Autostrada A2: odcinek Warszawa - Łódź. Pozwolenie na budowę wydane

2010-10-18 11:54
Polskie autostrady
Autor: GDDKiA

Ostatni odcinek autostrady A2 z Łodzi do Warszawy ma już pozwolenie na budowę. Podpisał je 14 października wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. Ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Autostrada A2 będzie gotowa na EURO 2012.

Autostrada A2 została podzielona na pięć odcinków. Dwa z nich znajdują się na terenie województwa łódzkiego, trzy na Mazowszu. Wszystkie mają już wydane pozwolenia na budowę. Prace ruszyły już na jednym odcinku - D realizowanym przez Strabag. Wykonane roboty wyprzedzają harmonogram o kilka tygodni.
- Jeszcze nigdy w historii województwa nie było tak wielu inwestycji. W 2007 r. mieliśmy 29 km dróg ekspresowych, obecnie – 130 km, w budowie jest kolejnych 128 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. W ciągu trzech lat wybudowaliśmy kilka strategicznych dla ruchu obwodnic, m.in. Płońska, Grójca, Garwolina, Raciąża - wylicza Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Autostrada A2 w województwie mazowieckim jest podzielona na trzy części:

-Zachodnią (Stryków - węzeł Konotopa), w tym odcinek C (gminy Wiskitki, Baranów, Jaktorów)podzielony na fragmenty: C1 - pozwolenie na budowę w drugim tygodniu października br. i C2 – pozwolenie na budowę wydano 12 października br., odcinek D (powiat grodziski oraz pruszkowski), podzielony na fragmenty: D1 oraz D2 – pozwolenia na budowę wydane dpowiednio: 12 i 19 sierpnia br., i odcinek E (powiat pruszkowski oraz warszawski zachodni) – pozwolenie na budowę wydane 5 października br.

- Południową Obwodnicę Warszawy (POW) – dwa pozwolenia na odcinki POW zostały już wydane: Konotopa Lotnisko 1 lipca 2010 oraz Lotnisko – węzeł Puławska 31 października 2008 r.

- Wschodnią: węzeł Lubelska – granica kraju. W ramach tej inwestycji realizowana jest już obwodnica Mińska Mazowieckiego - pozwolenie na budowę 28 października 2008 r.

Docelowo autostrada A2 w województwie mazowieckim ma mieć długość ok. 230 km.

Łącznie, realizacja części zachodniej autostrady A2 w województwie mazowieckim obejmie powiaty: żyrardowski (gmina Wiskitki), grodziski (gmina Baranów, Jaktorów, miasta - Grodzisk Mazowiecki i Milanówek), pruszkowski (miasto i gmina Brwinów, miasto Pruszków i Piastów) oraz warszawski – zachodni (miasto i gmina Ożarów Mazowiecki).

Dodatkowo, pod koniec lipca br. wydane zostały pozwolenia na budowę: dwóch miejsc obsługi podróżnych oraz punktu poboru opłat w Brwinowie, a także obwodu utrzymania autostrady w Pruszkowie (miejsca postojowe, stacje benzynowe itd.).

Autostrada A2 jest częścią drogi międzynarodowej E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. W Polsce docelowo przebiegać będzie od przejścia granicznego w Świecku przez Poznań, Łódź, Warszawę i Siedlce do przejścia granicznego z Białorusią w Kurtykach. Istniejący i już eksploatowany 252 - kilometrowy odcinek autostrady przebiega od Nowego Tomyśla (województwo wielkopolskie) do Strykowa (województwo łódzkie).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej