Fotowoltaika tylko z magazynem energii! Zmiany od września 2024

2024-06-18 10:41
fotowoltaika
Autor: Andrzej T. Papliński Udział OZE stale rośnie

Chcesz zainwestować w fotowoltaikę? Będziesz musiał kupić też magazyn energii. O ile zależy ci na częściowym zwrocie kosztów. We wrześniu rusza nowa edycja programu Mój prąd, a wraz z nią nowe zasady przyznawania dotacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadza obowiązek zakupu razem z fotowoltaiką magazynu energii. Ma to m.in. zwiększyć opłacalność inwestycji.

Spis treści

 1. Dopłata do fotowoltaiki, ale tylko z magazynem energii
 2. Jakie dotacje w nowym programie Mój prąd?
 3. Dlaczego magazyny energii obowiązkowe?

Na nową edycję programu Mój prąd w 2024 trzeba poczekać do września. Wtedy zostanie wznowiony nabór wniosków o dofinansowanie do przydomowej fotowoltaiki. Z zapowiedzi NFOŚiGW wynika, że budżet programu wyniesie 400 mln zł. Wiadomo też, że tegoroczna edycja będzie się różnić od poprzednich, co potwierdziła Dorota Zawadzka-Stępniak, prezeska NFOŚiGW. Aby dostać dotację na panele fotowoltaiczne, trzeba będzie spełnić dodatkowy warunek. Jaki?

Dopłata do fotowoltaiki, ale tylko z magazynem energii

- Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, do ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii - powiedziała PAP prezeska NFOŚiGW.

Dotacje będzie można otrzymać na inwestycje zakupione po 1 stycznia 2021 i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing, czyli po 1 marca 2022.

Przyznała również, że mechanizm wsparcia ma zostać w dotychczasowej formie.

Jakie dotacje w nowym programie Mój prąd?

W zeszłorocznej edycji programu Mój prąd podstawowe dofinansowanie wynosiło 6 tys. zł lub 7 tys. zł w przypadku rozszerzenia inwestycji. Przypomnijmy też, że w poprzedniej edycji beneficjent mógł starać się o zwrot 50% kosztów inwestycji, a kwoty dotacji na inne urządzenia były następujące:

 • do 3000 zł do do systemu EMS / HEMS,
 • do 5000 zł do magazynów ciepła,
 • do 16 000 zł do magazynu energii,
 • do 4,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-powietrze,
 • do 12,6 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda bez podwyższonej efektywności,
 • do 19,4 tys. zł do pompy ciepła powietrze-woda o podwyższonej efektywności,
 • do 28 tys. zł do gruntowej pompy ciepła,
 • do 3,5 tys. zł do kolektorów słonecznych.

Dlaczego magazyny energii obowiązkowe?

Magazyn energii jako obowiązkowy element fotowoltaiki w programie dopłat ma zwiększyć opłacalność inwestycji i przyspieszyć jej zwrot. Cena energii w słoneczne dni jest niska, oscyluje w granicach kilku groszy za kilowatogodzinę, więc lepiej żeby się nie marnowała i zgromadzona w magazynie została wykorzystana, gdy zdrożeje. Fotowoltaika z magazynem energii ma skłonić prosumentów do konsumpcji energii właśnie wtedy, kiedy jest tani, a ograniczyć, kiedy jego ceny wzrastają.

Na tym zresztą nie koniec zmian dla prosumentów. Od 1 lipca będą mogli zdecydować (w ramach nowelizacji ustawy o OZE), czy chcą pozostać w systemie net-biling rozliczanym w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii, czy też przejść na rozliczenie godzinowe, sprzyjające właśnie właścicielom magazynów energii.

Zachętą do zmiany systemu rozliczenia (poprzez złożenie oświadczenia sprzedawcy) będzie możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30 proc. - jak czytamy w uzasadnieniu projektu.

Pogadane Zbudowane. Jak wybrać dobry rekuperator?
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej