Biznes na lotnisku

2008-01-28 17:34

Centrum Biznesowe Okęcie - na zlecenie GTC Areopark - zaprojektuje Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Ośrodek zbudowany zostanie na obrzeżach portu lotniczego, przy ul.17 Stycznia, pomiędzy budynkami LOT i PPL.

Docelowo kompleks będzie tworzyło sześć siedmiokondygnacyjnych budynków, stojących w dwóch rzędach wzdłuż wewnętrznego pasażu i placu z podjazdami do głównych wejść.
"W projektowaniu ważne dla nas było sprostanie dążeniom inwestora do uzyskania, przy optymalnym wykorzystaniu walorów lokalizacji w rozwijającej się części miasta, koncepcji zespołu biurowego o wysokich walorach architektonicznych, funkcjonalnych, estetycznych i jakościowych, nawiązującej standardem i skalą do sąsiadującej zabudowy biurowej" - tłumaczy Tomasz Gientka, szef zespołu projektowego w APAKA.

Powierzchnia całkowita nadziemna / podziemna: ca 70 000 m2 / ca 48 000 m2

Na ostatecznym kształcie kompleksu zaważą proste bryły i plany budynków oraz zastosowane materiały wykończeniowe: pełne ściany boczne z kwadratowymi otworami okiennymi i bardzo mocno przeszklone ściany głównych korpusów budynków od strony wewnętrznego pasażu. Ściany boczne zostaną wykonane w okładzinie tynkarskiej, w kolorze grafitowym; ściana wejściowa w okładzinie z blachy aluminiowej w kolorze srebrnym; szklenie okien materiałem z lekkim odcieniem szarości w aluminiowych ramach w grafitowym kolorze. Główne wspólne przestrzenie budynków - hole wejściowe, klatki schodowe - będą wykończone okładzinami granitowmi i drewnianymi z naturalnym fornirem, elementami z blach aluminiowych oraz stali nierdzewnej.

Powierzchnia użytkowa biurowa: ca 50 000 m2

Powierzchnie biurowe zaprojektowano w formule "open space" z możliwością podziału na pokoje biurowe. Przyjęte rozwiązania pozwalają na użytkowanie każdej kondygnacji przez jednego lub dwóch niezależnych użytkowników - możliwa jest także adaptacja dla trzech lub czterech najemców. Każdy budynek będzie miał w dwukondygnacyjnej części podziemnej wydzielony funkcjonalnie, odpowiadający każdemu z nich garaż z własnymi wjazdami.
Budynki wyposażone będą we wszystkie systemy instalacyjne niezbędne dla ich prawidłowego, komfortowego i bezpiecznego funkcjonowania (np. w klimatyzację). Zostaną także wyposażone w centralny system sterowania i monitoringu wszystkich komponentów infrastruktury budynków, system sygnalizacji pożaru i instalację tryskaczową części podziemnej. Wszystkie kondygnacje będą dostępne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach (szerokie drzwi, duże kabiny dźwigów osobowych, dostosowane toalety).

Realizacja inwestycji prowadzona jest etapami - w pierwszym został zrealizowany budynek w środkowej części działki, od strony stawu; realizacja drugiego - w styczniu 2008 r. osiągnęła zakończenie stanu surowego. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej