Dla wszystkich 7% - Polska jest prekursorem takiego rozwiązania

2008-01-11 17:33
Dla wszystkich 7% - Polska jest prekursorem takiego rozwiązania
Autor: Xella Polska Sp. z o.o Dla wszystkich 7% - Polska jest prekursorem takiego rozwiązania

Utrzymanie stawki VAT na niezmienionym poziomie 7% umożliwiło wydanie przez ministra finansów rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT z  24 grudnia 2007 r., którego przepisy weszły w życie 1 stycznia 2008 r. Podkreślić należy fakt, że Polska jest prekursorem takiego rozwiązania, ponieważ rozporządzenie to, po uprzednim uzyskaniu akceptacji przez ministrów finansów UE, weszło w życie jeszcze przed nowelizacją unijnej dyrektywy o VAT.

Wynegocjowana w traktacie akcesyjnym preferencyjna stawka VAT na roboty budowlano-montażowe, remonty i obiekty mieszkaniowe obowiązuje w niezmienionej wysokości 7% dłużej niż przewidywały to pierwotne ustalenia, tj. również po 31 grudnia 2007 r. Termin jej obowiązywania wydłużono do 1 stycznia 2011 r. Preferencyjna stawka VAT dotyczy usług budowlanych świadczonych przy budowie i/lub remoncie obiektów budownictwa mieszkaniowego (z wyłączeniem lokali użytkowych), lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych oraz budynków instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, a także obiektów budownictwa mieszkaniowego, z wyłączeniem lokali użytkowych oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych.

Wejście w życie rozporządzenia w praktyce oznacza zrównanie praw wszystkich nabywców domów i mieszkań. Możliwość korzystania z niższej stawki VAT będą miały zarówno osoby planujące budowę domu czy zakup mieszkania objętego definicją budownictwa społecznego, jak i osoby, które planują budowę domu lub zakup mieszkania o powierzchni przekraczającej limity ustalone w tej definicji, tj. 300 m2 dla domów jednorodzinnych i 150 m2 w przypadku mieszkań. Skorzystają na tym inwestorzy realizujący projekty o większych powierzchniach niż przewiduje to definicja budownictwa. Oczywiście nie zmienia to faktu, że inwestorzy, którzy będą realizowali projekty zgodne z definicją budownictwa społecznego, również po tym okresie przejściowym, tj. po 1 stycznia 2011 r., zachowają możliwość korzystania z preferencyjnej stawki VAT. Pozostali zapłacą wyższą stawkę VAT za każdy dodatkowy metr powyżej określonych limitów. Gdyby doszło do podwyżki stawki VAT, ceny mieszkań i domów mogłyby wzrosnąć o kilkanaście procent.

Niestety ciągle brak jest zdecydowanych działań ze strony rządu, mających na celu długofalowe wsparcie rozwoju budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w ciągu 11 miesięcy ubiegłego roku oddano do użytku 115,5 tysiąca mieszkań. Wprawdzie liczba ta była o 16,3% wyższa w porównaniu z rokiem 2006, jednak wskaźnik liczby mieszkań oddawanych do użytku na tysiąc mieszkańców w Polsce (3,03) jest jednym z najniższych w Europie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej