Koniunktura w budownictwie mieszkaniowym zacznie się pogarszać. Powód? Wzrost stóp procentowych

2017-02-28 16:14
kredyty ZBP
Autor: Związek Banków Polskich

Utrzymująca się od dwóch lat świetna koniunktura dopinguje firmy deweloperskie do rozpoczynania kolejnych inwestycji. Jednak popyt na mieszkania prawdopodobnie się skurczy, gdy wzrośnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Związek Banków Polskich ocenia, że może to nastąpić już w tym roku.

- Wszystko wskazuje na to, że w roku 2017 podniesione zostaną stopy procentowe, co może ostudzić apetyt potencjalnych kredytobiorców. Prognozowany wzrost stóp procentowych przełoży się nie tylko na spadek zdolności kredytowej klientów deweloperów, ale także na niższą atrakcyjność inwestycji w mieszkania na wynajem – mówił 28 lutego na konferencji prasowej Jacek Furga, szef Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich (ZBP).
Z danych ZBP wynika, że w 2016 r. banki udzieliły ok. 178,4 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o ok. 1,6% mniej niż rok wcześniej. Ich łączna wartość sięgała 39,5 mld zł, czyli minimalnie wzrosła w porównaniu z 2015 r.

- Rok 2017 będzie kolejnym rokiem nieznacznych spadków na rynku mieszkaniowym, co nie oznacza utrudnień w dostępności kredytów – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP. Przypomniał, że w tym roku zaczął obowiązywać ostatni poziom wymaganego przez Komisję Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S wkładu własnego w wysokości 20% wartości nabywanego mieszkania. - Jednak formalnie większość banków już wcześniej wprowadziła ten wymóg, oferując jednocześnie ubezpieczenie zbyt niskiego wkładu własnego lub przyjmując inne zabezpieczenia. Można więc stwierdzić, że wymagania wobec kredytobiorcy nieznacznie wzrosną, ale będzie można im zaradzić – tłumaczył Pietraszkiewicz.

Marże i oprocentowanie kredytów
Autor: Związek Banków Polskich


Dodajmy jednak, że w wielu przypadkach wymagany przez banki wkład zastępowała dopłata do kredytu w programie „Mieszkanie dla młodych” („MdM”). Problem w tym, że już w połowie stycznia skończyła się tegoroczna pula pieniędzy na dopłaty. Wciąż mogą się o nie ubiegać ci tylko, którzy zdecydują się na mieszkanie z terminem oddania do użytku w 2018 r. W ZBP przyznają, że „MdM” był motorem napędzającym rynek kredytów hipotecznych. W okresie trzech lat funkcjonowania tego programu banki udzieliły ponad 74,7 tys. kredytów z budżetową dopłata. Stanowiły one 14% wszystkich udzielonych w tym okresie kredytów mieszkaniowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej