Biznes na lotnisku

2008-01-28 17:34

Centrum Biznesowe Okęcie - na zlecenie GTC Areopark - zaprojektuje Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Ośrodek zbudowany zostanie na obrzeżach portu lotniczego, przy ul.17 Stycznia, pomiędzy budynkami LOT i PPL.

Docelowo kompleks będzie tworzyło sześć siedmiokondygnacyjnych budynków, stojących w dwóch rzędach wzdłuż wewnętrznego pasażu i placu z podjazdami do głównych wejść.
"W projektowaniu ważne dla nas było sprostanie dążeniom inwestora do uzyskania, przy optymalnym wykorzystaniu walorów lokalizacji w rozwijającej się części miasta, koncepcji zespołu biurowego o wysokich walorach architektonicznych, funkcjonalnych, estetycznych i jakościowych, nawiązującej standardem i skalą do sąsiadującej zabudowy biurowej" - tłumaczy Tomasz Gientka, szef zespołu projektowego w APAKA.

Powierzchnia całkowita nadziemna / podziemna: ca 70 000 m2 / ca 48 000 m2

Na ostatecznym kształcie kompleksu zaważą proste bryły i plany budynków oraz zastosowane materiały wykończeniowe: pełne ściany boczne z kwadratowymi otworami okiennymi i bardzo mocno przeszklone ściany głównych korpusów budynków od strony wewnętrznego pasażu. Ściany boczne zostaną wykonane w okładzinie tynkarskiej, w kolorze grafitowym; ściana wejściowa w okładzinie z blachy aluminiowej w kolorze srebrnym; szklenie okien materiałem z lekkim odcieniem szarości w aluminiowych ramach w grafitowym kolorze. Główne wspólne przestrzenie budynków - hole wejściowe, klatki schodowe - będą wykończone okładzinami granitowmi i drewnianymi z naturalnym fornirem, elementami z blach aluminiowych oraz stali nierdzewnej.

Powierzchnia użytkowa biurowa: ca 50 000 m2

Powierzchnie biurowe zaprojektowano w formule "open space" z możliwością podziału na pokoje biurowe. Przyjęte rozwiązania pozwalają na użytkowanie każdej kondygnacji przez jednego lub dwóch niezależnych użytkowników - możliwa jest także adaptacja dla trzech lub czterech najemców. Każdy budynek będzie miał w dwukondygnacyjnej części podziemnej wydzielony funkcjonalnie, odpowiadający każdemu z nich garaż z własnymi wjazdami.
Budynki wyposażone będą we wszystkie systemy instalacyjne niezbędne dla ich prawidłowego, komfortowego i bezpiecznego funkcjonowania (np. w klimatyzację). Zostaną także wyposażone w centralny system sterowania i monitoringu wszystkich komponentów infrastruktury budynków, system sygnalizacji pożaru i instalację tryskaczową części podziemnej. Wszystkie kondygnacje będą dostępne dla osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach (szerokie drzwi, duże kabiny dźwigów osobowych, dostosowane toalety).

Realizacja inwestycji prowadzona jest etapami - w pierwszym został zrealizowany budynek w środkowej części działki, od strony stawu; realizacja drugiego - w styczniu 2008 r. osiągnęła zakończenie stanu surowego. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej