Kryzys energetyczny coraz większy. Jest unijny plan walki z kryzysem energetycznym!
7 września 2022 Komisja Europejska przedstawiła kolejne rozwiązania, które mają złagodzić coraz większy kryzys energetyczny. To plan solidarnej walki wspólnoty w nadchodzących miesiącach. Jedna z propozycji to obowiązkowa redukcja zużycia prądu w godzinach szczytu, mowa też o tzw. wkładzie solidarnościowym dla koncernów energetycznych. Będą też limity. Więcej w artykule.
Spis treści
- Komisja Europejska narzuci obowiązek ograniczenia zużycia energii
- Bruksela zaproponuje też limity
- "Wkład solidarnościowy" - to kolejny pomysł
- Maksymalny limit cen gazu z Rosji
Komisja Europejska narzuci obowiązek ograniczenia zużycia energii
Musimy inteligentnie oszczędzać energię elektryczną, w związku z tym, że globalne dostawy energii są ograniczone - informuje Komisja Europejska.
Zaproponujemy obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi - powiedziała Ursula von der Leyen.
Bruksela zaproponuje też limity
Chodzi m.in. o limity przychodów firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach.
Niskoemisyjne źródła energii przynoszą nieoczekiwane przychody, które nie odzwierciedlają ich kosztów produkcji. Teraz nadszedł czas, aby konsumenci skorzystali z niskich kosztów niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak odnawialne źródła energii. Zaproponujemy więc przekierowanie tych nieoczekiwanych zysków, aby wesprzeć słabszych ludzi i firmy w przystosowaniu się - powiedziała przewodnicząca KE.
"Wkład solidarnościowy" - to kolejny pomysł
Ursula von der Leyen zapowiedziała jednocześnie wprowadzenie "wkładu solidarnościowego".
Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm z branży paliw kopalnych. Wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu - powiedziała Ursula von der Leyen.
Na szczegóły zapowiedzi musimy jednak poczekać.
Maksymalny limit cen gazu z Rosji
Von der Leyen obiecała również wprowadzenie maksymalnych cen na surowce z Rosji.
Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą - stwierdziła szefowa KE.
Zdaniem szefowej komisji, najbliższe miesiące będą dla wspólnoty testem jedności i solidarności, ale Europejczycy ostatecznie poradzą sobie z kryzysem wywołanym przez Putina.
Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.