Trzy dni w Szczecinie, czyli BUD-GRYF, ENERGIA i TDI już za nami...

2009-03-21 7:00
15 marca 2009 zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF,  13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI
Autor: Międzynarodowe Targi Szczecińskie 15 marca 2009 zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI

W miniony weekend (13-15 marca) zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI. Targi zgromadziły ponad 270 wystawców z Polski, Niemiec i Czech oraz około 10 000 zwiedzających. Prezentowane bogate oferty wystawców potwierdziły, że kondycja branży budowlanej i energetycznej jest dobra.

Przez trzy dni odwiedzający targi mieli możliwość poznać ciekawą ofertę produktów i usług, zapoznać się z nowościami, uzyskać poradę, uzupełnić swoją wiedzę oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe. Na 6200 m2 powierzchni wystawienniczej pokazaliśmy przegląd materiałów budowlanych i wykończeniowych, narzędzi, maszyn budowlanych, wyrobów z kamienia, betonu, drewna, asortymentu wyposażenia wnętrz i wielu innych. Nie zabrakło firm związanych z elektrowniami wiatrowymi i słonecznymi, pompami ciepła, audytami energetycznymi, instalacjami solarnymi, a także materiałami z branży elektrotechnicznej, instalacyjnej i elektrycznej.

Oficjalne otwarcie trzech imprez targowych wprowadziło trochę humoru. Zaczęto od przebicia symbolicznego "Balonu Kryzysu". Dokonał tego jeden z wystawców, Kazimierz Krysztofiak z firmy HIT-SYSTEM. Tym drobnym akcentem dano sygnał, że w dobie słabszej koniunktury należy odważnie stawiać czoła problemom, nie ulegać wszechogarniającej panice. Trzeba dobrze wykorzystać czas spowolnienia ekonomicznego i przygotować strategię "na jutro", aby zbliżający się boom gospodarczy nas nie zaskoczył.

Odwiedzając targi BUD-GRYF, każdy inwestor, czy też osoba posiadająca działkę budowlaną, planująca budowę domu lub posiadająca dom w fazie budowy, znajdzie w jednym miejscu cały asortyment produktów i usług potrzebnych do tego, aby w sposób bezpieczny i spokojny przejść przez wszystkie etapy budowy i dojść do finału jakim jest posiadanie własnego "dachu nad głową i skrawka podłogi". Wśród wystawców znalazło się wiele firm oferujących różne typy okien, drzwi, schodów, technologii stawiania ścian, ocieplania budynków i pokryć dachowych, byli producenci i dystrybutorzy farb, olejów i tynków z naturalnych surowców, wkładów kominowych, ceramiki łazienkowej, elementów posadzkowych, dekoracyjnych do biur, mieszkań, hoteli i restauracji, systemów centralnego odkurzania i ogrzewania. Na targach można było zapoznać się również z bogatą ofertą maszyn budowlanych.

Wraz z otwarciem targów (w piątek) firma Canada System rozpoczęła prezentację "Budowa części domu w konstrukcji drewnianej", która trwała do ich zakończenia (w niedzielę). Zwiedzający mieli możliwość obserwować proces budowy oraz zadawać pytania bezpośrednio fachowcom wznoszącym dom. Na pozostałych stoiskach można było zapoznać się z gotowymi projektami domów, zdobyć informacje na temat konstrukcji szkieletowej, słupowo-ryglowej, systemu kanadyjskiego czy też systemu prefabrykowanych domów pod klucz z realizacją w 2 dni.

Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany drugiego dnia targów BUD-GRYF blok seminaryjny nt. "Błędów w sztuce dekarskiej". Podobnie było w niedzielę, kiedy przeprowadzono seminaria "Mieszkaj w domu inteligentnym" oraz "Test szczelności w aspekcie budownictwa energooszczędnego i audytu energetycznego".

Duże grono przedsiębiorców zgromadziła Giełda kooperacyjna, podczas której polscy i niemieccy przedsiębiorcy branży budowlanej i energetycznej mieli możliwość prowadzenia rozmów biznesowych zmierzających do nawiązania współpracy między firmami z obu krajów. Giełda została zorganizowana przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości, przy współpracy z Domem Gospodarki oraz Berlin Partner GmbH.

15 marca 2009 zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF,  13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI
Autor: Międzynarodowe Targi Szczecińskie 15 marca 2009 zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI

Również firmy biorące udział w targach ENERGIA wzbudziły ogromne zainteresowanie zwiedzających. Szczególnie duże oblężenie można było zaobserwować przy stoiskach firm (polskich i niemieckich) prezentujących przydomowe elektrownie wiatrowe oraz instalacje solarne wspomagających dogrzewanie CO i CW.
Na targach obecne były także firmy wyspecjalizowane w Odnawialne Źródła Energii (OZE), wśród nich najwięksi producenci pelletu (Barlinek SA), producenci kotłów na pellet aż do mocy 14 MW (firmy HEF, KOSTRZEWA i NIBE) oraz całych systemów alternatywnego ogrzewania. Z uwagi na czynniki ekonomiczne, ekologiczne oraz niską emisję spalin do atmosfery - ten sposób ogrzewania - staje się coraz bardziej popularny.
Następną grupę wystawców stanowiły firmy budujące elektrownie wiatrowe pod klucz min. ELBUD GDAŃSKI, jaki i firmy zapewniające komponenty do nich. Nowatorskie podejście do pozyskiwania energii z biomasy zaprezentowały firmy Nawarra, Fosfan, Ekoenergia. Natomiast w ofertach firm Buderus, Nibe, Vissman i Econ znalazły się nowości z segmentu pomp ciepła.
Na targach ENERGII przedstawiony został również bogaty wybór układów solarnych i ogniw fotowoltaicznych z całej Europy. Nie zabrakło firm konsultingowych i doradczych pomagających zdobywać fundusze europejskie na cele związane z OZE.

Wśród wystawców działu energii konwencjonalnej swoje wyroby przedstawiły firmy oferujące kominki, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła w domkach jednorodzinnych, wymiennikami gruntowymi, systemami DGP, wkłady kominkowe renomowanych firm, obudowy kominkowe. Zaprezentowany został pełen asortyment produktów techniki grzewczej: kotły naścienne — tradycyjne i kondensacyjne, stojące kotły żeliwne i stalowe (olejowe i gazowe), kotły przemysłowe (do 19,2 MW), kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, holzgaz), automatykę, podgrzewacze c.w.u., grzejniki, systemy solarne, kompletne wyposażenie i osprzęt do kotłowni.

Wszyscy, którzy brali udział w targach BUD-GRYF i ENERGIA oraz w ich bogatym programie zgodnie stwierdzili, że wysiłek włożony w przygotowanie tak dużej imprezy nie poszedł na marne. Kolejne już za rok.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej