Ceny stali, grudzień 2023. Sprawdź, ile kosztuje stal zbrojeniowa. Jakie są aktualne ceny stali w Polsce?

2023-12-04 8:55
ceny stali 2023
Autor: gettyimages Aktualne ceny stali w Polsce - październik 2023. Sprawdź aktualne ceny tony stali zbrojeniowej

Chcesz poznać ceny stali 2023? W listopadzie kontynuowany był generalny trend spadkowy z poprzednich miesięcy, choć z większymi niż przedtem wahaniami. Sprawdź, jak ceny stali zmieniły się w poprzednim tygodniu. Z jakimi wyzwaniami mierzy się dziś polska stal i co nas czeka w przyszłości? Oto aktualne ceny stali w Polsce.

Spis treści

 1. Jak zmieniają się ceny stali w 2023?
 2. Aktualne ceny stali w Polsce – PUDS
 3. Czy kryzys polskiej stali minął?
 4. Od czego zależy cena stali?

Jak zmieniają się ceny stali w 2023?

Na początku marca 2022 ceny stali budowlanej osiągnęły rekordową cenę około 9500 zł/tonę. Za pręty żebrowane trzeba było zapłacić od 7700 zł do 8000 zł netto (od 9500 do ok. 9900 zł/t brutto).

Od końca lutego 2023 obserwujemy stabilizację i tylko nieznaczne wahania cen stali. Wrzesień był kolejnym miesiącem bez wzrostów cen. Od 25 września do 1 października za tonę prętów żebrowanych płaciliśmy od 2802 do 2960 zł. Dla porównania zakres cen prętów żebrowanych tydzień wcześniej - od od 2800 do 2918 zł.

1 października 2023 zaczął obowiązywać mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 – CBAM. System zmieni rynek stali na lata. Czas pokaże jak duży będzie miał wpływ na ceny stali w Polsce.

Aktualne ceny stali w Polsce – PUDS

Informacje na temat aktualnych cen wyrobów stalowych pochodzą od Polskiej Unii Dystrybutorów Stali. Ceny w artykule aktualizowane są raz w tygodniu, w każdy poniedziałek rano.

Ceny stali 48. tydzień (od 27 listopada do 3 grudnia):

 • Kształtownik gięty na zimno S235JRH - cena min. 3508 zł, cena maks. 3717 zł
 • Blacha zimnowalcowana DC01 - min. 3872 zł, maks. 4034 zł
 • Blacha konstrukcyjna (gruba) S235JR - min. 3706 zł, maks. 3964 zł
 • Pręt żebrowany fi 12mm, BST 500 - min. 2798 zł, maks. 2980 zł
 • Profil HEB 200 - min. 3619 zł, maks. 3729 zł
 • Blacha gorącowalcowana S235JR2 (St3S) - min. 3358 zł, maks. 3574 zł

Ceny stali za 49. tydzień 2023 (od 4 do 10 grudnia) zostaną opublikowane w najbliższy poniedziałek, czyli 11 grudnia.

Czy kryzys polskiej stali minął?

Kryzys związany z zastojami produkcyjnymi sprawił, że przemysł stalowy tracił swoją konkurencyjność, a sytuacja ta uległa pogorszeniu w momencie gwałtownego wzrostu cen energii. Teraz od kilku miesięcy obserwujemy stabilizację rynku stali. Rosną wartości akcji spółek hutniczych, a kolejne firmy decydują się na inwestycje w nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Jednym z największych wyzwań, z jakimi musi mierzyć się przemysł, jest prowadzenie działalności zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zielona transformacja ma na celu znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Tyle że zastąpienie konwencjonalnych pieców hutniczych piecami wodorowymi może się wiązać z kilkukrotnym wzrostem kosztów produkcji. Wdrożenie sprzętu, którego działanie opiera się na paliwie wodorowym, wymaga także dokonania istotnych zmian konstrukcyjnych pieców oraz przebudowy instalacji.

1 października 2023 zaczął obowiązywać mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 – CBAM.

Obecnie większa część produkcji metali w UE odbywa się przy użyciu wysokoemisyjnych pieców. Problemem jest w tym przypadku zarówno sama emisja CO2 do środowiska, jak i rosnący koszt tej emisji. Zdaniem branżowych ekspertów jesteśmy dopiero na początki drogi do zielonego przemysłu, a polska stal potrzebuje ekologicznych alternatyw, które muszą zostać odkryte lub opracowane, zaprojektowane oraz zrealizowane – i to z zyskiem, tłumaczy Marek Wojnicki z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

Sprawdź ceny pozostałych materiałów budowlanych!

https://www.oferteo.pl/widget/frame/65176

Od czego zależy cena stali?

Cena stali zależy od:

 • rodzaju wyrobu, np. blachy, pręty, profile.
 • wielkości zamówienia - przy zakupie większej ilości cena jest niższa.
 • średnicy prętów - pręty o małych średnicach są droższe od tych grubszych.
 • gatunku stali - gatunek określa właściwości technologiczne jakie ma stal, np. rodzaj stopu. 
 • klasy stali - klasa określa wytrzymałość stali - najdroższa jest stal zbrojeniowa AIII oraz AIIIN, a najtańsza stal klasy A0.

Klasy i gatunki stali:

 • Klasa A0 - St0 S-b: pręty gładkie, które wykorzystuje się je przy konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
 • Klasa AI - St3 SX-b, St3 SY-b, St3 S-b, PB240: pręty gładkie z końcami pomalowanymi na czerwono, wykorzystywane do wykonywania elementów pomocniczych tj. strzemiona, przewiązki.
 • Klasa AII - 18G2-b, 20G2Y-b, 25G2S: pręty żebrowane, z żeberkami podłużnymi i poprzecznymi skośnymi, stosowane jako zbrojenia nośne.
 • Klasa AIII34GS, RB400, RB400W: pręty żebrowane, z żeberkami w tzw. „jodełkę” i nachylone do żeber podłużnych, wykorzystywane są do wykonania zbrojenia głównego.
 • Klasa AIIIN  - RB500, RB500W, B500SP: pręty żebrowane o najwyższej klasie wytrzymałości, które mają nawalcowane odcinki żeberek podłużnych między żeberkami poprzecznymi; wykorzystywane do elementów konstrukcyjnych.

S (stal spawalna), St (stal zbrojeniowa konstrukcyjna), najczęściej stosowana), X (stal zbrojeniowa nieuspokojona), B (możliwość stosowania stali do zbrojenia), cyfry określają zawartość węgla - im większa zawartość węgla, tym wyższa twardość prętów zbrojeniowych.

Czytaj też:

Źródło: PUDS, redakcja

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej