Zawody budowlane. 12 zawodów budowlanych na liście zawodów deficytowych

2023-01-03 12:54
Zawody budowlane
Autor: GettyImages Deficytowe zawody budowlane to takie w których zaburzona jest relacja między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców

Niektóre zawody budowlane od lat są w czołówce zawodów deficytowych Brak na rynku pracy specjalistów w określonych zawodach budowlanych ma kilka przyczyn. Najważniejszą jest źle funkcjonujący system szkolnictwa zawodowego. Zresztą nauczyciele przedmiotów zawodowych również są na tej liście. Sprawdź, na jakie zawody budowlane będzie zapotrzebowanie na rynku pracy w roku 2023.

Zawody budowlane wciąż pozostają dużą grupą na liście deficytowych zawodów - wynika z najnowszej prognozy „Barometr zawodów 2023”.  W 2023 roku 12 zawodów budowlanych znalazło się na liście zawodów deficytowych, a w trwałym deficycie (czyli takim, który utrzymuje się nieprzerwanie od pierwszej edycji badania, tj. od prognozy na rok 2016) znaleźli się: cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani. W skali kraju najwięcej niedoborów w roku 2023 prognozowane są właśnie w zawodach budowlanych i medycznych.

Zawody budowlane na liście zawodów deficytowych

Diagnoza jest taka, że do pracy w zawodach budowlanych zniechęcają trudne warunki. Ponadto, w zawodach budowlanych wymagana jest siła fizyczna, dobry stan zdrowia, dyspozycyjność i gotowość do częstej zmiany miejsca pracy. Podjęcie pracy w deficytowych zawodach budowlanych wiąże się też ze zdobywaniem drogich i czasochłonnych uprawnień (m.in. uprawnień np. SEP do 1 kV lub powyżej, na podnośnik koszowy, operatora HDS czy uprawnień do pracy na wysokościach).

Trudności ze znalezieniem pracowników wynikać będą przede wszystkim z tzw. luki pokoleniowej – co potwierdza także raport Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego – branża budowlana (59% pracodawców uważa ten aspekt za największe wyzwanie). Tymczasem szkoły branżowe borykają się z problemem nieskutecznych naborów, a absolwentom często brakuje praktycznych umiejętności w obsłudze kosztownych maszyn oraz urządzeń budowlanych. Niewielu kandydatów do pracy w zawodach budowlanych posiada bardzo pożądane prawo jazdy kat. C, które pozwala na poruszanie się maszynami poza terenem budowy.

Deficyt w zawodach budowlanych wynika także z rozwoju branży i pojawiania się nowych miejsc pracy. Przy czym nie wszyscy chętni będą mogli z nich skorzystać, ze względu na wymaganą znajomość nowoczesnych technologii np. z obszaru fotowoltaiki, z którymi wielu kandydatów nie miało jeszcze styczności.

Trwająca wojna w Ukrainie tylko potęguje problem. Odpływ pracowników budowlanych z Ukrainy zmienił cały rynek nie do poznania. Eksperci nie mają wątpliwości, że przed nami poważne problemy, które odbiją się na całej gospodarce. 

Z kolei w przypadku operatorów obrabiarek skrawających, problemem jest znajomość rysunku technicznego, obsługi komputera, brak zdolności manualnych. W zawodzie spawacza poszukiwane będą osoby pracujące w różnych metodach spawalniczych MIG/ MAG, TIG.

Budownictwo jest przecież dzisiaj zupełnie inną branżą niż krążące o niej stereotypy. Poprawiła się też sytuacja zarobków w budownictwie

Zawody budowlane deficytowe w roku 2023

W 2023 brakować będzie przede wszystkim:

  • cieśli i stolarzy budowlanych (w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od prognozy na 2016 roku),
  • dekarzy i blacharzy budowlanych (w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od prognozy na 2016 roku),
  • operatorzy obrabiarek skrawających (w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od prognozy na 2016 roku),
  • elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
  • kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych (w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od prognozy na 2016 roku),
  • monterów instalacji budowlanych,
  • murarzy i tynkarzy,
  • operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych,
  • specjalistów prac wykończeniowych w budownictwie (np. glazurników),
  • robotników budowlanych,
  • spawaczy (w trwałym deficycie, tj. nieprzerwanie od prognozy na 2016 roku),
  • ślusarzy.

Ciekawe jest, że w porównaniu z zeszłym rokiem z listy budowlanych zawodów deficytowych zniknęły betoniarzy i zbrojarzy oraz brukarzy, a także robotnicy obróbki drewna i stolarze.

Ranking zawodów deficytowych powstaje w oparciu o potrzeby i sytuację na rynku pracy w poszczególnych powiatach. Pracodawcy muszą się liczyć z dużą konkurencją, jeśli chcą uzupełnić swoją kadrę o powyższe zawody. Presja płacowa w obecnej sytuacji jest i będzie duża, niezależnie od województwa. Problem z kilkoma pozycjami dałoby się rozwiązać na poziomie szkół i techników zawodowych, ale to wymaga zmian w programach nauczania – najnowsza wiedza poparta praktykami. Od dawna oczekują tego pracodawcy, ale jak widać po najnowszym „barometrze” na rok 2023 nic się nie zmienia na lepsze.

Święci patroni zawodów budowlanych
Pytanie 1 z 10
Inżynierów otacza troską tylko dwóch świętych, a jednym z nich jest:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej

Materiał sponsorowany