Bezpłatne pojemniki na świetlówki dla wspólnot mieszkaniowych

2011-11-16 13:33
Pojemnik na zużyte świetlówki
Autor: ElektroEko SA Pojemnik wiszący na zużyte świetlówki

Dyrektywa unijna dotycząca wycofania do września 2012 roku, ze sprzedaży tradycyjnych żarówek, oznacza, że w samych lokalach administrowanych przez Państwo, zużyte świetlówki to rząd blisko 30 mln sztuk rocznie. Zgodnie z prawem, zużyte świetlówki są odpadami niebezpiecznymi i podlegają segregacji. Organizacja ElektroEko wyszła z inicjatywą zbierania zużytych świetlówek z gospodarstw domowych, oferując bezpłatne pojemniki na świetlówki ...

Zgodnie z realizowaną dyrektywą unijną, tradycyjne żarówki zostaną wycofane ze sprzedaży do września 2012 roku, i zostaną zastąpione przez świetlówki kompaktowe.
Oznacza to, że w kolejnych latach ich zużycie będzie znaczące. Szacuje się, że do zagospodarowania będzie nawet 30 mln sztuk
(3 tys. ton) zużytych świetlówek.

Przeczytaj również: LED zamiast tradycyjnej żarówki, która za rok przejdzie do historii

Żarówki i świetlówki = odpady niebezpieczne

Jak powszechnie wiadomo, segregacja odpadów jest znana i stosowana na terenie całego kraju, przez większość zarządców nieruchomości, ale czy satysfakcjonuje mieszkańców? Czy obok pojemników na szkło i makulaturę, nie powinnien znaleźć się kontener na odpady niebezpieczne, takie jak świetlówki kompaktowe?
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku, o zużytym sprzęcie elekrycznym i elektornicznym zabrania wrzucać zużyte świetlówki i żarówki do kontenera z innymi nieczystościami komunalnymi i nakłada obowiązek segregacji odpadów tak, by mogły zostać poddane odzyskowi, z uwagi na zawartość rtęci niebezpiecznej zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska naturalnego.
Z chwilą uszkodzenia rtęć w formie oparów wydostaje się z żarówki. Jeśli do pęknięcia dojdzie np. w typowym kontenerze na śmieci, rtęć może się z niego przedostać do otoczenia powodując jego skażenie.

Bezpłatne pojemniki na świetlówki tylko dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych

Organizacja ElektroEko (Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego) zainicjowała projekt, "Masz zużytą świetlówkę? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!" (rysunek obok). Przedsięwzięcie ma na celu zbieranie zużytych świetlówek z gospodarstw domowych, poprzez zamontowanie specjalnie przeznaczonych do tego celu pojemników.

Projekt obejmuje wyłącznie wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie, które liczą minimum 50 lokali mieszkaniowych (podobnie jak w przypadku pojemników na baterie, makulaturę czy szkło). O bezpłatne pojemniki na świetlówki mogą starać się zarządcy wspólnot i administracje spółdzielni mieszkaniowych z terenu: Bydgoszczy, Bytomia, Gliwic, Gdyni, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Sopotu, Szczecina, Torunia, Warszawy, Wrocławia oraz Zabrza.

Pojemniki na świetlówki czy zużyte żarówki można postawić na terenie zamkniętych podwórek, osiedli, bądź w zamykanych boksach śmietnikowych.

Projekt realizowany przez organizację ElektroEko jest bezpłatny i nie wiąże się z kosztami ze strony zarządców, którzy wezmą w nim udział. Organizacja będzie finansowała:

  • dostarczenie i montaż pojemników na świetlówki,
  • opracowanie oraz druk materiałów edukacyjnych na temat szkodliwości elektrośmieci,
  • odbiór zużytych świetlówek kompaktowych,
  • dostawę do zakładu przetwarzania i przetworzenie zużytych świetlówek kompaktowych.

Oferowane są dwa rodzaje pojemników na świetlówki - stojące oraz wiszące (opis pojemników na zużyte świetlówk).

Program "Masz zużytą świetlówkę? Wrzuć ją do pojemnika z tym znakiem!" realizowany jest przez ElektroEko od 2010 roku. Dotychczas w ramach projektu zamontowano ponad 1300 pojemników na świetlówki. Projekt ma charakter długofalowy i będzie rozwijany. Być może w przyszłości podobna akcja obejmie również duże instytucje i firmy.

Więcej na temat programu ElektroEko >>>

Bezpłatne pojemniki na zużyte żarówki i świetlówki
Autor: ElektroEko SA
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej