Jak kształceni są inżynierowie budownictwa
Analizy programów studiów wyższych na kierunkach upoważniających ich absolwentów do ubiegania się o uprawnienia budowlane do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie - podjęła się Krajowa Komisja Kwalifikacyjna Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Raport, wraz z rekomendowanymi przez KKK rozwiązaniami, 23 maja 2009 roku jednomyślnie przyjęła Rada Krajowa PIIB na wyjazdowym posiedzeniu w Jachrance (k. Warszawy).
Raport jest efektem długich prac dziewięcioosobowego zespołu, którego pracami kierowali: jako koordynator generalny, prof. Kazimierz Szulborski – przewodniczący KKK i prof. Mieczysław Król - koordynator merytoryczny programów oraz członek KKK.
Analizę programów nauczania na wybranych kierunkach studiów przeprowadzono na podstawie materiałów nadesłanych przez politechniki współpracujące z KKK. Uczelnie prywatne i niepaństwowe nie przesłały programów, dlatego nie były objęte badaniem.
Celem opracowania było "porównanie katalogu obowiązujących przedmiotów w ramach określonego kierunku studiów na różnych uczelniach i poszukiwanie wzorca edukacji skorelowanego z wymogami prawnymi stawianymi osobom ubiegającym się o nadanie uprawnień budowlanych".
Wyniki porównań programów w politechnikach, kształcących przyszłych inżynierów budownictwa, skłoniły autorów raportu do postawienia kilkunastu wniosków, których realizacja - ich zdaniem – mogłaby poprawić jakość nauczania i lepiej przygotowywać inżynierów budownictwa do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych, np. kierownika budowy czy inspektora nadzoru.
Stwierdzono m.in.: systematyczne zmniejszanie liczby godzin przedmiotów kierunkowych i zawodowych, marginalne traktowanie tematyki bhp w budownictwie, bardzo ograniczone ujmowanie na wykładach i zajęciach problematyki projektowania obiektów pod względem bezpieczeństwa pożarowego i zagrożenia ludzi.
Raport zawiera także szczegółowe wymagania programowe uprawnień budowlanych dla poszczególnych specjalności techniczno-budowlanych, rekomendowane uczelniom przez Krajową Komisję Kwalifikacyjną.
Zgodnie z ustawą o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa i urbanistów z 15 grudnia 2000 roku, PIIB m.in.: nadaje uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz opiniuje minimalne wymagania programowe w zakresie kształcenia zawodowego inżynierów budownictwa i wnioskuje w tych sprawach do właściwych instytucji. Organizacją i przeprowadzaniem egzaminów na uprawnienia zajmuje się 16 okręgowych komisji kwalifikacyjnych pod nadzorem Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej.