Konkurs International VELUX Award 2014

2014-12-17 15:46
Laureaci konkursu International VELUX Award 2014
Autor: VELUX Laureaci konkursu International VELUX Award 2014

Wśród laureatów szóstej już edycji międzynarodowego konkursu International VELUX Award 2014 są studenci z Chin, Korei i Bułgarii. Nagradzane przez jury IVA projekty odnoszą się do społecznej odpowiedzialności i roli jaką odgrywa w niej światło dzienne.

Najliczniejszą grupą studentów architektury, która wzięła udział w konkursie International VELUX Award 2014 byli Chińczycy, ale zaraz po nich prym wiedli Polacy – zarejestrowali 286 zespołów i aż 115 (najwięcej!) projektów.
- Po tak dużym zainteresowaniu polskich studentów można wnioskować, że światło dzienne w architekturze odgrywa coraz większą rolę, jest również ważnym punktem w programie nauczania – uważa Monika Kupska-Kupis, architektka z firmy VELUX, koordynatorka konkursu w Polsce. W tym roku nagród nie było, ale rok wcześniej trzecie miejsce (ex eaquo z zespołem z Chin) zajął zespół z Krakowa: Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski z projektem „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny". 

Światło w roli głównej

Jurorzy szóstej edycji konkursu International VELUX Award szczególnie zwracali uwagę na oryginalne projekty pokazujące, w jaki sposób światło dzienne można wykorzystać do poprawy warunków i osiągnięcia lepszej jakości życia.
- Studenci wykorzystali światło dzienne na różne sposoby, wykraczając daleko poza konwencjonalne pojęcia o jego funkcji. Ważne są nie tylko aspekty zdrowotne, widok za oknem i poczucie komfortu, ale również eksperymenty, w których światło pomaga rozwiązywać problemy społeczne i konflikty polityczne – skomentował wyniki Craig Dykers, przewodniczący jury, znany amerykańsko-norweski architekt, partner w biurze architektonicznym Snøhetta.
Pierwszą nagrodę w IVA 2014 zdobył projekt zespołu chińskich studentów z Pekinu - „Light, Revitalization” (Światło, Rewitalizacja), który zachwycił jurorów pokazaniem, jaki jest potencjalny wpływ światła na współczesne życie wielkiej metropolii.
Drugie miejsce przypadło studentom koreańskim z Seulu – projekt „Morning Glory Cloud” (Poranna Chmura Chwały) łączy wizję science fiction ze światem realnym i nawiązuje do trudnej sytuacji rozdzielonego granicą narodu koreańskiego.
Trzecią nagrodę otrzymała Bułgaria, a ściślej studenci z Sofii – ich projekt pt. „Light of Hope” (Światło nadziei) koncentruje się na problemie światowych migracji ludności, wymuszonych przez wojny, politykę i klęski żywiołowe, za cel wziął poprawę warunków życia w obozach dla uchodźców.

Będzie konkurs IVA 2015 

Grupa VELUX wystartowała ze swoim przedsięwzięciem – konkurs miał tworzyć relacje z przyszłymi architektami i  zwrócić ich uwagę na rolę światła dziennego - w roku 2004, a zatem biorąc pod uwagę rozstrzygniętą szóstą edycję, nie był organizowany corocznie. Ale jak widać popularność konkursu rośnie, skoro organizatorzy już zapowiedzieli ogłoszenie jesienią przyszłego roku konkursu IVA 2015, do którego na pewno zostaną zaproszeni studenci wydziałów architektury z polskich uczelni. Do tej pory w konkursie wzięło udział ponad 4 tysiące zespołów studentów architektury z całego świata, którzy tworzą swoje oryginalne projekty pod wspólnym hasłem „Light of Tomorrow” (Światło Jutra). Wszystkie nagrodzone w konkursach IVA projekty można obejrzeć na www.iva.velux.com.

O ile jeszcze ktoś nie wie, to Grupa VELUX specjalizuje się w produkcji okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu i akcesoriów do nich. Firma – zatrudnia około 10 000 osób - ma fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40.
VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należą do duńskiego holdingu VKR. Poziom ich obrotów wynosi ponad 1,3 mld zł i dają zatrudnienie ponad 3000 pracowników, w tym większość w fabrykach w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Polskie spółki cały czas rozwijają się, ostatnie dwa lata zaowocowały w inwestycje rzędu 300 mln zł, z czego 250 mln przeznaczono na modernizację fabryk, dostosowując je do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii VELUX w Polsce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany