Certyfikacja budynków w systemie LEED oraz BREEAM – Drugie spotkanie z serii PLGBC Green Building Night – LEED vs. BREEAM

2010-04-07 17:56
Drugie spotkanie z serii PLGBC Green Building Night – LEED vs. BREEAM
Autor: PLGBC

Na początku marca 2010 r. w hotelu Marriott Courtyard w Warszawie odbyło się drugie spotkanie z serii PLGBC Green Building Night. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego Polish Green Building Council (PLGBC). To spotkanie okazało się jeszcze większym sukcesem niż pierwsze spotkanie udział w nim wzięło ponad 50 osób z wiodących firm zainteresowanych tematyką green building.

Podczas spotkania ogłoszono informacje o podpisaniu umowy MOU (Memorandum of Understanding) pomiędzy PLGBC a Brytyjską organizacją BRE w sprawie adaptacji systemu BREEAM do polskich warunków. PLGBC finalizuje również rozmowy z USGBC na temat adaptacji systemu LEED – stając się tym samym jedyną instytucją w Polsce posiadajacą wyłączność na proces dostosowania dwóch najpopularniejszych światowych systemów certyfikacji dla budownictwa zielonego do warunków krajowych oraz ich późniejsze użytkowanie.

Tematyką spotkania było porównanie systemów oceny wielokryterialnej LEED i BREEAM oraz rozwianie wielu niejasności i mitów obecnych w Polsce związanych z certyfikacją. Szkolenie poprowadziły Agnes Vorbrodt-Schurma, specjalistka LEED oraz Magdalena Stretton, specjalistka BREEAM.

Dla kogo LEED, dla kogo BREAM? - ZOBACZ TUTAJ

Obie prezentacje zawierały podstawowe informacje na temat obu systemów, minimalne wymagania dla budynków do uzyskania certyfikatu oraz poziomy i koszty certyfikacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedstawione przykłady realizacji w Polsce – pierwszy projekt w kraju z certyfikatem LEED – budynek BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie (konsultantem LEED była firma VvS | Architects & Consultants) oraz pierwszy oficjalnie zarejestrowany budynek w systemie BREEAM (konsultantem BREEAM jest firma WSP Enviro). Obie panie zgodnie stwierdziły, że w chwili obecnej staranie się o obie certyfikacje naraz - daje przyszłemu użytkownikowi najlepsze rezultaty środowiskowe oraz marketingowe. W przyszłości ta sytuacja z pewnością ulegnie jednak zmianie i w miarę popularyzacji systemów (oraz ich współpracy nad wspólnymi metodologiami) – wybór jednej certyfikacji – korzystniejszej dla inwestora ze względów marketingowych – stanie się ogólnoprzyjętym trendem.

"Ze względu na rosnące wymogi rynku, coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w obu systemach. Przykładem mogą być budynki w paryskiej dzielnicy La Defense, starające się o potrójna certyfikację: w LEED, BREEAM oraz we francuskim systemie CSTB. Podobna sytuacja jest w obiekcie Deutsche Banku we Frankfurcie, zarejestrowanym zarówno w LEED jak i niemieckim DGNB. Podczas gdy nie jest to sytuacja docelowa – świadczy o pełnym zaangażowaniu inwestora w zagadnienia rozwoju zrównoważonego – pozwalając na modelowe użycie obiektu jako przyszłe “case study” dla porównania ocen wielokryterialnych" - mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, prezes firmy VvS | Architects & Consultants oraz Założyciel i CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Serwis muratorplus.pl objął patronat medialny nad tym spotkaniem. Było to drugie spotkanie z planowanej serii spotkań edukacyjno-networkingowych typu PLGBC Green Building Night. Następne odbędzie się w Gliwicach 19 kwietnia o godzinie 18:30, a tematem będą Ekologiczne Szkoły i Uniwersytety, rola WorldGBC i innych organizacji typu GBC na świecie w promowaniu budownictwa zrównoważonego oraz najpopularniejszy międzynarodowy system oceny wielokryterialnej - LEED. W najbliższych miesiącach zaplanowano również spotkania na nastepujące tematy: jakość powietrza we wnętrzach (indoor air quality), zielone hotele oraz ekologiczne centra handlowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany