Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych - czyli uwaga na buble!

2010-06-30 16:29

Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych (KWZWB) to ogólnodostępna "czarna lista" materiałów budowlanych. Gromadzone w niej są dane i informacje dotyczące wyrobów budowlanych, podlegających oznakowaniu znakiem budowlanym (charakterystyczna literka "B" w kształcie kwadratu), ale niezgodnych z wymaganiami określonymi w ustawie o wyrobach budowlanych.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego (GINB) może w każdym czasie podawać do publicznej wiadomości informacje zawarte w tym wykazie.

W KWZWB znajdują się takie informacje, jak m.in. dane umożliwiające identyfikację zakwestionowanego materiału budowlanego, informacje o rodzaju i zakresie niezgodności zakwestionowanego wyrobu, środkach, jakie zastosowano w odniesieniu do tego wyrobu itp. A co najważniejsze: informacje o zagrożeniach, jakie może spowodować zakwestionowany materiał budowlany, wraz z określeniem tych zagrożeń.

Zobacz koniecznie: Krajowy Wykaz Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych

Wpisów do KWZWB dokonuje Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w przypadku wydania sprzedawcy lub producentowi nakazu wycofania wyrobu lub jego partii z obrotu albo zakazu handlu. 
GINB ma też kompetencje do usuwania wpisów z KWZWB. Czyni to na wniosek wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego lub z urzędu, jednak nie wcześniej niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzje nakazujące sprzedawcy lub producentowi wycofanie wyrobu lub jego partii z obrotu albo zakazujące handlu stały się ostateczne. Możliwość wykreślenia z wykazu istnieje jednak tylko w dwóch przypadkach – gdy producent udowodni, że wycofał z obrotu wszystkie egzemplarze zakwestionowanego wyrobu budowlanego, albo gdy zostałyby usunięte niezgodności zakwestionowanego wyrobu budowlanego z wymaganiami określonymi w ustawie. Do uruchomienia tego wykazu potrzebne jest jednak wydanie rozporządzenia ministra infrastruktury.

Na analogicznych zasadach działała przy prezesie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) ogólnodostępna "czarna lista" wyrobów budowlanych, które powinny być oznaczane CE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej