Ranking uczelni na świecie: 3 polskie politechniki wśród najlepszych uczelni

2018-05-29 16:32
Politechnika Warszawska
Autor: źródło: wikimedia commons Gmach Politechniki Warszawskiej, źródło: wikimedia commons

W rankingu uczelni na świecie Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów (CWUR) 2018/2019 znalazło się 10 uczelni z Polski, w tym 3 politechniki. Za jedne z najlepszych uczelni CWUR uznało m.in. Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechnikę Wrocławską. Które miejsca zajęły polskie uczelnie w tym rankingu?

W rankingu uczelni na świecie CWUR sklasyfikowanych jest 1000 najlepszych uczelni. Pamiętajmy jednak, że ocenianych było blisko 28,8 tys. instytucji szkolnictwa wyższego. Już siódmy rok z rzędu na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Harwardzki. A tak wygląda całe TOP 10. W nawiasie podajmy oryginalną nazwę uczelni.

 1. Uniwersytet Harwardzki (Harvard University),
 2. Uniwersytet Stanforda (Stanford University),
 3. Instytut Technologii w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology),
 4. Uniwersytet Cambridge (University of Cambridge),
 5. Uniwersytet Oksfordzki (University of Oxford),
 6. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley),
 7. Uniwersytet Princeton (Princeton University),
 8. Uniwersytet Columbia (Columbia University),
 9. Kalifornijski Instytut Technologiczny (California Institute of Technology),
 10. Uniwersytet w Chicago (University of Chicago).

Warto zwrócić uwagę, że Stany Zjednoczone mają aż ośmiu przedstawicieli w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie. I tak jest od początku tworzenia rankingu.

W tegorocznym rankingu uczelni na świecie znalazło się aż 213 amerykańskich uniwersytetów i politechnik. W zestawieniu 1000 najlepszych uczelni znajduje się też 108 uczelni chińskich (najlepszą jest Uniwersytet w Pekinie, który zajął 92 miejsce w rankingu), 62 uczelnie z Wielkiej Brytanii (z Uniwersytetem Cambridge na czele), 58 z Francji (Sorbona, 29 miejsce), 56 z Japonii (Uniwersytet w Tokio, 12 miejsce) oraz 54 z Niemiec (Uniwersytet w Heidelbergu, 46 miejsce).

Ponadto 45 uczelni w rankingu uczelni na świecie mają Włochy, 38 – Hiszpania; 35 - Korea Południowa oraz 28 – Kanada. Łącznie 61 krajów ma przedstawicieli na liście 1000 najlepszych uczelni na świecie. Co ciekawe, znalazło się w tym tylko 5 uniwersytetów z Rosji. Najwyżej notowany Moskiewski Uniwersytet Państwowy zajął 126 miejsce. A jak w tym światowym rankingu uczelni wypada Polska?

W rankingu uczelni na świecie 7 uniwersytetów i 3 politechniki z Polski

Nasz kraj również zaznaczył swoją obecność w rankingu uczelni na świecie. Najwyżej notowany – na 260 pozycji – jest Uniwersytet Warszawski. Na 381 pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Cieszyć może nas za to obecność w rankingu trzech polskich uczelni technicznych - Politechniki Warszawskiej (576 miejsce), Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (633 miejsce) oraz Politechniki Wrocławskiej (844 miejsce w rankingu).

Dodajmy, że te najlepsze uczelnie techniczne w Polsce uplasowały się w podobnej kolejności w rankingu uczelni technicznych Perspektywy 2018. Przy czym w polskim rankingu politechnik na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Śląska, której Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów w ogóle nie odnotowało.

Uniwersytet Warszawski
Autor: Marcin Smulczyński

Poniżej TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce, według CWUR. W nawiasie podajemy miejsce w światowym rankingu uczelni.

 1. Uniwersytet Warszawski (260),
 2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (381),
 3. Politechnika Warszawska (576),
 4. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (633),
 5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (741),
 6. Uniwersytet Wrocławski (776),
 7. Warszawski Uniwersytet Medyczny (834),
 8. Politechnika Wrocławska (844),
 9. Uniwersytet Śląski w Katowicach (899),
 10. Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (954).

Kim są autorzy rankingu uczelni na świecie?

Centrum Światowych Rankingów Uniwersytetów (CWUR) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest organizacją doradzającą rządom i uczelniom w celu poprawy wyników edukacyjnych i badawczych. Od 2012 r.  CWUR publikuje akademicki ranking globalnych uniwersytetów, w którym ocenianych jest 7 wskaźników, w tym m.in.: jakość kształcenia (mierzona jest liczbą absolwentów, którzy zdobyli ważne międzynarodowe nagrody i medale w stosunku do wielkości uczelni), zatrudnienie absolwentów (liczba absolwentów, którzy zajmowali stanowiska dyrektora generalnego w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni), wyniki badań (liczba prac badawczych) oraz publikacje (liczba publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych). Ranking powstał jako wynik projektu badawczego w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Celem była ocena 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Wskutek szybko rosnącej popularności tego rankingu, już w 2014 r. na liście znalazło się 1000 najlepszych spośród 18 tys. uniwersytetów na całym świecie.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej