Kupować nieruchomości zagranicą

2006-10-16 15:49

Przedstawiciele polskiej klasy średniej coraz częściej decydują się na zakup lokum zagranicą. Większość wybiera Hiszpanię, która jest ostatnio trendy dzięki Brytyjczykom, Niemcom, Holendrom i Skandynawom, masowo się tam przeprowadzającym, by założyć firmę albo mieszkać po przejściu na emeryturę.

Ułatwienia prawne

Od 2003 roku na zakup nieruchomości za granicą nie jest potrzebna zgoda żadnego krajowego urzędu, a po akcesji do UE procedury stały się jeszcze prostsze. Dla Polaków, którzy kupują domy za granicą, taka nieruchomość to przede wszystkim korzystna inwestycja. Dlatego doskonałym interesem jest kupno nieruchomości przeznaczonej na sprzedaż lub wynajem. Inwestycja, uwzględniając koszt kredytu, zwraca się nawet po pięciu latach.

Warto pamiętać

Kupując nieruchomości za granicą, trzeba zwracać uwagę na to, kto jest ich właścicielem i czy nie ciążą na nim żadne zobowiązania. Warto sprawdzić, czy obiekt jest ubezpieczony, kto nim zarządza, a także będzie zarządzał podczas naszej nieobecności. Domy jeszcze w budowie są tańsze o 10-20 proc. Jeżeli decydujemy się na zakup dopiero powstającego budynku, w takiej sytuacji należy sprawdzić wiarygodność dewelopera i zapoznać się z harmonogramem prac budowlanych, żeby mieć pewność co do terminu zakończenia inwestycji, jak i do standardu oraz jakości wykończenia. Jeżeli nieruchomość będzie wynajmowana, to dobrze jest zlecić jej obsługę dobrej agencji nieruchomości, która będzie dbać o to, by wynajem odbywał się bez przestojów i za korzystną cenę.

Jest z czego wybierać

Poszczególne kraje proponują dużo ofert nieruchomości. Słoneczna i ciepła Hiszpania może zaskoczyć domami i apartamentami po dość zróżnicowanych, ale też przystępnych cenach, i to nie tylko w nadmorskich kurortach. Portugalia okazuje się już droższa, a jej klimat trochę surowszy. Francja, a szczególnie Lazurowe Wybrzeże, to propozycja droga i raczej dla koneserów. Włochy prezentują zarówno zróżnicowane ceny, jak  i bogatą ofertę, a Serbia i  Chorwacja to inwestycja raczej turystyczna niż całoroczna. Do rynków jeszcze mało uregulowanych, ale przez to bardziej rentownych, należy zaliczyć Turcję i Bułgarię. Świetnym interesem jest także zakup apartamentu w Moskwie. Tak jak w pozostałych krajach odnotowuje się tu murowany zysk już po 5 latach, i to duży. Nieruchomości drożeją  na tych rynkach od 15-50% rocznie.

Tak więc, jeśli nieruchomości w Polsce będą drożeć, tak jak do tej pory, zagraniczna inwestycja stanie się bardziej dostępna i opłacalna.

Rosja
Autor: Cushman & Wakefield
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej