Kryzys energetyczny coraz większy. Jest unijny plan walki z kryzysem energetycznym!

2022-09-07 16:21
Kryzys energetyczny
Autor: Getty Images Komisja Europejska przedstawiła plan walki z kryzysem energetycznym

7 września 2022 Komisja Europejska przedstawiła kolejne rozwiązania, które mają złagodzić coraz większy kryzys energetyczny. To plan solidarnej walki wspólnoty w nadchodzących miesiącach. Jedna z propozycji to obowiązkowa redukcja zużycia prądu w godzinach szczytu, mowa też o tzw. wkładzie solidarnościowym dla koncernów energetycznych. Będą też limity. Więcej w artykule.

Spis treści

  1. Komisja Europejska narzuci obowiązek ograniczenia zużycia energii
  2. Bruksela zaproponuje też limity
  3. "Wkład solidarnościowy" - to kolejny pomysł
  4. Maksymalny limit cen gazu z Rosji

Komisja Europejska narzuci obowiązek ograniczenia zużycia energii

Musimy inteligentnie oszczędzać energię elektryczną, w związku z tym, że globalne dostawy energii są ograniczone - informuje Komisja Europejska.

Zaproponujemy obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi - powiedziała Ursula von der Leyen.

Bruksela zaproponuje też limity

Chodzi m.in. o limity przychodów firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach.

Niskoemisyjne źródła energii przynoszą nieoczekiwane przychody, które nie odzwierciedlają ich kosztów produkcji. Teraz nadszedł czas, aby konsumenci skorzystali z niskich kosztów niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak odnawialne źródła energii. Zaproponujemy więc przekierowanie tych nieoczekiwanych zysków, aby wesprzeć słabszych ludzi i firmy w przystosowaniu się - powiedziała przewodnicząca KE.

"Wkład solidarnościowy" - to kolejny pomysł

Ursula von der Leyen zapowiedziała jednocześnie wprowadzenie "wkładu solidarnościowego".

Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm z branży paliw kopalnych. Wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu - powiedziała Ursula von der Leyen.

Na szczegóły zapowiedzi musimy jednak poczekać.

Maksymalny limit cen gazu z Rosji

Von der Leyen obiecała również wprowadzenie maksymalnych cen na surowce z Rosji.

Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą - stwierdziła szefowa KE.

Zdaniem szefowej komisji, najbliższe miesiące będą dla wspólnoty testem jedności i solidarności, ale Europejczycy ostatecznie poradzą sobie z kryzysem wywołanym przez Putina.

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej