Keramzyt - (nie)typowe zastosowania i nieznane zalety. Sto lat keramzytu.

2013-11-25 15:25
100 lat keramzyu, ceramicznego kruszywa budowlanego
Autor: brak danych

Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane. Ten materiał budowlany używany jest od początku XX wieku. W tym czasie znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach, od uprawy roślin, przez budowę dróg na trudnym terenie, po konstruowanie kadłubów statków.

Keramzyt to materiał o wielu zaletach; jest niepalny, obojętny chemicznie, odporny na wodę, mróz, działanie pleśni i grzybów, ma dobre parametry izolacji cieplnej. To kruszywo budowlane jest często wykorzystywane w budownictwie, ale ma też wiele innych zastosowań. 

Budowa i modernizacja budynku z keramzytem
Keramzyt może służyć jako materiał izolacyjny. Można go stosować do izolacji stropów, stropodachów, ścian, piwnic, podłóg i instalacji w gruncie.– mówi Tadeusz Kaczmarek, doradca techniczny Weber z zakładu produkcji Leca® KERAMZYTU w Gniewie, podkreślając zalety materiału produkowanego w pomorskim mieście od lat 70. ubiegłego wieku. Keramzyt wynaleziony został w 1913 roku, a większa popularność zdobył po II wojnie światowej. 
Ceramiczne kruszywo najczęściej używane jest jako półprodukt do produkcji keramzytobetonowych elementów budowlanych. Nadają się one do budowy ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Panujący w takich domach mikroklimat porównywany jest do warunków typowych dla tradycyjnych domów z cegły. Możliwe jest zarazem stosowanie prefabrykatów keramzytowych o dużych rozmiarach, aż po całe ściany. Dzięki temu budowa domu może trwać znacznie krócej, niż w tradycyjnych technologiach.

Drogi na keramzycie i tory wyścigowe
Keramzyt ze względu na swoją niewielką wagę jest też ważnym materiałem stosowanym przy budowie dróg prowadzących przez szczególnie trudne, nienośne, podmokłe tereny. Ta metoda zastosowana została przez budowniczych ulicy J. Turowicza w Krakowie, której fragment wytyczony został na terenie starego wysypiska śmieci.
Ze stosowania keramzytu przy budowie dróg korzystać mogą wszyscy kierowcy. Dla nielicznych, którzy biorą udział w profesjonalnych wyścigach, równie ważne może się okazać inne rozwiązanie wykorzystujące zalety keramzytu, zwłaszcza jego niewielką wagę. Tzw. safe stop to pasy bezpieczeństwa, pomagające wyhamować bolid, który wypadł poza tor jazdy. Ceramiczne kulki pochłaniają siłę uderzenia, chroniąc w ten sposób kierowcę. Kruszywo ceramiczne wykorzystywane jest m.in. na jednym z najszybszych torów wyścigowych świata, Doha Drag Strip w Katarze.
Keramzyt zwiększa także bezpieczeństwo na drogach w chłodniejszym klimacie. Stosowany jako podsypka na oblodzonych drogach zabezpiecza przed poślizgami.

Keramzyt w ogrodzie ...i w akwarium
Keramzyt może przydać się także ogrodnikowi. Ceramiczne kulki używane są jako drenaż przy sadzeniu roślin doniczkowych, a przy uprawie hydroponicznej mogą stać się praktycznym podłożem. Materiału tego używają również przez hodowców orchidei oraz roślin owadożernych.  Keramzyt bywa używany również jako filtr oczyszczający wodę w akwarium. Na większą skalę taką samą rolę odgrywa w wielkotowarowej hodowli ryb, np. pstrągów. Niekiedy bywa nawet wykorzystywany jako ścierniwo, pomagające np. w sztucznym postarzaniu dżinsów...

Keramzytowy pustak; z keramzytu produkowane są elementy do budowy m.in. ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Fot. Weber Leca®
Autor: brak danych Keramzytowy pustak; z keramzytu produkowane są elementy do budowy m.in. ścian, stropów, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Fot. Weber Leca®
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany