Kryzys energetyczny coraz większy. Jest unijny plan walki z kryzysem energetycznym!

2022-09-07 16:21
Kryzys energetyczny
Autor: Getty Images Komisja Europejska przedstawiła plan walki z kryzysem energetycznym

7 września 2022 Komisja Europejska przedstawiła kolejne rozwiązania, które mają złagodzić coraz większy kryzys energetyczny. To plan solidarnej walki wspólnoty w nadchodzących miesiącach. Jedna z propozycji to obowiązkowa redukcja zużycia prądu w godzinach szczytu, mowa też o tzw. wkładzie solidarnościowym dla koncernów energetycznych. Będą też limity. Więcej w artykule.

Spis treści

  1. Komisja Europejska narzuci obowiązek ograniczenia zużycia energii
  2. Bruksela zaproponuje też limity
  3. "Wkład solidarnościowy" - to kolejny pomysł
  4. Maksymalny limit cen gazu z Rosji

Komisja Europejska narzuci obowiązek ograniczenia zużycia energii

Musimy inteligentnie oszczędzać energię elektryczną, w związku z tym, że globalne dostawy energii są ograniczone - informuje Komisja Europejska.

Zaproponujemy obowiązkowy cel ograniczenia zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytu. Aby to osiągnąć, będziemy ściśle współpracować z państwami członkowskimi - powiedziała Ursula von der Leyen.

Bruksela zaproponuje też limity

Chodzi m.in. o limity przychodów firm produkujących energię elektryczną po niskich kosztach.

Niskoemisyjne źródła energii przynoszą nieoczekiwane przychody, które nie odzwierciedlają ich kosztów produkcji. Teraz nadszedł czas, aby konsumenci skorzystali z niskich kosztów niskoemisyjnych źródeł energii, takich jak odnawialne źródła energii. Zaproponujemy więc przekierowanie tych nieoczekiwanych zysków, aby wesprzeć słabszych ludzi i firmy w przystosowaniu się - powiedziała przewodnicząca KE.

"Wkład solidarnościowy" - to kolejny pomysł

Ursula von der Leyen zapowiedziała jednocześnie wprowadzenie "wkładu solidarnościowego".

Firmy naftowe i gazowe również osiągnęły ogromne zyski. Dlatego zaproponujemy wkład solidarnościowy dla firm z branży paliw kopalnych. Wszystkie źródła energii muszą pomóc w rozwiązaniu tego kryzysu - powiedziała Ursula von der Leyen.

Na szczegóły zapowiedzi musimy jednak poczekać.

Maksymalny limit cen gazu z Rosji

Von der Leyen obiecała również wprowadzenie maksymalnych cen na surowce z Rosji.

Musimy obciąć dochody Rosji, które Putin wykorzystuje do finansowania tej okrutnej wojny z Ukrainą - stwierdziła szefowa KE.

Zdaniem szefowej komisji, najbliższe miesiące będą dla wspólnoty testem jedności i solidarności, ale Europejczycy ostatecznie poradzą sobie z kryzysem wywołanym przez Putina.

Listen to "Zimą zabraknie opału? "Na zwiększenie krajowego wydobycia nie ma co liczyć" - Piotr Woźniak [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej