Konkurs architektoniczny: modernizacja toalet w „Spodku” kontra Muzeum Bitwy Warszawskiej

2017-08-23 17:11
Konkurs architektoniczny dobry i zły
Autor: spodekkatowice/youtube Z lewej katowicki "Spodek", z prawej koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej

Konkursy na projekt modernizacji toalet w katowickim "Spodku" i budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie są przykładami – dobrym i złym – jak są organizowane konkursy architektoniczne w Polsce. Dobrze, że publicznie i głośno są wytykane złe praktyki, o tych dobrych, niestety, jest ciszej - pisze Monika Czechowska.

Zgodnie z definicją, konkurs architektoniczny to rodzaj przyrzeczenia publicznego, w którym oznaczony został termin ubiegania się o nagrodę za najlepszą czynność lub najlepsze dzieło. Jednak każdy rozsądny inwestor czy organizator wie, że dla osiągnięcia pożądanego efektu trzeba dać potencjalnym uczestnikom czas na opracowanie koncepcji i wyliczenia, trzeba też zapewnić odpowiednio dużą grupę wykonawców, by mieć pewność, że w porównaniu z innymi został dokonany wybór najlepszy...

Konkurs na projekt modernizacji toalet w katowickim „Spodku”

Wybudowany w latach 1964-1971 „Spodek” to obiekt można rzec – kultowy, nie tylko za względu na unikalną architekturę (projekt powstał w warszawskim Biurze Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego), stał się wizytówką Katowic. Od 46 lat są tam organizowane różne wydarzenia, koncerty, imprezy sportowe i wystawiennicze, kompleks ma też m.in. lodowisko, basen, salę gimnastyczną oraz hotel. Wraz z sąsiadującym Międzynarodowym Centrum Kongresowym, „Spodek” jest jedną z największych aren kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w kraju. Wiek obiektu zdradza jednak, że może on spełniać oczekiwanych dzisiaj standardów. I tak się rzecz ma w przypadku spodkowych toalet, stąd konkurs na projekt ich modernizacji. Na zlecenie PTWP Event Center – zarządcy obiektu, Stowarzyszenie Architektów Polskich, pełni funkcję jego organizatora.

Do konkursu na projekt modernizacji toalet w katowickim „Spodku” zaproszono 33 uczestników z całej Polski (zgłosiło się 40, ale kilku nie spełniło wymogów formalnych, lista uczestników jest jawna).

– Zwycięski projekt będzie bez wątpienia ważnym wydarzeniem w historii tego wyjątkowego obiektu. Liczymy, że pomoże go uatrakcyjnić i dostosować do potrzeb współczesnego odbiorcy. Jesteśmy bardzo ciekawi, jakie rozwiązania dla tych przestrzeni zaproponują zaproszeni do udziału w konkursie architekci – mówi Marcin Stolarz, prezes PTWP Event Center, zarządcy obiektu.

Projektantów i architektów poproszono o rozwiązania dla trzech typów węzłów sanitarnych: toalet w holu głównym, w strefie VIP oraz w tzw. sali bingo, w której organizowane są bankiety. Koncepcje muszą uwzględniać miejsca do opieki nad niemowlętami, stanowiska toalet i umywalek dla dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Informacja o konkursie ukazała się 18 lipca 2017, do końca lipca architekci mogli składać wnioski o dopuszczenie do kolejnego etapu. Na przygotowanie i złożenie projektów zaproszenie architekci mają czas do 18 września, rozstrzygnięcie zaplanowano na 29 września 2017. Warto dodać, że zarządca „Spodka” pozyskał już wielu partnerów do tego modernizacyjnego przedsięwzięcia jeśli chodzi o wyposażenie nowych toalet.

– Mamy do czynienia z nietypowym zadaniem projektowym, stąd wiele telefonów i pytań od uczestników. Zostały już zorganizowane trzy wizje lokalne w obiekcie. Liczymy na wysoki poziom prac, które przyniosą rozwiązania problemów projektowych i ponadczasowe rozwiązania estetyczne, pasujące do charakteru obiektu – podsumowuje Agnieszka Kaczmarska, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Katowice.
Autor zwycięskiego projektu otrzyma 15 tys. zł brutto oraz zaproszenie do udziału w negocjacji umowy na sporządzenie szczegółowego opracowania pracy konkursowej, w tym dalszych faz dokumentacji projektowej. Za drugie miejsce przewidziano 10 tys., za trzecie – 5 tys.

Konkurs architektoniczny: katowicki Spodek
Autor: brak danych

Konkurs na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie

Pomysł budowy pomnika-obiektu-aranżacji plastycznej-symbolu zwycięstwa polskiego oręża nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku pojawił się jako inicjatywa samorządowa jeszcze w 2013. Miał być gotowy na setną rocznicę tego wydarzenia. Na początku roku 2014 – Muzeum Ossów 1920 ogłosiło konkurs na koncepcję tego przedsięwzięcia. Zgłoszenia do konkursu były przyjmowane do końca marca 2014, natomiast prace konkursowe wpłynęły do 30 maja, rozstrzygnięcie nastąpiło w lipcu. Dla laureatów konkursu przewidziano nagrody pieniężne 20 tys., 10 tys. i 5 tys. zł, odpowiednio za I (wygrało Arcon Atelier), II i III miejsce. W lipcu 2014 roku podpisana została umowa na wykonanie projektu budowlanego. Pod koniec roku 2014 projekt muzeum w Ossowie uzyskał nawet pozwolenie na budowę, ale już było wiadomo, że zabraknie pieniędzy na tę inwestycję. Ale nic nie było słychać, żeby tę inicjatywę odwołano.

I oto mamy 14 sierpnia roku 2017. Na konferencji prasowej (jakby nie było w przeddzień Święta Wojska Polskiego) minister obrony narodowej ogłasza, że w Ossowie powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku, na które właśnie jest rozstrzygany konkurs architektoniczny. Historia tego konkursu jest krótka: 4 sierpnia do sześciu architektów wysłano zaproszenia do udziału w konkursie na koncepcję budowy Muzeum Bitwy Warszawskie, rozpisanym przez Muzeum Wojska Polskiego, 7 sierpnia dosłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie na 15 sierpnia – na wszystko wystarczyło 10 dni! Jak dalej poinformowali nowi inicjatorzy tego przedsięwzięcia, przetarg związany z budową Muzeum Bitwy Warszawskiej i monumentu, który ją upamiętni, zostanie ogłoszony do końca października, rozpoczęcie budowy zaplanowano na wiosnę 2018, a zakończenie na rok 2020, zapewne przed 15 sierpnia. Nie ma co dodawać, że wymagania regulaminu konkursowego zdążyła spełnić tylko jedna pracowania.

Tu więcej o koncepcji Muzeum Bitwy Warszawskiej >>

Słusznie skomentował ten konkurs Mariusz Ścisło, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, że w przypadku konkursu publicznego (wszak pieniądze mają pochodzić m.in. z Ministerstwa Obrony) obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych, czyli od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Cały konkurs uznał za karygodny. Mocniej całe to 10-dniowe wydarzenie podsumował b. minister obrony narodowej, pytając w internecie: „Szaleństwo MON czy ustawka?”

Nikt nas nie musi przekonywać, że „białe jest białe, a czarne jest czarne”, ale wiemy kiedy coś jest dobre, a kiedy złe.

Pierwotna koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej
Autor: Arcon Atelier Pierwotna koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej
Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie
Autor: Czesław Bielecki Wizualizacja Muzeum Bitwy Warszawskiej projektu Czesława Bieleckiego
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej