Dzień Budowlanych 2010: startują obchody

2010-10-04 16:53
Dzień Budowlanych 2008
Autor: Monika Czechowska, redaktor Muratorplus.pl

Już od lat środowisko budowlane obchodzi swój dzień w różnych terminach, jego gospodarzami są różne organizacje, wręczane są różne "firmowe" odznaki i odznaczenia państwowe. I większość tych imprez sygnowana jest tytułem - Centralne Obchody Dnia Budowlanych, chociaż wcale takie centralne nie są. Oj, przydałby się budowlańcom jeden taki dzień w roku (górników jest mniej a swoją Barbórką potrafią pokazać się Polsce i Polakom)... Zanim to jednak kiedyś się znowu zdarzy, trzeba zacząć odnotowywać kolejne wydarzenia.

- Duża liczba firm budowlanych i związana z tym różnorodność opinii na sprawy budownictwa, jest naturalnym i pożądanym elementem przy swobodzie prowadzenia działalności gospodarczej. Ważne jednak jest, aby w sprawach najistotniejszych dla środowiska, potrafiły one mówić jednym głosem, gdyż dzięki temu ich postulaty będą miały odpowiednią rangę, właściwą dla skali problemów pozostających do rozwiązania - powiedział 1 października br. podsekretarz stanu Piotr Styczeń, podczas Centralnej Akademii z okazji Dnia Budowlanych, zorganizowanej przez Konfederację Budownictwa i Nieruchomości.

Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku w budownictwie, jak też wymiany opinii w sprawie działań, które środowisko budowlane powinno zainicjować w nadchodzących miesiącach. Podkreślano, że 150 tysięcy firm budowlanych zatrudniających przeszło 450 tysięcy osób stanowi ważną grupę opiniotwórczą. Problemy budownictwa mieszkaniowego, dostosowywania przepisów prawa do potrzeb rynku, w tym również rynku pracy oraz posiadania długofalowych celów gospodarczych pozwalających na stabilny rozwój branży budowlanej, stanowiły główne tematy podnoszone w wystąpieniach. Spotkanie było również okazją do nagrodzenia i wyróżnienia medalami oraz odznakami branżowymi osób szczególnie zasłużonych dla budownictwa.

Tego samego dnia regionalne obchody Dnia Budowlanych zorganizowała Wielkopolska Izba Budownictwa. Jest to największa lokalna organizacją samorządu gospodarczego budownictwa w Polsce, działająca nie tylko na terenie Wielkopolski, ale również w sąsiednich regionach - na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, zachodnio-pomorskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego. Reprezentuje ona interesy przedsiębiorstw zajmujących się budownictwem, w tym biur i pracowni projektowych, przedsiębiorstw ogólnobudowlanych i specjalistycznych, producentów i firm handlujących materiałami budowlanymi, spółdzielni mieszkaniowych a także zawodowych inwestorów. Zwracając się do przybyłych na uroczystość gości wiceminister Piotr Styczeń podkreślił, że samorząd gospodarczy jest ważnym partnerem dla rządu i parlamentu w procesie stanowienia prawa dotyczącego spraw budownictwa i gospodarki mieszkaniowej, zaś obecność przedstawicieli sejmu, władz wojewódzkich i samorządowych przy okazji uroczystości takich jak Dzień Budowlanych stanowi najlepsze potwierdzenie wagi, jaką do dialogu ze środowiskiem budowlanym przywiązują władze regionalne i krajowe.

W najbliższym czasie Dzień Budowlanych obchodzić będzie 7 października Polski Związek Pracodawców Budownictwa, a dzień później ZZ "Budowlani" wraz ze współorganizatorami: Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa, Polską Izbą Inzynierów Budownictwa, Izbą Projektowania Budowlanego, Instytutem Techniki Budowlanej, Stowarzyszeniem Producentów Betonów.

Dzień Budowlanych 2010
Autor: Min. Infrastruktury Od prawej podsekretarze stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński i Piotr Styczeń na święcie budowlanych 1 października 2010 
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany