Najlepsi pracodawcy w budownictwie. Nowe rankingi!
Najlepsi pracodawcy to tacy, którzy w powszechnej opinii oferują lepsze warunki pracy niż inni, ich marka wpływa na prestiż pracownika. Można też mieć inne podejście – najlepsi pracodawcy dobrze prosperują, co przekłada się na ich dobrą dynamikę zatrudnienia. Sprawdź, czy różne sposoby tworzenia rankingów wskazują na tych samych najlepszych pracodawców w budownictwie.
Najlepsi pracodawcy w budownictwie
wg „Rzeczpospolitej”
To pierwszy ranking 100 najlepszych „Pracodawców »Rzeczpospolitej«” (opublikowany 12 grudnia 2018), wybranych spośród 450 firm. W roku 2017 zatrudniały one przynajmniej 200 osób i wykazały przychody ze sprzedaży powyżej 70 mln zł. Pod uwagę było branych 5 wskaźników: dynamika zatrudnienia w 2017 do 2015, wzrost zatrudnienia od roku 2015 do 2017 w osobach, dynamika średniej płacy 2017/2015, ROE 2017 (wskaźnik rentowności kapitału własnego) oraz ROA 2017 (wskaźnik rentowności aktywów). Czyli w tym zestawieniu najlepsi pracodawcy to firmy, które są rentowne, w ostatnich latach dynamicznie zwiększały liczbę pracowników jednocześnie podwyższając wynagrodzenia.
Na liście 100 najlepszych „Pracodawców »Rzeczpospolitej«” znaleźliśmy poniższe firmy związane z budownictwem (wykonawcy i producenci wyrobów budowlanych). W nawiasach miejsce uzyskane w rankingu.
- Eko-Okna SA (1)
- Danwood SA (16)
- Drutex SA (23)
- Robert Bosch sp. z o.o. (26)
- Budimex SA GK (29)
- Aluprof SA (32)
- H+H Polska sp. z o.o. (45)
- Unibep SA GK (61)
- Zakłady Produkcji Kruszyw Rupińscy sp.j. (73)
- Pruszyński sp. z o.o. GK (83)
- Atal SA GK (89)
- Energopol Szczecin SA (90)
Najlepsi pracodawcy w budownictwie wg Antal
Ranking na „Najbardziej pożądanego pracodawcę” ma już osiem edycji. Jak podaje Antal, jego twórca, w ostatnim badaniu wzięła udział rekordowa liczba specjalistów i menedżerów, ciekawe są też kryteria, które decydują o przewadze jednego pracodawcy nad innym. Respondenci wskazują dowolną firmę działającą na polskim rynku, co oznacza wybór spontaniczny bez dodatkowych sugestii. Ostatni ranking podzielony został na 15 kategorii branżowych, nas interesuje „budownictwo i nieruchomości”. Po raz kolejny na pierwszym miejscu znalazła się Skanska, której nie zaszkodziła wieść, że firma planuje dużą . restrukturyzację i zamierza zwolnić 2,5 tys. pracowników.
Oto zestawienie:
- 1. Skanska
- 2. Budimex
- 2. CBRE
- 3. Dom Development
Najlepszy pracodawca: jakie musi mieć cechy?
– Tylko konsekwentne działania i holistyczne podejście do pracownika pozwoli na zbudowanie modelu organizacji, która przyciągnie najlepszych specjalistów. Pracodawcy, którzy próbują budować swoją przewagę, np. oferując niestandardowo wysokie zarobki, kosztem złej atmosfery w pracy lub braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, nie będą w oczach pracowników atrakcyjni. I odwrotnie – doskonała opinia o firmie nie skusi pracowników, jeżeli renoma nie idzie w parze z godnymi warunkami pracy – tłumaczy Małgorzata Pukropek, menedżer HR Consulting w Antal.
Zobacz też:
- Ranking najlepszych uczelni na świecie, są wśród nich polskie... >>
- Ranking najlepszych uczelni technicznychw Polsce >>
- Ranking okien >>
Wśród najważniejszych cech określających dobrego, pożądanego pracodawcę znalazły się: wielkość i prestiż firmy, styl zarządzania i kultura organizacyjna oraz wysokość wynagrodzenia. W porównaniu do ubiegłego roku, na znaczeniu straciła innowacyjność firmy, ale zyskały pozapłacowe benefity, co widać na tablicy poniżej.