Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. z pozwoleniem na budowę. Inwestycja za prawie 200 mln zł

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie
Autor: Czesław Bielecki Wizualizacja Muzeum Bitwy Warszawskiej projektu Czesława Bieleckiego

Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Ossowie otrzymało pozwolenie na budowę. Obiekt ma zbudować Agencja Mienia Wojskowego, wykorzystując przepisy, które zwalniają z obowiązku organizowania przetargów publicznych. Jak będzie wyglądało Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. - tego do końca nie wiadomo. Projekt jest właśnie w fazie modyfikacji za 3 mln zł.

Koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej w 10 dni

Przypomnijmy, 4 sierpnia 2017 sześciu wybranym pracowniom architektonicznym wysłano zaproszenia do udziału w konkursie na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej, 7 sierpnia wysłano im regulamin, termin składania prac wyznaczono na 14 sierpnia, a rozstrzygnięcie zaplanowano na 15 sierpnia. Uczestnicy mieli więc zaledwie 10 dni na opracowanie koncepcji gmachu. Ostatecznie projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej złożyła tylko jedna pracownia, która przyznała, że nad koncepcją pracowała już od kilku miesięcy. Podobno prace projektowe ruszyły kiedy jeszcze nic nie było pewne, ale Ministerstwo Obrony Narodowej obwieściło, że rezerwuje budżet na ten cel.

Zwycięski, jedyny zresztą projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej, powstał w pracowni Czesława Bieleckiego DiM’84 w składzie: Magdalena Adamus, Anna Szewczyk, Pamela Krzyszczak, Alicja Rudowska, Adam Dziedzicki, Tomasz Kuczborski, Bartłomiej Trocha, Jacek Mikoś, Robert Kwiatkowski, Grzegorz Kowalski, Janusz Skrzypczak, Marek Kucman, Włodzimierz Lupa, Tomasz Karolak..

Do końca października 2017 Muzeum Wojska Polskiego ogłosi przetarg nieograniczony w formule "zaprojektuj i buduj" na przygotowanie dokumentacji, a następnie zbudowanie całego projektu, o którym dzisiaj rozmawiamy, czyli muzeum i pomnika pola bitwy. Chcielibyśmy, żeby już wiosną następnego roku została wbita pierwsza łopata. To jest bardzo ambitne tempo, zdajemy sobie z tego sprawę, ale jesteśmy przekonani, że pracownicy Muzeum Wojska Polskiego i wszyscy pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej dołożą wszelkich starań, żeby to zadanie zrealizować – mówiła wówczas na konferencji sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk.

Tak zorganizowany konkurs wywołał kontrowersje. Szef Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło stwierdził w rozmowie z "Wyborczą": - Jeżeli konkurs jest prywatny, to organizatorzy mogą sobie robić, co chcą. W przypadku konkursu publicznego obowiązują warunki określone w ustawie o zamówieniach publicznych. Od ogłoszenia konkursu jest czas 4-6 tygodni na złożenie prac. Skracanie tego do 10 dni jest sytuacją karygodną.

Pierwotne założenia projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Zgodnie z założeniami projektantów Muzeum Bitwy Warszawskiej  o powierzchni 8 000 m² miało powstać na sztucznie usypanym wzgórzu z ogromnym amfiteatrem, z którego będzie można oglądać m.in. rekonstrukcje bitwy. Od strony ulicy zaplanowano ogród pamięci poległych. Dwa 100-metrowe maszty upamiętniające bitwę i stulecie niepodległości będą wyznaczały początek 800-metrowej Alei Zwycięstwa, prowadzącej na wzgórze. Bielecki słusznie zauważył, że usypanie wzniesienia w tym miejscu umożliwi podziwianie z góry pięknego krajobrazu z istniejącymi w pobliżu stawami.

Muzeum Bitwy Warszawskiej w Ossowie
Autor: Czesław Bielecki Pierwotna koncepcja Muzeum Bitwy Warszawskiej opracowana przez pracownię Czesłąwa Bieleckiego

Muzeum Bitwy Warszawskiej będzie mniejsze

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", pracownia Czesława Bieleckiego otrzymała 3 mln zł na przeprojektowanie pierwotnej koncepcji budynku muzeum, aby zmniejszyć koszty inwestycji. Nadal nie wiadomo jednak jak obiekt będzie ostatecznie wyglądał. Prawdopodobnie zostanie zmniejszona powierzchnia gmachu do 4 800 m², a wysokość masztów do 70 m. Pomysł, aby Muzeum Bitwy Warszawskiej powstało na sztucznie usypanym wzgórzu jest nadal aktualny.

Inwestorem zastępczym, który będzie nadzorował przygotowanie budowy jest wojskowy Stołeczny Zarząd Infrastruktury, a wykonawcą inwestycji Agencja Mienia Wojskowego. Planuje się, że budowa Muzeum Bitwy Warszawskiej potrwa do 2022 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej