Łódź: nowy plan na zagospodarowanie przestrzenne miasta

2011-11-23 11:23
Zagospodarowanie przestrzenne - Łódź
Autor: UM Łódź

Plany, plany, plany...władze miasta Łodzi przedstawiły nowe koncepcje na zagospodarowanie przestrzenne Łodzi. W ciągu najbliższych 3 lat, ma zostać przygotowanych ponad 40 projektów, które z pewnością przyśpieszą proces inwestycyjny na terenie miasta. Aktualnie w realizacji jest już 20 projektów obejmujących planowanie przestrzenne miasta.

Łódź będzie miała nowy plan obejmujący zagospodarowanie przestrzenne. Władze miasta przedstawiły nowy harmonogram planu miejscowego. Omówienie nowych koncepcji odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta w Łodzi.

Przeczytaj również: Łódź: Sterlinga Business Center z certyfikatem BREEAM 

Zagospodarowanie przestrzenne miasta

Władze miasta dążą do tego, by do 2015 roku, było gotowych 41 planów na zagospodarowanie przestrzenne miasta. Dzięki temu, Łódź będzie nimi pokryta w 16 proc. Obecnie w toku jest 20 projektów, i tym samym Łódź jest pokryta planami miejscowymi w 4,5 proc. Uchwała rady miejskiej obliguje władze miasta do sporządzenia planów miejscowych dla 97 terenów, jednak ze względu na kwestie finansowe, nie wszystkie projekty są realizowane. Priorytetem dla miasta jest uporządkowanie śródmieścia.

- Od 2006 roku, nie zrobiono nic, jeśli chodzi o plany miejscowe. Pokryto nimi tylko małe fragmenty miasta i niejednokrotnie były one wadliwe.- komentuje Marek Janiak, architekt miasta.
- Chcemy kontrolować politykę przestrzenną miasta, przyspieszyć i ułatwić inwestycje. - dodała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Jaki plan miejscowy dla Łodzi?

Architekt miasta Łodzi, Marek Janiak poinformował w trakcie spotkania, że zagospodarowanie przestrzenne miasta, będzie odbywało się wg. poniższego harmonogramu:

  • umożliwienie strategicznie i tożsamościowo ważnych dla miasta inwestycji,
  • uporządkowanie obszarów centralnych miasta,
  • ochrona zabytków oraz zespołów fabrycznych,
  • ochrona terenów niezurbanizowancyh i zatrzymanie rozprzestrzeniania się zabudowy miasta,
  • przygotowanie terenów inwestycyjnych poza ścisłym centrum,
  • zakończenie zaawansowanych w realizacji projektów.

Kluczowym dla miasta projektem jest zmodernizowanie terenów przy ul. Piotrowskiej oraz przyległych do niej kwartałów, łącznie z powstającym Nowym Centrum Łodzi.
Władze miasta chcą zachęcić do inwestycji w centrum oraz ochronić dziedzictwo architektoniczne.
Tym samym, chcą pokazać, że zabytki podnoszą atrakcyjność inwestycji, a świadome planowanie przestrzenne nie podnosi kosztów związanych z jej realizacją. Ponadto, miasto dąży do powstrzymania chaotycznych budów na obrzeżach miasta, które degradują zasoby naturalne i zaburzają ład przestrzenny.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej