Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie już w sieci. Warto korzystać

2012-08-21 12:24
logo bezpieczenstwo dla budownictwa
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Trochę to potrwało, ale nabiera tempa i rozmachu "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Podpisało je w sierpniu 2010 siedem największych firm budowlanych, by zmniejszyć na budowach liczbę przede wszystkim wypadków śmiertelnych i wypadków w ogóle oraz poprawić bezpieczeństwo pracy. W tych firmach bhp stoi na niezłym poziomie i nadszedł czas by pewne standardy obowiązujące na budowie przenieść na podwykonawców.

Porozumienie podpisały firmy Bilfinger Berger, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud. W maju tego roku prezesi firm – sygnatariuszy Porozumienia, zaakceptowali wspólny załącznik do umów z podwykonawcami - „Wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy”. Ten dokument, ma od 1 października być załącznikiem do umów z podwykonawcami, zawieranymi przez tych siedem firm, na wszystkich projektach przez nie prowadzonych. Ten załącznik w sprawie bhp będzie zobowiązywał podwykonawców do organizowania i prowadzenia robót w sposób gwarantujący bezpieczne i higieniczne warunki pracy na budowie, w tym do zapewnienia środków i materiałów niezbędnych dla bezpiecznego wykonania powierzonych zadań. Zgodnie z tym dokumentem, podwykonawcy będą mieli obowiązek współdziałania z sygnatariuszami Porozumienia w zakresie BHP - zarówno podczas przygotowania, jak i realizowania budowy.

- W ramach Porozumienia trwają także prace nad wspólnym wzorem Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót (IBWR). Chcemy, aby do końca 2013 roku wszystkie IBWR na budowach sygnatariuszy Porozumienia były wykonywane według wspólnie uzgodnionego wzoru – mówi Piotr Turkowski, koordynator Porozumienia.

Przypomnijmy, że Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie nie jest żadną sformalizowaną strukturą. Temu przedsięwzięciu mają kolejno przewodniczyć jego sygnatariusze (jako pierwsza liderem była Skanska).
Najważniejszą zasadą tej inicjatywy ma być solidarność. Jeżeli jakiś wykonawca nie będzie spełniać standardów dotyczących bhp na budowie, nie znajdzie zatrudnienia na żadnych placu budowy „siedmiu wspaniałych”, jak firmy podpisujące „Porozumienie” nazwała Główna Inspektor Pracy.

W ostatnim roku odbyło się w całej Polsce kilka konferencji firmowanych przez „Porozumienie dla Budownictwa w Budownictwie”, na które zapraszano firmy podwykonawcze, by zapoznać ich z ideą całego przedsięwzięcia, zapowiedzieć co się zmieni. Ale dużą część tych spotkań miała formę warsztatów, na których specjaliści od bhp uczyli, co, gdzie i kiedy trzeba robić, by nawet niewielkim kosztem podnieść bezpieczeństwo pracy na budowie.

Zaczęła też działać strona internetowa Porozumienia, którą koniecznie powinny się zainteresować wszystkie firmy budowlane, a szczególnie te mniejsze, bo to właśnie pracownicy takich przedsiębiorstw uczestniczą w największej liczbie wypadków. Podwykonawcy współpracujący z firmami Porozumienia znajdą tu potrzebne informacje z zakresu BHP oraz wymogi obowiązujące na ich placach budów.

Strona „Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie” >>

Strona będzie również dla wszystkich firm budowlanych cennym źródłem informacji.
- Poprzez tę stronę internetową chcemy dotrzeć do wszystkich firm, instytucji i organizacji działających w branży budowlanej – zachęca Piotr Turkowski. Są tam informacje na temat podstawowych zasad i procedur BHP oraz środków ochrony indywidualnej i zbiorowej. Będziemy tu także zamieszczać przykłady dobrych praktyk ze wszystkich firm. Zachęcamy do tego, aby z nich korzystać.

Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: brak danych
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie
Autor: Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie

Fenomen tego Porozumienia polega na tym, że w obszarze podwyższenia standardów bezpieczeństwa pracy na placach budów współpracują ze sobą firmy budowlane na co dzień konkurujące w biznesie.
Statystycznie co 3 dni na budowie ginie człowiek, na budowach sygnatariuszy dochodzi do takich zdarzeń niezwykle rzadko. Czyż przenoszenie dobrych praktyk w bhp na cały łańcuch podwykonawców nie jest prawdziwym przykładem odpowiedzialnego zarządzania? Na pewno tak. I uwaga! To zaczyna wchodzić w życie!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej