„Złota Kielnia” – 48. edycja Turnieju Budowlanego

2019-01-17 10:54
Turniej Budowlany Złota Kielnia
Autor: OSEBiKF 48. edycja Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia" organizowanego od roku szkolnego 1971/1972

Zbliża się Finał Centralny 48.  edycji Turnieju Budowlanego "Złota Kielnia",  kierowanego do uczniów zasadniczych szkół zawodowych. Finaliści turnieju "Złota Kielnia" mają prawo do zwolnienia z pisemnego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, dlatego poziom rywalizacji jest bardzo wysoki.

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” jest organizowany od roku szkolnego 1971/1972. Po wielu zawirowaniach jest on od 2006 roku organizowany przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Edukacji Budowlanej i Kultury Fizycznej z siedzibą w Grudziądzu, które powstało specjalnie w celu kontynuacji tego przedsięwzięcia.

„Złota Kielnia" – kwalifikacje


W turnieju „Złota Kielnia" sprawdzają swoją wiedzę adepci w następujących kwalifikacjach:

  • Wykonywanie robót malarskich-tapeciarskich (B.06),
  • Wykonywanie robót posadzkarsko-okładzinowych (B.07),
  • Wykonywanie robót związanych z montażem i remontem instalacji sanitarnych (B.09),
  • Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich (B.18).

Turniej Budowlany „Złota Kielnia” – etapy rywalizacji

Wszystkie etapy rywalizacji turnieju „Złota Kielnia" przeprowadzone będą według reguł obowiązujących w nowej formule egzaminów potwierdzających uprawnienia zawodowe. W poprzedniej formule absolwent zdawał jeden egzamin po zakończeniu nauki w dwu- lub trzyletnim systemie nauki. Egzamin składał się z części pisemnej – 50 pytań z wiedzy zawodowej i 20 pytań z podstaw przedsiębiorczości (egzamin trwał 120 minut) oraz części praktycznej, która polegała na wykonaniu zadania technologicznego – oceniany był przebieg kolejnych czynności, dobór materiałów, narzędzi i sprzętu oraz jakość wykonanej pracy i zgodność z treścią zadania (na to było ok. 180 minut).
Obecnie egzamin potwierdzający kwalifikacje i uprawnienia zawodowe zdają uczniowie po realizacji podstawy programowej w danej kwalifikacji (od jednej do trzech w zawodzie).

Egzamin w każdej kwalifikacji ma część pisemną i praktyczną. Część pisemna to test z 40 pytaniami (z czterech możliwych odpowiedzi do wyboru, jedna jest prawdziwa). Test trwa 60 minut, może być przeprowadzony w formie pisemnej lub elektronicznej. Część praktyczna to wykonanie zadania technologicznego, oceniane są przede wszystkim rezultaty pracy, pośrednie i końcowe. Ta część egzaminu trwa od 180 do 240 minut. W turnieju „Złota Kielnia" stosowane są takie same zasady. Jest to warunek konieczny do uzyskania zwolnień z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. XLVIII edycja jest ostatnią, zapewniającą laureatom i finalistom zwolnienie z egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w kwalifikacjach jednoliterowych (zgodne z PPKwZ z 2012 roku), czyli uczniom klas III dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej.


Finał centralny turnieju „Złota Kielnia" trwa trzy dni i podobnie jak poprzedni odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w ramach Targów Budownictwa Budma 2019.

Więcej informacji >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej