Autostrada A2: jest wykonawca na jeden z odcinków po Chińczykach, z drugim umowa wkrótce

2011-07-29 13:13
Autostrada A2 Strykow - Konotopa
Autor: GDDKiA Autostrada A2  na odcinku Stryków − Konotopa we wrześniu 2011, gdy rozpoczął się konflikt między GDDKiA a Covec

Premier obiecał, to nie mogło być inaczej - GDDKiA podpisała umowę z nowym wykonawcą jednego z odcinków autostrady A2, z którego zeszło chińskie konsorcjum Covec. Czy jest więc jeszcze szansa, że autostrada A2 łącząca Łodź z Warszawą będzie przejezdna na EURO 2012? Co nowi wykonawcy autostrady A2 mają zapisane w umowach?

Autostrada A2 Stryków -Konotopa: zakończono negocjacje z wykonawcami

Zakończyły się negocjacje dotyczące dokończenia budowy odcinków A i C autostrady A2 Stryków - Konotopa.

  • Odcinek A autostrady A2 (od Strykowa w stronę Warszawy) o długości 29,2 km za 989 mln zł wybuduje Konsorcjum Eurovia - Warbud (umowa pomiędzy Eurovia - Warbud a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad została podpisana w czwartek 20 lipca, w łódzkim oddziale GDDKiA)
  • Z kolei umowa z konsorcjum Boegl & Krysl - DSS, na budowę odcinka C długości 20 km (od granicy woj. mazowieckiego w stronę Warszawy), zostanie podpisana niezwłocznie po uzupełnieniu gwarancji należytego wykonania robót. Konsorcjum to ma zrealizować ten odcinek trasy za 756,05 mln zł.

Obie wynegocjowane kwoty są w sumie o blisko pół miliarda złotych niższe od sum żądanych za dokończenie budowy autostrady A2 przez chińskie konsorcjum, którego liderem był Covec. Kwoty te są zbliżone do drugich w kolejności ofert z przetargu z 2009 r.

Zgodnie z warunkami kontraktów autostrada A2 na obu tych odcinkach ma być wybudowana do 15 października 2012 r., ale wykonawcy zobowiązani są zapewnić przejezdność trasy do 31 maja 2012 r., czyli tuż przed przyjazdem kibicow na EURO 2012. Przejezdność ma zostać zapewniona po podbudowie bitumicznej; takie rozwiązanie zyskało pozytywną opinię techniczną firmy Scott Wilson - projektanta konstrukcji drogi.

Place budów będą przekazane nowym wykonawcom odcinków autostrady A2 niezwłocznie po podpisaniu umów.

Jak zostali wybrani wykonawcy dwóch odcinków autostrady A2

Od 28 czerwca niezależne komisje przetargowe w oddziałach GDDKiA w Łodzi (odcinek A) i Warszawie (odcinek C) prowadziły konsultacje techniczne z 26 podmiotami, które wyraziły zainteresowanie dokończenia budowy odcinków A i C autostrady A2.

Po tej wstępnej selekcji potencjalnych wykonawców, z wybranymi firmami prowadzone były negocjacje warunków umów. W procesie tym brali udział obserwatorzy z Ministerstwa Infrastruktury i Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Tryb wyboru wykonawców został uzgodniony z Ministrem Infrastruktury, który zasięgnął w tej sprawie opinii Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

Ceny proponowane przez wykonawców na etapie konsultacji technicznych wahały się od 989 mln zł do 2091 mln zł za odcinek A i od 756 mln zł do 1250 mln zł za odcinek C. Wartości obu zawartych umów mieszczą się w kosztorysach inwestorskich.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej