzie nimi pokryta w 16 proc. Obecnie w toku jest 20 projektów, i tym samym Łódź jest pokryta planami miejscowymi w 4,5 proc. Uchwała rady miejskiej obliguje władze miasta do sporządzenia planów miejscowych dla 97 terenów, jednak ze względu na kwestie finansowe, nie wszystkie projekty są realizowane. Priorytetem dla miasta jest uporządkowanie śródmieścia.

- Od 2006 roku, nie zrobiono nic, jeśli chodzi o plany miejscowe. Pokryto nimi tylko małe fragmenty miasta i niejednokrotnie były one wadliwe.- komentuje Marek Janiak, architekt miasta.
- Chcemy kontrolować politykę przestrzenną miasta, przyspieszyć i ułatwić inwestycje. - dodała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Jaki plan miejscowy dla Łodzi?

Architekt miasta Łodzi, Marek Janiak poinformował w trakcie spotkania, że zagospodarowanie przestrzenne miasta, będzie odbywało się wg. poniższego harmonogramu:

  • umożliwienie strategicznie i tożsamościowo ważnych dla miasta inwestycji,
  • uporządkowanie obszarów centralnych miasta,
  • ochrona zabytków oraz zespołów fabrycznych,
  • ochrona terenów niezurbanizowancyh i zatrzymanie rozprzestrzeniania się zabudowy miasta,
  • przygotowanie terenów inwestycyjnych poza ścisłym centrum,
  • zakończenie zaawansowanych w realizacji projektów.

Kluczowym dla miasta projektem jest zmodernizowanie terenów przy ul. Piotrowskiej oraz przyległych do niej kwartałów, łącznie z powstającym Nowym Centrum Łodzi.
Władze miasta chcą zachęcić do inwestycji w centrum oraz ochronić dziedzictwo architektoniczne.
Tym samym, chcą pokazać, że zabytki podnoszą atrakcyjność inwestycji, a świadome planowanie przestrzenne nie podnosi kosztów związanych z jej realizacją. Ponadto, miasto dąży do powstrzymania chaotycznych budów na obrzeżach miasta, które degradują zasoby naturalne i zaburzają ład przestrzenny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej