Ranking uczelni na świecie: 3 polskie politechniki wśród najlepszych uczelni

Politechnika Warszawska
Autor: źródło: wikimedia commons Gmach Politechniki Warszawskiej, źródło: wikimedia commons

W rankingu uczelni na świecie Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów (CWUR) 2018/2019 znalazło się 10 uczelni z Polski, w tym 3 politechniki. Za jedne z najlepszych uczelni CWUR uznało m.in. Politechnikę Warszawską, Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechnikę Wrocławską. Które miejsca zajęły polskie uczelnie w tym rankingu?

W rankingu uczelni na świecie CWUR sklasyfikowanych jest 1000 najlepszych uczelni. Pamiętajmy jednak, że ocenianych było blisko 28,8 tys. instytucji szkolnictwa wyższego. Już siódmy rok z rzędu na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Harwardzki. A tak wygląda całe TOP 10. W nawiasie podajmy oryginalną nazwę uczelni.

 1. Uniwersytet Harwardzki (Harvard University),
 2. Uniwersytet Stanforda (Stanford University),
 3. Instytut Technologii w Massachusetts (Massachusetts Institute of Technology),
 4. Uniwersytet Cambridge (University of Cambridge),
 5. Uniwersytet Oksfordzki (University of Oxford),
 6. Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley),
 7. Uniwersytet Princeton (Princeton University),
 8. Uniwersytet Columbia (Columbia University),
 9. Kalifornijski Instytut Technologiczny (California Institute of Technology),
 10. Uniwersytet w Chicago (University of Chicago).

Warto zwrócić uwagę, że Stany Zjednoczone mają aż ośmiu przedstawicieli w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni na świecie. I tak jest od początku tworzenia rankingu.

W tegorocznym rankingu uczelni na świecie znalazło się aż 213 amerykańskich uniwersytetów i politechnik. W zestawieniu 1000 najlepszych uczelni znajduje się też 108 uczelni chińskich (najlepszą jest Uniwersytet w Pekinie, który zajął 92 miejsce w rankingu), 62 uczelnie z Wielkiej Brytanii (z Uniwersytetem Cambridge na czele), 58 z Francji (Sorbona, 29 miejsce), 56 z Japonii (Uniwersytet w Tokio, 12 miejsce) oraz 54 z Niemiec (Uniwersytet w Heidelbergu, 46 miejsce).

Ponadto 45 uczelni w rankingu uczelni na świecie mają Włochy, 38 – Hiszpania; 35 - Korea Południowa oraz 28 – Kanada. Łącznie 61 krajów ma przedstawicieli na liście 1000 najlepszych uczelni na świecie. Co ciekawe, znalazło się w tym tylko 5 uniwersytetów z Rosji. Najwyżej notowany Moskiewski Uniwersytet Państwowy zajął 126 miejsce. A jak w tym światowym rankingu uczelni wypada Polska?

W rankingu uczelni na świecie 7 uniwersytetów i 3 politechniki z Polski

Nasz kraj również zaznaczył swoją obecność w rankingu uczelni na świecie. Najwyżej notowany – na 260 pozycji – jest Uniwersytet Warszawski. Na 381 pozycji uplasował się Uniwersytet Jagielloński. Cieszyć może nas za to obecność w rankingu trzech polskich uczelni technicznych - Politechniki Warszawskiej (576 miejsce), Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa (633 miejsce) oraz Politechniki Wrocławskiej (844 miejsce w rankingu).

Dodajmy, że te najlepsze uczelnie techniczne w Polsce uplasowały się w podobnej kolejności w rankingu uczelni technicznych Perspektywy 2018. Przy czym w polskim rankingu politechnik na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Śląska, której Centrum Rankingów Światowych Uniwersytetów w ogóle nie odnotowało.

Uniwersytet Warszawski
Autor: Marcin Smulczyński

Poniżej TOP 10 najlepszych uczelni w Polsce, według CWUR. W nawiasie podajemy miejsce w światowym rankingu uczelni.

 1. Uniwersytet Warszawski (260),
 2. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (381),
 3. Politechnika Warszawska (576),
 4. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie (633),
 5. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (741),
 6. Uniwersytet Wrocławski (776),
 7. Warszawski Uniwersytet Medyczny (834),
 8. Politechnika Wrocławska (844),
 9. Uniwersytet Śląski w Katowicach (899),
 10. Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (954).

Kim są autorzy rankingu uczelni na świecie?

Centrum Światowych Rankingów Uniwersytetów (CWUR) z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest organizacją doradzającą rządom i uczelniom w celu poprawy wyników edukacyjnych i badawczych. Od 2012 r.  CWUR publikuje akademicki ranking globalnych uniwersytetów, w którym ocenianych jest 7 wskaźników, w tym m.in.: jakość kształcenia (mierzona jest liczbą absolwentów, którzy zdobyli ważne międzynarodowe nagrody i medale w stosunku do wielkości uczelni), zatrudnienie absolwentów (liczba absolwentów, którzy zajmowali stanowiska dyrektora generalnego w największych firmach na świecie w stosunku do wielkości uczelni), wyniki badań (liczba prac badawczych) oraz publikacje (liczba publikacji w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych). Ranking powstał jako wynik projektu badawczego w Jeddah w Arabii Saudyjskiej. Celem była ocena 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. Wskutek szybko rosnącej popularności tego rankingu, już w 2014 r. na liście znalazło się 1000 najlepszych spośród 18 tys. uniwersytetów na całym świecie.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej