Budowa autostrady A4: kierunek Ukraina
Cały podkarpacki odcinek autostrady A4 w budowie. Wojewoda Podkarpacki wydał ostatnią wymaganą decyzję zezwalającą na realizację ponad 4-kilometrowejgo odcinka Radymno-Korczowa, przy granicy z Ukrainą. Podkarpacie jest obecnie jednym z największych placów budowy - w budowie i przebudowie jest ponad 200 km dróg, w tym m.in. 7 odcinków autostrady A4, 2 odcinki drogi ekspresowej S19 oraz obwodnica Jarosławia.
Projektuj - buduj
Odcinek autostrady A4 Radymno-Korczowa to drugi odcinek na Podkarpaciu realizowany systemem projektuj - buduj. Wykonawcą tego 22-kilometrowego odcinka jest firma J&P AVAX z Grecji. Wykonawca najpierw opracował projekt budowlany w oparciu o przekazany przez GDDKiA projekt wstępny, decyzję lokalizacyjną oraz decyzję środowiskową, następnie uzyskał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Zobacz koniecznie: Za 659 mln zł Budimex chce zaprojektować i zbudować obwodnicę Augustowa
Trasa odcinka, dla którego wydano w/w decyzję ZRID przebiega przez teren woj. podkarpackiego, przez powiat jarosławski (gmina Radymno). Początek umiejscowiony jest przed węzłem Korczowa na wysokości m. Młyny, zaś koniec na przejściu granicznym z Ukrainą (PG Korczowa).
Budowa autostrady obejmuje:
- budowę węzła autostradowego „Korczowa”, łączącego autostradę A4 z drogą krajową nr 4
- budowę odcinków dróg dojazdowych (w tym drogi do przejścia granicznego) i wewnętrznych zapewniających obsługę przyległego terenu, o łącznej dł. 5,4 km
- przebudowę istniejących dróg,
- budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (bariery ochronne, osłony przeciwolśnieniowe, ogrodzenie autostrady)
- budowę obiektów inżynierskich:
- estakada z funkcją przejścia dla zwierząt
- 2 wiadukty autostradowe
- wiadukt drogowy
- przepusty dla małych zwierząt zespolone z ciekami - budowę i przebudowę urządzeń infrastruktury technicznej
- przebudowę melioracji w zakresie: przebudowy istniejących rowów melioracyjnych, budowy przepustów na rowach melioracyjnych, przebudowie istniejącej sieci drenarskiej.
Realizacja inwestycji nie powoduje konieczności rozbiórek budynków mieszkalnych. Decyzji zezwalającej na budowę nadano rygor natychmiastowej wykonalności.