Budowlany znaczy innowacyjny

2006-12-10 15:53

Po raz drugi "Gazeta Prawna" opublikowała ranking 500 innowacyjnych firm. W gronie tym znalazły się przedsiębiorstwa, które nie tylko postawiły na rozwój, nowe technologie, lecz także, jak mówi Jarosław Sroka - redaktor naczelny "Gazety Prawnej", na nowy wymiar relacji z klientem i kontrahentem. Wśród wyróżnionych nie zabrakło oczywiście firm budowlanych.

Finałowa Gala Innowacyjności odbyła się 6 grudnia 2006 roku w siedzibie centrali BRE Banku. Program badań nad innowacyjnością polskiej gospodarki prowadził Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, BRE Bank SA oraz "Gazeta Prawna". 

Celem przedsięwzięcia jest zidentyfikowanie i wyłonienie przedsiębiorstw o znamionach innowacyjności. W ten sposób organizatorzy promują firmy, które zmieniają i ulepszają obraz polskiej gospodarki. Celem projektu jest również pobudzanie procesów innowacyjnych oraz upowszechnianie wzorców i modeli biznesowych w otoczeniu rynkowym. 

Podczas uroczystości wręczono nagrody najbardziej innowacyjnym firmom. Liderzy ogólnopolskiego rankingu i podrankingów otrzymali statuetki Kamertona innowacyjności i certyfikaty innowacyjności. Wydarzenie stało się również okazją do debaty. Uczestnicy panelu dyskusyjnego starali się odpowiedzieć na pytanie czy gospodarka może być konkurencyjna bez innowacyjności. W debacie wzięli udział:

 • Sławomir Lachowski - Prezes Zarządu BRE Banku SA
 • Olaf Gajl - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Marek Roter - Dyrektor Generalny polskiego oddziału Microsoft
 • prof. Tadeusz Baczko - Instytut Nauk Ekonomicznych PAN  
 • Łukasz Wejchert - Prezes Zarządu Onet.pl
 • Włodzimiesz Hausner - Dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej
 • Wojciech Wyszogrodzki  - Wiceprezes Zarządu HTL Strefa SA
 • Tomasz Sielicki - Prezydent Grupy ComputerLand
 • Paweł Karłowski - p.o. Prezes Zarządu Netia

Jaka firma jest innowacyjna?

Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za badania nad innowacyjnością jest Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Eksperci z INE PAN opracowali autorską metodologię badań, która mierzy aspekty ilościowe, jak i jakościowe. 

W analizie PAN uwzględniane są: innowacyjność rynkowa, procesowa, skala i intensywność nakładów na badania i rozwój oraz ilość pozyskanych patentów, a także zdolność wszczepienia się w złożone sieci powiązań między nauką a praktyką, jakie istnieją w Europie, nowe użyte technologie, zastosowane rozwiązania informatyczne, nowatorskie rozwiązania rynkowe, nagrody, wyróżnienia, medale na wystawach krajowych i zagranicznych, certyfikaty. Aspekty ilościowe badane są na podstawie informacji dostarczanych przez przedsiębiorstwa oraz danych statystycznych. W obszarach trudno mierzalnych i jakościowych włączone są oceny eksperckie oraz podejście dynamiczne, które uwzględnia ciągłość i porównywalność ocen innowacyjności z roku na rok i między przedsiębiorstwami. Prace zespołu realizacyjnego wspierają eksperci z przedsiębiorstw, którzy zgłosili gotowość współpracy przy ocenach innowacyjności. 

W gronie 500 innowacyjnych firm nie zabrakło przedstawicieli budowlanki i firm związanych z sektorem. Na liście znalazły się takie przedsiębiorstwa, jak: Barlinek, Marbet, Strabag, Hochtief Polska, Budimex GK, Cementownia Warta, Bauma, Nobiles Kujawska Fabryka Farb i Lakierów czy Polifarb Cieszyn-Wrocław. Tytułem innowacyjnej firmy zostało również uhonorowane Wydawnictwo Murator.

Liderzy Rankingów
Ranking 500 najbardziej innowacyjnych firm

 1. CMG KOMAG
 2. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A.
 3. ALSTOM Power Sp. z o.o.

 Ranking najbardziej innowacyjnych firm Regionu - Warszawa (woj. mazowieckie, lubelskie i podlaskie)

 1. Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Świdnik" S.A.
 2. ALSTOM Power Sp. z o.o.
 3. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Izotopów 

Ranking najbardziej innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw

 1. CMG KOMAG
 2. Hydromega
 3. Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Izotopów

Ranking najbardziej innowacyjnych mikrofirm

 1. ChemTech-ProSynTech
 2. CTC Sp. z o.o.
 3. Innowacyjne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe POLIN Sp. z o.o.

Ranking najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw przemysłu farmaceutycznego

 1. BIOWET PUŁAWY Sp. z  o.o.
 2. ADAMED Sp. z o.o. 
 3. BIOTON SA

Patronat nad galą finałową objęła prof. Danuta Hûbner, Komisarz ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej. Patronem honorowym cyklu regionalnych gal innowacyjności jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej