Trzy dni w Szczecinie, czyli BUD-GRYF, ENERGIA i TDI już za nami...
W miniony weekend (13-15 marca) zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI. Targi zgromadziły ponad 270 wystawców z Polski, Niemiec i Czech oraz około 10 000 zwiedzających. Prezentowane bogate oferty wystawców potwierdziły, że kondycja branży budowlanej i energetycznej jest dobra.
Przez trzy dni odwiedzający targi mieli możliwość poznać ciekawą ofertę produktów i usług, zapoznać się z nowościami, uzyskać poradę, uzupełnić swoją wiedzę oraz nawiązać nowe kontakty biznesowe. Na 6200 m2 powierzchni wystawienniczej pokazaliśmy przegląd materiałów budowlanych i wykończeniowych, narzędzi, maszyn budowlanych, wyrobów z kamienia, betonu, drewna, asortymentu wyposażenia wnętrz i wielu innych. Nie zabrakło firm związanych z elektrowniami wiatrowymi i słonecznymi, pompami ciepła, audytami energetycznymi, instalacjami solarnymi, a także materiałami z branży elektrotechnicznej, instalacyjnej i elektrycznej.
Oficjalne otwarcie trzech imprez targowych wprowadziło trochę humoru. Zaczęto od przebicia symbolicznego "Balonu Kryzysu". Dokonał tego jeden z wystawców, Kazimierz Krysztofiak z firmy HIT-SYSTEM. Tym drobnym akcentem dano sygnał, że w dobie słabszej koniunktury należy odważnie stawiać czoła problemom, nie ulegać wszechogarniającej panice. Trzeba dobrze wykorzystać czas spowolnienia ekonomicznego i przygotować strategię "na jutro", aby zbliżający się boom gospodarczy nas nie zaskoczył.
Odwiedzając targi BUD-GRYF, każdy inwestor, czy też osoba posiadająca działkę budowlaną, planująca budowę domu lub posiadająca dom w fazie budowy, znajdzie w jednym miejscu cały asortyment produktów i usług potrzebnych do tego, aby w sposób bezpieczny i spokojny przejść przez wszystkie etapy budowy i dojść do finału jakim jest posiadanie własnego "dachu nad głową i skrawka podłogi". Wśród wystawców znalazło się wiele firm oferujących różne typy okien, drzwi, schodów, technologii stawiania ścian, ocieplania budynków i pokryć dachowych, byli producenci i dystrybutorzy farb, olejów i tynków z naturalnych surowców, wkładów kominowych, ceramiki łazienkowej, elementów posadzkowych, dekoracyjnych do biur, mieszkań, hoteli i restauracji, systemów centralnego odkurzania i ogrzewania. Na targach można było zapoznać się również z bogatą ofertą maszyn budowlanych.
Wraz z otwarciem targów (w piątek) firma Canada System rozpoczęła prezentację "Budowa części domu w konstrukcji drewnianej", która trwała do ich zakończenia (w niedzielę). Zwiedzający mieli możliwość obserwować proces budowy oraz zadawać pytania bezpośrednio fachowcom wznoszącym dom. Na pozostałych stoiskach można było zapoznać się z gotowymi projektami domów, zdobyć informacje na temat konstrukcji szkieletowej, słupowo-ryglowej, systemu kanadyjskiego czy też systemu prefabrykowanych domów pod klucz z realizacją w 2 dni.
Dużym zainteresowaniem cieszył się zorganizowany drugiego dnia targów BUD-GRYF blok seminaryjny nt. "Błędów w sztuce dekarskiej". Podobnie było w niedzielę, kiedy przeprowadzono seminaria "Mieszkaj w domu inteligentnym" oraz "Test szczelności w aspekcie budownictwa energooszczędnego i audytu energetycznego".
Duże grono przedsiębiorców zgromadziła Giełda kooperacyjna, podczas której polscy i niemieccy przedsiębiorcy branży budowlanej i energetycznej mieli możliwość prowadzenia rozmów biznesowych zmierzających do nawiązania współpracy między firmami z obu krajów. Giełda została zorganizowana przez Ośrodek Enterprise Europe Network przy Zachodniopomorskim Stowarzyszeniu Rozwoju Gospodarczego – Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości, przy współpracy z Domem Gospodarki oraz Berlin Partner GmbH.
Autor: Międzynarodowe Targi Szczecińskie
15 marca 2009 zakończyły się 18. Międzynarodowe Targi Budowlane BUD-GRYF, 13. Targi Energii Konwencjonalnej i Odnawialnej ENERGIA oraz Targi Dużych Inwestycji TDI
Również firmy biorące udział w targach ENERGIA wzbudziły ogromne zainteresowanie zwiedzających. Szczególnie duże oblężenie można było zaobserwować przy stoiskach firm (polskich i niemieckich) prezentujących przydomowe elektrownie wiatrowe oraz instalacje solarne wspomagających dogrzewanie CO i CW.
Na targach obecne były także firmy wyspecjalizowane w Odnawialne Źródła Energii (OZE), wśród nich najwięksi producenci pelletu (Barlinek SA), producenci kotłów na pellet aż do mocy 14 MW (firmy HEF, KOSTRZEWA i NIBE) oraz całych systemów alternatywnego ogrzewania. Z uwagi na czynniki ekonomiczne, ekologiczne oraz niską emisję spalin do atmosfery - ten sposób ogrzewania - staje się coraz bardziej popularny.
Następną grupę wystawców stanowiły firmy budujące elektrownie wiatrowe pod klucz min. ELBUD GDAŃSKI, jaki i firmy zapewniające komponenty do nich. Nowatorskie podejście do pozyskiwania energii z biomasy zaprezentowały firmy Nawarra, Fosfan, Ekoenergia. Natomiast w ofertach firm Buderus, Nibe, Vissman i Econ znalazły się nowości z segmentu pomp ciepła.
Na targach ENERGII przedstawiony został również bogaty wybór układów solarnych i ogniw fotowoltaicznych z całej Europy. Nie zabrakło firm konsultingowych i doradczych pomagających zdobywać fundusze europejskie na cele związane z OZE.
Wśród wystawców działu energii konwencjonalnej swoje wyroby przedstawiły firmy oferujące kominki, systemy wentylacji z odzyskiem ciepła w domkach jednorodzinnych, wymiennikami gruntowymi, systemami DGP, wkłady kominkowe renomowanych firm, obudowy kominkowe. Zaprezentowany został pełen asortyment produktów techniki grzewczej: kotły naścienne — tradycyjne i kondensacyjne, stojące kotły żeliwne i stalowe (olejowe i gazowe), kotły przemysłowe (do 19,2 MW), kotły na paliwo stałe (węgiel, drewno, holzgaz), automatykę, podgrzewacze c.w.u., grzejniki, systemy solarne, kompletne wyposażenie i osprzęt do kotłowni.
Wszyscy, którzy brali udział w targach BUD-GRYF i ENERGIA oraz w ich bogatym programie zgodnie stwierdzili, że wysiłek włożony w przygotowanie tak dużej imprezy nie poszedł na marne. Kolejne już za rok.