Budowlany znaczy innowacyjny

2006-12-10 15:53

Po raz drugi "Gazeta Prawna" opublikowała ranking 500 innowacyjnych firm. W gronie tym znalazły się przedsiębiorstwa, które nie tylko postawiły na rozwój, nowe technologie, lecz także, jak mówi Jarosław Sroka - redaktor naczelny "Gazety Prawnej", na nowy wymiar relacji z klientem i kontrahentem. Wśród wyróżnionych nie zabrakło oczywiście firm budowlanych.

Finałowa Gala Innowacyjności odbyła się 6 grudnia 2006 roku w siedzibie centrali BRE Banku. Program badań nad innowacyjnością polskiej gospodarki prowadził Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, BRE Bank SA oraz "Gazeta Prawna". 

Celem przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie i wyłonienie przedsiębiorstw o znamionach innowacyjności. W ten sposób organizatorzy promują firmy, które zmieniają i ulepszają obraz polskiej gospodarki. Celem projektu jest również pobudzanie procesów innowacyjnych oraz upowszechnianie wzorców i modeli biznesowych w otoczeniu rynkowym. 

Podczas uroczystości wręczono nagrody najbardziej innowacyjnym firmom. Liderzy ogólnopolskiego rankingu i podrankingów otrzymali statuetki Kamertona innowacyjności i certyfikaty innowacyjności. Wydarzenie stało się również okazją do debaty. Uczestnicy panelu dyskusyjnego starali się odpowiedzieć na pytanie czy gospodarka może być konkurencyjna bez innowacyjności. W debacie wzięli udział:

 • Sławomir Lachowski - Prezes Zarządu BRE Banku SA
 • Olaf Gajl - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Marek Roter - Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft
 • prof. Tadeusz Baczko - Instytut Nauk Ekonomicznych PAN  
 • Łukasz Wejchert - Prezes Zarządu Onet.pl
 • Włodzimiesz Hausner - Dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej
 • Wojciech Wyszogrodzki  - Wiceprezes Zarządu HTL Strefa SA
 • Tomasz Sielicki - Prezydent Grupy ComputerLand
 • Paweł Karłowski - p.o. Prezes Zarządu Netia

Jaka firma jest innowacyjna?

Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za badania nad innowacyjnością jest Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Eksperci z INE PAN opracowali autorską metodologię badań, która mierzy aspekty ilościowe, jak i jakościowe. 

W analizie PAN uwzględniane są: innowacyjność rynkowa, procesowa, skala i intensywność nakładów na badania i rozwój oraz ilość pozyskanych patentów, a także zdolność wszczepienia się w złożone sieci powiązań między nauką a praktyką, jakie istnieją w Europie, nowe użyte technologie, zastosowane rozwiązania informatyczne, nowatorskie rozwiązania rynkowe, nagrody, wyróżnienia, medale na wystawach krajowych i zagranicznych, certyfikaty. Aspekty ilościowe badane są na podstawie informacji dostarczanych przez przedsiębiorstwa oraz danych statystycznych. W obszarach trudno mierzalnych i jakościowych włączone są oceny eksperckie oraz podejście dynamiczne, które uwzględnia ciągłość i porównywalność ocen innowacyjności z roku na rok i między przedsiębiorstwami. Prace zespołu realizacyjnego wspierają eksperci z przedsiębiorstw, którzy zgłosili gotowość współpracy przy ocenach innowacyjności. 

W gronie 500 innowacyjnych firm nie zabrakło przedstawicieli budowlanki i firm związanych z sektorem. Na liście znalazły się takie przedsiębiorstwa, jak: Barlinek, Marbet, Strabag, Hochtief Polska, Budimex GK, Cementownia Warta, Bauma, Nobiles Kujawska Fabryka Farb i Lakierów czy Polifarb Cieszyn-Wrocław. Tytułem innowacyjnej firmy zostało również uhonorowane Wydawnictwo Murator.

Liderzy Rankingów
Ranking 500 najbardziej innowacyjnych firm

 1. CMG KOMAG
 2. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A.
 3. ALSTOM Power Sp. z o.o.

 Ranking najbardziej innowacyjnych firm Regionu - Warszawa (woj. mazowieckie, lubelskie i podlaskie)

 1. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A.
 2. ALSTOM Power Sp. z o.o.
 3. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Izotopów 

Ranking najbardziej innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw

 1. CMG KOMAG
 2. Hydromega
 3. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Izotopów

Ranking najbardziej innowacyjnych mikrofirm

 1. ChemTech-ProSynTech
 2. CTC Sp. z o.o.
 3. Innowacyjne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe POLIN Sp. z o.o.

Ranking najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw przemysłu farmaceutycznego

 1. BIOWET PUŁAWY Sp. z  o.o.
 2. ADAMED Sp. z o.o. 
 3. BIOTON SA

Patronat nad galą finałową objęła prof. Danuta Hûbner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej. Patronem honorowym cyklu regionalnych gal innowacyjności jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej