Certyfikacja budynków w systemie LEED oraz BREEAM – Drugie spotkanie z serii PLGBC Green Building Night – LEED vs. BREEAM

2010-04-07 17:56
Drugie spotkanie z serii PLGBC Green Building Night – LEED vs. BREEAM
Autor: PLGBC

Na początku marca 2010 r. w hotelu Marriott Courtyard w Warszawie odbyło się drugie spotkanie z serii PLGBC Green Building Night. Organizatorem było Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego Polish Green Building Council (PLGBC). To spotkanie okazało się jeszcze większym sukcesem niż pierwsze spotkanie udział w nim wzięło ponad 50 osób z wiodących firm zainteresowanych tematyką green building.

Podczas spotkania ogłoszono informacje o podpisaniu umowy MOU (Memorandum of Understanding) pomiędzy PLGBC a Brytyjską organizacją BRE w sprawie adaptacji systemu BREEAM do polskich warunków. PLGBC finalizuje również rozmowy z USGBC na temat adaptacji systemu LEED – stając się tym samym jedyną instytucją w Polsce posiadajacą wyłączność na proces dostosowania dwóch najpopularniejszych światowych systemów certyfikacji dla budownictwa zielonego do warunków krajowych oraz ich późniejsze użytkowanie.

Tematyką spotkania było porównanie systemów oceny wielokryterialnej LEED i BREEAM oraz rozwianie wielu niejasności i mitów obecnych w Polsce związanych z certyfikacją. Szkolenie poprowadziły Agnes Vorbrodt-Schurma, specjalistka LEED oraz Magdalena Stretton, specjalistka BREEAM.

Dla kogo LEED, dla kogo BREAM? - ZOBACZ TUTAJ

Obie prezentacje zawierały podstawowe informacje na temat obu systemów, minimalne wymagania dla budynków do uzyskania certyfikatu oraz poziomy i koszty certyfikacji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przedstawione przykłady realizacji w Polsce – pierwszy projekt w kraju z certyfikatem LEED – budynek BorgWarner Turbo Systems Poland w Rzeszowie (konsultantem LEED była firma VvS | Architects & Consultants) oraz pierwszy oficjalnie zarejestrowany budynek w systemie BREEAM (konsultantem BREEAM jest firma WSP Enviro). Obie panie zgodnie stwierdziły, że w chwili obecnej staranie się o obie certyfikacje naraz - daje przyszłemu użytkownikowi najlepsze rezultaty środowiskowe oraz marketingowe. W przyszłości ta sytuacja z pewnością ulegnie jednak zmianie i w miarę popularyzacji systemów (oraz ich współpracy nad wspólnymi metodologiami) – wybór jednej certyfikacji – korzystniejszej dla inwestora ze względów marketingowych – stanie się ogólnoprzyjętym trendem.

"Ze względu na rosnące wymogi rynku, coraz więcej firm decyduje się na inwestycje w obu systemach. Przykładem mogą być budynki w paryskiej dzielnicy La Defense, starające się o potrójna certyfikację: w LEED, BREEAM oraz we francuskim systemie CSTB. Podobna sytuacja jest w obiekcie Deutsche Banku we Frankfurcie, zarejestrowanym zarówno w LEED jak i niemieckim DGNB. Podczas gdy nie jest to sytuacja docelowa – świadczy o pełnym zaangażowaniu inwestora w zagadnienia rozwoju zrównoważonego – pozwalając na modelowe użycie obiektu jako przyszłe “case study” dla porównania ocen wielokryterialnych" - mówi Agnes Vorbrodt-Schurma, prezes firmy VvS | Architects & Consultants oraz Założyciel i CEO Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

Serwis muratorplus.pl objął patronat medialny nad tym spotkaniem. Było to drugie spotkanie z planowanej serii spotkań edukacyjno-networkingowych typu PLGBC Green Building Night. Następne odbędzie się w Gliwicach 19 kwietnia o godzinie 18:30, a tematem będą Ekologiczne Szkoły i Uniwersytety, rola WorldGBC i innych organizacji typu GBC na świecie w promowaniu budownictwa zrównoważonego oraz najpopularniejszy międzynarodowy system oceny wielokryterialnej - LEED. W najbliższych miesiącach zaplanowano również spotkania na nastepujące tematy: jakość powietrza we wnętrzach (indoor air quality), zielone hotele oraz ekologiczne centra handlowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej