Centralny Port Lotniczy: rząd bliski podjęcia decyzji w sprawie budowy. Gdzie?

2017-03-15 18:48
terminal t2 lotnisko gdansk
Autor: Korporacja Budowlana DORACO

Budowę Centralnego Portu Lotniczego zarekomendował rządowi Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM). Nie wiadomo jednak, jak rząd miałby sfinansować to gigantyczne przedsięwzięcie.

Lotnisko Szymany
Autor: Mostostal Warszawa SA Terminal Portu Lotniczego Szymany

O decyzji KERM w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP), powołując się na ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

"Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów ustalił ponad wszelką wątpliwość i konsensualnie podjął decyzję o rekomendacji budowy tegoż portu" - powiedział Adamczyk w czasie konferencji poświęconej oficjalnym wynikom podsumowujących rynek przewozów pasażerskich w Polsce. Min. Adamczyk poinformował, że według średnio optymistycznych przewidywań liczba pasażerów przewidywana jest na poziomie 50 mln w 2030 r., a bardzo optymistycznych - 60 mln. „Ale życie podpowiada, że wzrost liczby pasażerów w stosunku do szacunków, jest zdecydowanie wyższy” – stwierdził min. Adamczyk. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów dotyczących budowy Centralnego Portu Lotniczego. Tłumaczył, że „budowa dużego portu lotniczego to nie jest kwestia dwóch - trzech lat”. Według min. Adamczyka, prawdopodobnie minie nawet 10 lat, nim Centralny Port Lotniczy zostanie dopuszczony do użytkowania. Tyle czasu pochłonie przygotowanie m.in. studium, koncepcji, projektu technicznego, a na koniec sama budowa.

Centralny Port Lotniczy największym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej

Więcej na ten temat powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w czasie konferencji w Ministerstwie Finansów. „Centralny Port Lotniczy może być komunikacyjnym sercem Polski, a jego realizacja - współczesnym dużym projektem infrastrukturalnym, logistycznym, rozwojowym” - powiedział Mateusz Morawiecki, którego cytuje TVN24bis (powołując się na PAP). Szef resortu finansów i rozwoju wyjaśnił, że z wieloletnich analiz wynika, że Centralny Port Lotniczy powinien powstać między Warszawą a Łodzią. Wicepremier ocenia potencjał Centralnego Portu Lotniczego na nawet 180 mln pasażerów. Miałby on obsługiwać m.in. Ukrainę, Białoruś, część Rosji, kraje nadbałtyckie oraz kraje graniczące z Polską od południa. Skąd wziąć pieniądze na budowę Centralnego Portu Lotniczego Problem w tym, że w obecnej perspektywie budżetowej UE nie przewidziano finansowania lotnisk ani krajowych, ani regionalnych. Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński przyznał na spotkaniu z dziennikarzami, że w tej sytuacji rząd musi znaleźć inny sposób finansowania budowy Centralnego Portu Lotniczego. Wicepremier Morawiecki zapewniał, że inwestycja ma mieć charakter komercyjny, więc budżet państwa nie będzie partycypował w kosztach.

Ruch lotniczy rośnie szybciej niż oczekiwano w prognozach

- Po porównaniu danych nie mamy wątpliwości. Polacy z każdym rokiem coraz częściej korzystają z transportu lotniczego. Na przestrzeni ostatnich 12 lat ruch pasażerski zwiększył się niemal czterokrotnie, dlatego ważne jest tworzenie takich warunków, które będą odpowiadały na potrzeby rosnącego rynku przewozów pasażerskich w Polsce – stwierdził minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk w czasie konferencji. Polskie porty lotnicze w 2016 r. obsłużyły blisko 34 mln pasażerów, o 12% więcej niż rok wcześniej. Liderem pod względem liczby obsłużonych pasażerów było lotnisko Chopina w Warszawie, z wynikiem 12,8 mln pasażerów (o 1,6 mln więcej niż w 2015 r.) a wśród portów regionalnych, lotnisko Kraków-Balice z prawie 5 mln pasażerów. Aktualna prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego przewiduje, iż rynek w 2030 r. będzie blisko dwukrotnie większy niż obecnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany