BGK rozpoczął realizację rządowej pomocy dla bezrobotnych spłacających kredyty

2009-08-19 17:55

Pierwsze pieniądze na spłatę kredytów hipotecznych trafiły do województw lubuskiego i lubelskiego. Realizacja całego procesu trwała zaledwie 8 dni roboczych od momentu wystąpienia o zaświadczenie od instytucji kredytującej.

Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje bankom środki na spłatę kredytów na mocy podpisanej 5 sierpnia 2009 r. umowy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Pieniądze na pokrycie zobowiązań osób bezrobotnych wobec instytucji finansowych pochodzą z Funduszu Pracy.

Zasady funkcjonowania programu reguluje ustawa o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych dla osób bezrobotnych. Pomoc w spłacie kredytów hipotecznych udzielana jest osobom, które utraciły pracę po 1 lipca 2008 r. i zarejestrowały się w Urzędzie Pracy jako osoby bezrobotne. W celu skorzystania z rządowej pomocy muszą one uzyskać w swoim banku kredytującym zaświadczenie o wysokości kredytu i harmonogramie spłat. Następnie wraz z dokumentem z banku składają wniosek o udzielenie pomocy w regionalnym Urzędzie Pracy. Po podjęciu pozytywnej decyzji na temat przyznania pomocy osobie bezrobotnej, starosta przekazuje informację do realizacji Bankowi Gospodarstwa Krajowego. Bank w terminach określonych w decyzji starosty dokonuje wypłat rat pomocy na rachunek wskazany przez instytucję kredytującą informując jednocześnie osobę, która korzysta z pomocy o zrealizowanej płatności. Zwrot pomocy następuje po dwuletnim okresie karencji i będzie się odbywał w formie nieoprocentowanych rat spłacanych w ciągu kolejnych ośmiu lat na rachunek Urzędu Pracy, bez udziału BGK.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej