LED zamiast tradycyjnej żarówki, która za rok przejdzie do historii

2011-09-12 17:27
LED zamiast tradycyjnej żarówki
Autor: OSRAM Najtańszym zamiennikiem zwykłej żarówki jest halogen. Droższa, ale bardziej wydajna jest świetlówka, lampa LED jest jeszcze trwalsza.

Od 1 września obowiązuje w Polsce kolejne postanowienie zawarte w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej nr 244/2009 obowiązującego w Unii Europejskiej. W dokumencie tym określono ścisły harmonogram wycofywania z produkcji nieefektywnych i energochłonnych zwykłych żarówek. We wrześniu 2009 wycofano z produkcji żarówki 100 W i wszystkie matowe, rok później zaprzestano produkcji żarówek 75 W, a od tego roku ze sprzedaży wycofane zostaną najpopularniejsze żarówki 60 W. Za rok ostatecznie wycofane zostaną ze sprzedaży także żarówki o niższej mocy. Nadszedł czas na halogeny, świetlówki kompaktowe i lampy LED...

Za rok tradycyjne żarówki przechodzą zatem do historii. Tym przedsięwzięciem Komisja Europejska zamierza ograniczyć zużycie prądu, a tym samym zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Rezygnacja z tradycyjnych żarówek na rzecz energooszczędnych źródeł światła ma zmniejszyć zapotrzebowanie na energię elektryczną w krajach UE o blisko 40 TWh. To tak, jakby wyłączyć dziesięć elektrowni o mocy 500 MW każda.

Najtańszym zamiennikiem zwykłej żarówki jest żarówka halogenowa, która wygląda i świeci jak tradycyjna żarówka, ale jest dwukrotnie trwalsza. Droższym, ale też bardziej wydajnym energetycznie zamiennikiem mogą być świetlówki kompaktowe lub lampy LED, które są jeszcze trwalsze. Oczywiście, wymiana żarówki na nowoczesne źródło światła nie wymaga zmiany oprawy. Halogeny, świetlówki kompaktowe i lampy LED dostępne są dziś ze standardowymi gwintami – szerokim E27 oraz wąskim E14.

Jakie oszczędności?

Według deklaracji producentów, żarówka halogenowa daje 30% oszczędności przy dwukrotnie dłuższej trwałości. Świetlówki kompaktowe zapewniają aż 80% oszczędności energii przy dziesięciokrotnie większej trwałości. W przypadku markowych lamp LED pobór prądu spada o 90%, a trwałość sięga nawet 25 lat.

Jest prawdą, że świetlówki pobierają więcej energii przy rozruchu, ale tak się dzieje w przypadku włączania każdego urządzenia elektrycznego, trwa to jednak ułamki sekund. W przypadku zastosowania świetlówek kompaktowych koszt za same włączenia - jak wyliczyła na przykład firma OSRAM - rośnie o kilka do kilkudziesięciu groszy na przestrzeni dziesięciu lat. Nie ma więc powodów, by rezygnować z takiego oświetlenia w miejscach częstego włączania i wyłączania światła.

O tzw. ciepłej barwie w nowoczesnych źródłach decyduje temperatura emitowanego przez nie światła. Ciepłe światło może także emitować żarówka halogenowa, świetlówka kompaktowa, czy lampa LED. Na markowych produktach znajdują się odpowiednie informacje, a te ciepłe światło znajduje się w przedziale od 2500-3500 K.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej