Jak wojna na Ukrainie wpłynie na polską gospodarkę?

2022-03-18 15:36

Jako kraj sąsiadujący z Ukrainą, Polska odczuwa efekty konfliktu zbrojnego na Ukrainie szczególnie mocno. Konflikt ten dotyczy już każdego z nas, choćby ze względu na obecność uchodźców w naszym kraju i namacalne dowody agresji na naszych sąsiadach.

Zespół Moneytransfers.com zebrał dostępne dane i informacje, pokazujące zmieniającą się sytuację Polaków i spodziewany wpływ wojny na polską gospodarkę.

Jak podała Straż Graniczna 16 marca, od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło prawie 1,9 miliona uchodźców z Ukrainy, to więcej niż oficjalna liczba mieszkańców Warszawy. Polska przyjęła do siebie 61% uchodźców, Węgry 9%, Słowacja 7,2%, Mołdawia 3,8%, Rumunia 3,1% i inne kraje europejskie razem 11,2%.

BBC komentuje wojnę na Ukrainie: "Armia polskich wolontariuszy pomaga uciekającym uchodźcom”, New York Times opisuje jak “Polska branża turystyczna pomaga uchodźcom”. Nagłówki wielu gazet na całym świecie chwalą Polaków i ogromny wysiłek jaki zwykli mieszkańcy wkładają w bezpośrednią pomoc uchodźcom, dając im dach nad głową, dostarczając jedzenie i odzież, oferując pracę i pomoc w każdej postaci.

Jak wojna wpłynie na życie Polaków?

“Obecnie nie jest możliwe pełne i precyzyjne oszacowanie ekonomicznego i finansowego wpływu wojny w Ukrainie na polską gospodarkę” – mówią ekonomiści Banku BNP Paribas. Skutki wojny zaczęliśmy już jednak odczuwać na własnej skórze. Galopująca inflacja jeszcze przyśpieszyła, złoty słabnie, stopy procentowe szybują, a nasze zarobki wcale niekoniecznie.

Według badania z marca 2022 przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dla 42% badanych firm wojna na Ukrainie jest zagrożeniem dla prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Najwięcej obaw mają firmy z sektora TSL (transport-spedycja-logistyka) – 54%. Sektor budownictwa, gdzie 42% firm również wskazuje na duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności.

„Obawy wśród polskich firm były widoczne już przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji, teraz jednak są one bardziej wyraźne. Część firm już dziś boryka się z konkretnymi problemami wynikającymi z zerwanych łańcuchów dostaw, czy braku pracowników. Z naszych badań wynika, że na niedostępność produktów wskazuje co trzecie przedsiębiorstwo, w szczególności widzą to firmy budowlane (52%) oraz handlowe (41%). Agresja Rosji na Ukrainę wpłynie na wzrost cen surowców wykorzystywanych przez polskie firmy. Prawdopodobnie wzrosną ceny ropy i gazu, a poza tym zbóż i roślin oleistych. Już teraz wzrost cen energii jest dużym problemem dla 70% firm”, powiedziała kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska.

„Obawy odczuwane są bez względu na wielkość firm, chociaż więcej niepokoju jest wśród firm mikro (46%) niż w dużych przedsiębiorstwach (28%). Wojna w Ukrainie przełożyła się też na dużą niepewność przedsiębiorstw co do sytuacji gospodarczej, aż 3/4 firm uważa, że jest to silnie oddziałująca bariera dla prowadzenia biznesu w dzisiejszych czasach”, mówi kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE Katarzyna Dębkowska.

Więcej o wpływie rosyjskiej agresji na polską gospodarkę piszemy w artykułach:

na podstawie materiałów prasowych moneytransfers.com

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany