Kielce, obwodnica Jędrzejowa: Budimex buduje, MP-Mosty nadzoruje

2010-10-29 16:46

Dwie umowy: na realizację inwestycji i nadzór nad budową północnej obwodnicy Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej nr 78 podpisane zostały 28 października 2010 w siedzibie kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Obwodnica umożliwi przeniesienie ruchu tranzytowego z centrum miasta na tereny niezabudowane i tym samym wpłynie na poprawę płynności i bezpieczeństwa ruchu w mieście. Droga krajowa nr 78, w ciągu której powstanie obwodnica, jest ważnym elementem łączącym Śląsk i przejście graniczne w Ostrawie z województwem świętokrzyskim, a także wschodnimi regionami kraju.

Buduje Budimex, nadzoruje spółka MP-Mosty

Umowę w sprawie realizacji inwestycji podpisały ze strony inwestora dyrektor GDDKiA Oddziału Kielce Ewa Sayor i zastępca dyrektora Krystyna Kasza, a ze strony wykonawcy Arkadiusz Nobis, dyrektor Rejonu Budimex S.A. Umowa w sprawie nadzoru nad realizacją inwestycji podpisana została przez Ewę Sayor i Krystynę Kaszę z prezesem zarządu spółki MP-Mosty Mariuszem Potępą i wiceprezesem Pawłem Samkiem.
Roboty budowlane kosztować będą 185,8 mln zł, nadzór nad inwestycją 4,8 mln zł.

Zobacz koniecznie: Przetargi na budowę obwodnic Frampola i Hrubieszowa

Lata realizacji inwestycji to 2010-2012. Wykonawca planuje wejście na budowę w połowie listopada. Najpierw wykonane zostaną prace archeologiczne i saperskie, a następnie roboty ziemne. W tym roku nie powinno być utrudnień dla kierowców związanych z inwestycją.

Obwodnica Jędrzejowa

Północna obwodnica Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej 78 Szczekociny – Jędrzejów – Chmielnik będzie miała dwie jezdnie i parametry GP (drogi głównej o ruchu przyspieszonym). Trasa o długości blisko 8 kilometrów połączy miejscowość Prząsław z węzłem kieleckim na istniejącej już wschodniej obwodnicy Jędrzejowa w ciągu drogi ekspresowej S7.

W ramach inwestycji przewidziano obiekty zapewniające bezkolizyjny ruch, między innymi:
- wiadukt nad drogą powiatową Prząsław – Tyniec
- wiadukt nad obwodnicą w ciągu drogi powiatowej Jędrzejów – Lasków
- kładka dla pieszych nad obwodnicą w miejscowości Wilanów
- węzeł na skrzyżowaniu obwodnicy z nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej 728
- wiadukt w ciągu obwodnicy nad istniejącą drogą wojewódzką 728 Jędrzejów – Grójec
- wiadukt w ciągu obwodnicy nad linią kolejową Warszawa – Kraków
- wiadukt nad obwodnicą w ciągu ulicy Kieleckiej jako część węzła zespolonego na skrzyżowaniu drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej 78.

Inwestycja jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Maksymalna kwota dofinansowania to około 110 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej