Do kiedy wnioski na węgiel od gminy? Sprzedaż węgla przedłużona!

2023-04-13 18:28
węgiel
Autor: gettyimages Od stycznia 2023 ruszyła II tura preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy

Do kiedy można składać wnioski na zakup węgla od gminy? 12 kwietnia 2023 wiceminister Karol Rabenda na konferencji podsumowującej program dystrybucji węgla przez gminy, poinformował o wydłużeniu terminów na składanie wniosków na węgiel, jak i jego sprzedaż przez samorządy. Zachęcił też do robienia zapasów węgla na kolejny sezon grzewczy.

Spis treści

  1. Ile węgla zostało w gminach?
  2. Do kiedy wnioski na węgiel od gminy?
  3. Czy warto teraz kupić węgiel na zapas?
  4. Jak kupić węgiel w gminie? Trzeba złożyć wniosek
  5. Kto może zgłosić się po węgiel w gminie?

- Po konsultacjach z samorządami wprowadzamy zmiany, umożliwiające dodatkowy zakup węgla, który pozostał w gminach, nawet powyżej dotychczasowego limitu – mówił wiceminister Karol Rabenda podczas konferencji podsumowującej dystrybucję węgla we współpracy z samorządami.

Ile węgla zostało w gminach?

Ministerstwo Aktywów Państwowych szacuje, że w gminach pozostał około 1% węgla z wolumenu, który został dostarczony dzięki ustawie o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne.

Do gospodarstw domowych przy wsparciu samorządów trafiło 2 mln 2 tys. ton węgla, a poza tym systemem, z wykorzystaniem samorządów, m.in. przez sklepy PGG - ok. 3 mln ton węgla.

Do kiedy wnioski na węgiel od gminy?

W systemie dystrybucji węgla zapowiedziano zmiany. Gminy, które do tej pory nie sprzedały całego węgla, będą mogły to zrobić po zakończeniu sezonu grzewczego. Sprzedaż końcową będą jednak mogły ogłosić nie wcześniej niż 1 maja 2023. Mieszkańcy na złożenie wniosku będą mieli czas do 30 czerwca 2023. Gminy sprzedaż węgla mogą realizować do 31 lipca 2023

Czy warto teraz kupić węgiel na zapas?

Wiceminister podkreślił, że wypracowany system dystrybucji węgla sprawdził się i w razie potrzeby będzie wykorzystany także w przyszłości. Namawia też, żeby, jeśli ktoś ma taką możliwość, kupić teraz węgiel już na przyszły sezon grzewczy.

- W tej chwili rynek się ustabilizował. Stało się to również dzięki naszym działaniom. Trzeba jednak pamiętać, że ciągle jesteśmy w trybie kryzysowym, trwa wojna i nie wiemy jak sytuacja będzie się kształtować w przyszłości. Dlatego jeśli ktoś ma takie możliwości, zachęcamy by już teraz myśleć o kolejnym sezonie – uzasadnił Rabenda.

Jak kupić węgiel w gminie? Trzeba złożyć wniosek

Gminy, które sprzedają swoim mieszkańcom węgiel przyjmują wnioski na zakup węgla. Są one publikowane na stronach samorządów. Taki wniosek zawiera najczęściej:

  • imię i nazwisko wnioskodawcy,
  • adres, pod którym jest prowadzone gospodarstwo domowe, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny,
  • adres poczty elektronicznej lub numer telefonu wnioskodawcy,
  • określenie ilości węgla, o zakup której występuje wnioskodawca,
  • informację, czy wnioskodawca dokonał już zakupu preferencyjnego wraz z podaniem ilości paliwa stałego nabytego w ramach tego zakupu,
  • oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy 2022–2023, po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę.

Po rozpatrzeniu wniosku mieszkańcy otrzymają potwierdzenie o uprawnieniu do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach, a na jego podstawie będą mogli dokonać płatności. Trzeba pamiętać, że raz złożony wniosek jest wiążący i nie ma możliwości modyfikacji.

Deklaracja zamówionej ilości węgla jest ostateczna.

Kto może zgłosić się po węgiel w gminie?

Uprawnionymi do zakupu węgla po preferencyjnej cenie 2000 zł są gospodarstwa domowe, które otrzymały już dodatek węglowy lub pozytywnie rozpatrzono wniosek o jego wypłatę. Jeśli gospodarstwo domowe nie zdążyło jeszcze złożyć wniosku o wypłatę świadczenie, w tym przypadku kluczowe jest zgłoszenie źródła ogrzewania na węgiel w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Źródło: PAP, KPRM

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej