Już po Float Your Real Estate

2006-06-23 18:54

Inwestowanie w fundusze sektora nieruchomości w Europie Środkowej zyskuje na popularności. W porównaniu z inwestycjami w akcje, ma ono charakter długoterminowy, ale i bardziej stabilny - powiedział podczas konferencji Roadshow Polska analityk CA IB Financial Advisers Patric Berger.

21 czerwca Roadshow Polska zorganizował konferencję pt. "FLOAT YOUR REAL ESTATE", poświęconą sytuacji na polskim rynku nieruchomości i sposobom finansowania tego rynku. W przygotowaniu sympozjum wzięli również udział CA IB Financial Advisers, Cushman & Wakefield oraz Linklaters. Głównym sponsorem konferencji był Bank Millennium.

Berger podkreślił, że popularność tych funduszy wiąże się z dobrą koniunkturą na rynku nieruchomości w regionie Europy Środkowej.Jego zdaniem, zyski inwestycyjnych funduszy sektora nieruchomości w regionie są zbliżone. Zachodni inwestorzy, poszukując możliwości inwestycyjnych na rynkach Europy Środkowej, biorą pod uwagę przede wszystkim inwestycje w nieruchomości w Warszawie, Pradze i Budapeszcie.

Wysokość czynszu za powierzchnie biurowe w Warszawie w 2005 r. wynosiła ok. 17,5 euro miesięcznie za metr kw., w Budapeszcie zaś i Pradze - ok. 18,5 euro za metr kw. - podaje Cushman & Wakefield. Z zaprezentowanych na konferencji materiałów wynika, że od 1998 r. wielkość inwestycji skumulowanych na rynku nieruchomości biurowych na Węgrzech i w Czechach jest porównywalna i wynosi odpowiednio 1,49 mld euro oraz 1,40 mld euro. W Polsce natomiast jest ona znacznie wyższa - ok. 2,5 mld euro. W 2005 r. całkowita wartość inwestycji na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowej wyniosła ok. 1,7 mld, co oznacza 51-proc. wzrost w odniesieniu do roku poprzedzającego - podaje Cushman & Wakefield.

Jednocześnie dla rynku detalicznego wielkość skumulowanych inwestycji w nieruchomości w Polsce od 1998 r. wyniosła ok. 3,5 mld euro, w Czechach ok. 1,5 mld euro, a na Węgrzech - ok. 1,1 mld euro. W 2005 r. całkowita wartość inwestycji na rynku detalicznym (mieszkaniowym) w Europie Środkowej wyniosła ok. 2,8 mld euro, co przekłada się na 79-proc. wzrost w porównaniu z 2004 r.

- Inwestycji w fundusze inwestycyjne nieruchomości dokonuje się głównie poprzez spółki celowe, które mają postać spółki z o.o, akcyjnej bądź komandytowo-akcyjnej - wyjaśnia prezes Copernicus Capital TFI Paweł Gieryński. Do ich zadań należy sfinansowanie projektu, jego realizacja, a następnie spłata zaciągniętych na poczet inwestycji zobowiązań z zysków z nieruchomości. Jak dodaje, forma spółki celowej pozwala zminimalizować ryzyko inwestycyjne, jest przejrzysta, a także daje możliwość lepszego zarządzania nieruchomością.

- Jednym z warunków stawianych tym funduszom przez prawo oraz Komisję Papierów Wartościowych i Giełd jest minimalizacja ryzyka działalności przez zróżnicowanie portfela inwestycyjnego - poinformował Gieryński. W ciągu 36 miesięcy działalności maksymalny udział pojedynczej lokaty w portfelu funduszu może wynieść 20 proc. (co oznacza, że fundusz musi w tym czasie zainwestować minimum w 5 lokat).

 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej