BHP na budowie, czyli Tydzień Bezpieczeństwa Skanska

2012-10-23 13:48
Tydzień Bezpieczeństwa Skanska 2012
Autor: Skanska SA

Budownictwo nadal pozostaje jedną z najbardziej niebezpiecznych branż w Polsce. Może jest i lepiej, ale standardy bezpieczeństwa i przestrzeganie zasad bhp pozostawia wciąż wiele do życzenia. W ubiegłym roku, jak podaje GUS, na budowach doszło do 99 wypadków śmiertelnych i było to trzykrotnie więcej niż w górnictwie, które swego czasu wiodło prym w tym niechlubnym rankingu. A ile jest wypadków, w których doszło do ciężkich uszkodzeń, a ile wypadków w ogóle nie trafia do oficjalnych statystyk.

Są jednak firmy budowlane, które chcą wyeliminować wypadki na swoich placach budów. Jest nią Skanska, która właśnie rozpoczęła największą na świecie firmową inicjatywę związaną z bezpieczeństwem pracy. W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa 2012 – trwającego od 22 do 28 października – zostaną przeprowadzone różne akcje i działania na 10 tys. placach budów w 18 krajach, również w Polsce. Weźmie w nich udział 53 tys. pracowników Skanska, wiele tysięcy podwykonawców oraz dostawcy i partnerzy biznesowi.

Tydzień Bzepieczeństwa
Autor: Skanska SA Tydzien Bezpieczeństwa Skanska 2012

Zero wypadków

Na wypadek najczęściej składa się kilka przyczyn, a wśród nich brak odpowiednich kwalifikacji pracowników, nieprzestrzeganie zasad BHP i oszczędzanie na zabezpieczeniach. Aby zmienić liczbę wypadków na budować i zminimalizować ich przyczyny, nie wystarczy jednorazowa akcja. Tu potrzeba długofalowych działań, aby przede wszystkim zmienić mentalność, świadomość, nastawienie i przyzwyczajenia pracowników oraz pracodawców, gdyż to pociąga również pewne wydatki fainansowe, ale nie tak wielkie, żeby były pierwszym elementem do cięcia kosztów w firmie.

Tydzień Bezpieczeństwa 2012 przebiegnie w Skanska pod hasłem: „Nasza droga do zera wypadków”. To już dziewiąta edycja tej ogólnoświatowej inicjatywy. Każdego dnia bezpieczeństwo pracy jest priorytetem na budowach tej firmy, ale Tydzień Bezpieczeństwa mobilizuje do szczególnego skoncentrowania się na wysiłkach w tej dziedzinie.

Przeczytaj o zmowie firm budowlanych na rzecz bezpieczeństwa na budowach >>

A cel jest ambitny. Grupa Skanska zamierza do roku 2015 wyeliminować 3 z każdych 4 wypadków powodujących niezdolność do pracy. W ciągu ostatnich 6 lat wskaźnik wypadków powodujących niezdolność do pracy zmniejszył się o 50% na budowach Skanska na całym świecie.
- Każdy z nas ma uprawnienia do podejmowania działań poprawiających bezpieczeństwo. Nie możemy zaakceptować faktu, że w naszej branży podczas pracy ludzie narażają życie – twardo stawia sprawę Johan Karlström, prezes Grupy Skanska. - Praca w budownictwie ma charakter zespołowy. Za bezpieczeństwo na budowach odpowiedzialni są wszyscy pracownicy, niezależnie od zajmowanego stanowiska i pełnionej funkcji.

Dlatego w przedsięwzięciach związanych z Tygodniem Bezpieczeństwa 2012, także w Polsce wezmą udział menedżerowie Skanska, pracownicy, podwykonawcy i dostawcy. Wśród tych prowadzonych przez siedem dni działań będą m.in. prezentacje środków ochrony indywidualnej i technik bezpieczeństwa pracy, spotkania z pracownikami projektów oraz wizyty przedstawicieli kadry zarządzającej Skanska na budowach.

Standardy bhp w Skanska

O tym, że w firmie Skanska obowiązują wysokie standardy związane z bhp można się było przekonać na konferencji inaugurującej działalność Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, zawarte pomiędzy siedmioma (jak dotychczas) największymi firmami budowlanymi działającymi na rynku Polskim. Skanska jako pierwsza objęła przewodnictwo w tym Porozumieniu, zaprezentowała także swoje w tej dziedzinie doświadczenia i efekty.

W Skanska bezpieczeństwo projektu jest oceniane już na etapie zainteresowania danym przetargiem i potencjalną inwestycją. Służą do tego: Karta Inwestycji (identyfikacja podstawowych ryzyk projektu) i ORA (Ocena Ryzyka Operacyjnego). Takie podejście do kwestii bezpieczeństwa wiąże się z rezygnacją z udziału w inwestycjach, które niosą ze sobą duże ryzyko w zakresie bhp.

W 2011 roku wprowadzone zostały w Skanska Standardy BHP, które określają minimalne wymagania z zakresu bezpieczeństwa pracy, jakie należy spełnić przygotowując oraz prowadząc pracę na każdym stanowisku. Owe Standardy BHP to jednolite dokumenty, które zawierają wymagania przepisów prawa, zalecenia i wskazówki zawarte w normach bezpieczeństwa i zasadach bezpiecznej pracy, a także dobre praktyki wynikające z wieloletnich doświadczeń firmy. Pomagają one przygotowywać i realizować projekt z poszanowaniem bezpieczeństwa pracy, a także kształtować właściwe zachowania. Standardy BHP są obowiązujące na wszystkich budowach Skanska.

Z kolei podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na poszczególnych projektach służą szkolenia wewnętrzne dla pracowników. W ubiegłym roku w szkoleniach dedykowanych bhp wzięło udział ponad 2 tysiące pracowników firmy. Inicjatywy szkoleniowe Skanska zostały docenione w 38. Ogólnopolskim Konkursie Poprawy Warunków Pracy organizowanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej we współpracy m.in. z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy. Opracowanie pt. „Szkolenie informacyjne BHP” otrzymało nagrodę III stopnia w kategorii rozwiązania techniczne i organizacyjne zastosowane w praktyce.

Przypomnijmy także, że Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie zostało zawarte przede wszystkim w celu wymuszenia przynajmniej podstawowych wymagań bhp w firmach współpracujących z sygnatariuszami (Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud). Powstał wspólny załącznik do umów z podwykonawcami - „Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy”, a firmy deklarują nie tylko egzekwowanie owych wymagań, ale również pomoc w dochodzeniu do nich. Po firmie Skanska, od stycznia 2013 przewodnictwo Porozumieniu przejmuje Budimex.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany