Opłaty za mieszkanie 2021. Wyższe opłaty za prąd i wywóz śmieci, wzrost podatku od nieruchomości

2021-01-08 13:59
Opłaty za mieszkanie
Autor: Getty Images Koszty utrzymania mieszkania znacznie wzrosły w 2021 roku

Opłaty za mieszkanie w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 7,4%, a to dopiero początek podwyżek - wynika z najnowszej publikacji GUS na temat inflacji. Ogrzewanie, energia elektryczna, rachunki za wodę czy wywóz śmieci to najszybciej drożejące dobra, które składają się na wzrost kosztów utrzymania mieszkania. Dowiedz się o ile wzrosną opłaty za mieszkanie w 2021 roku.

Spis treści

  1. Opłaty za mieszkanie 2020 wzrosły średnio o 56 zł
  2. Wciąż rosną opłaty za wywóz śmieci
  3. Wyższe opłaty za energię elektryczną w 2021 roku
  4. W 2021 wzrośnie też podatek od nieruchomości
  5. Podatek od deszczówki zapłacą właściciele działek?
  6. Przyczyny podwyżek opłat za mieszkanie

Opłaty za mieszkanie 2020 wzrosły średnio o 56 zł

Czy wiecie ile przeciętna rodzina wydaje na utrzymanie, wyposażenie i prowadzenie domu? W listopadzie 2020 na ten cel trzyosobowa familia wydała 968 zł, a to o 56 zł więcej niż rok temu. Koszty utrzymania opierają się o informacje na temat inflacji publikowanej w cyklu miesięcznym przez GUS. Dzięki nim wiemy jak zmieniają się ceny poszczególnych dóbr i usług związanych z utrzymaniem, wyposażeniem i prowadzeniem gospodarstwa domowego. Trzeba zaznaczyć, że kwota ta nie uwzględnia rat kredytów zaciągniętych na zakup nieruchomości. Te koszty GUS pomija w swoich wyliczeniach.

Ponadto kalkulacje te dotyczą statystycznej polskiej rodziny. To w praktyce oznacza, że w bardzo niewielkim stopniu uwzględniany jest we wspomnianej kwocie czynsz najmu mieszkań. Wszystko dlatego, że większość Polaków mieszka w nieruchomościach, których są właścicielami. Tylko 4-5% osób to najemcy płacący czynsz na zasadach rynkowych. Do tego 11-12% obywateli to najemcy korzystający z mieszkań o obniżonych czynszach (np. komunalnych, zakładowych czy TBS-ów).

Opłaty za mieszkanie
Autor: HRE Investments Szacunkowe koszty utrzymania i prowadzenia domu w ciągu dwóch ostatnich lat

Wciąż rosną opłaty za wywóz śmieci

Rosnące koszty utrzymania mieszkania to zasługa rosnących opłat za wywóz śmieci. W ciągu 12 miesięcy od początku 2020 roku zdrożały one aż o 53,5%. Tym samym usługi firm wywożących śmieci w Polsce drożały najszybciej w całej Europie – sugerują dane Eurostatu.

W 2021 roku możemy spodziewać się dalszych podwyżek za wywóz śmieci. Taki ruch zapowiedziało bardzo wiele gmin. Jedne po prostu zapowiedziały wprowadzenie podwyżek, inne uzależniają nowe opłaty za wywóz śmieci od zużycia wody (np. Warszawa). Czy ta metoda daje możliwość wpływu na wysokość swojej miesięcznej stawki za śmieci? Zapewne mogą zdarzyć się osoby, które zapłacą mniej, ale równie dobrze może się okazać, że niektórym obywatelom opłaty wzrosną i to kilkukrotnie.

Opłaty za mieszkanie
Autor: HRE Investments Ceny za utrzymanie i prowadzenie domu (listopad 2020)

Wyższe opłaty za energię elektryczną w 2021 roku

Na koniec 2020 roku za prąd musieliśmy płacić o prawie 12% więcej niż przed rokiem. Problem w tym, że tegoroczne podwyżki nie będą ostatnimi. W 2021 roku jeszcze więcej zapłacimy za energię elektryczną. W sumie można się spodziewać, że podwyżka dla przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie kilkanaście procent. Składać się będą na to wyższe stawki za sam prąd i najpewniej też jego dystrybucję, ale też wprowadzenie opłaty za OZE (odnawialne źródła energii) i nowej opłaty tzw. mocowej. Ta ostatnia ma nam zapewnić utrzymywanie rezerw energii przez elektrownie, czyli po prostu płacić będziemy za to, aby nie doszło do tzw. blackuotu.

W 2021 wzrośnie też podatek od nieruchomości

Rok 2021 przyniesie tez wyższy podatek od nieruchomości. Większość gmin zaktualizowała stawki do maksymalnych dopuszczalnych, a te w 2021 roku będą o 3,9% wyższe niż w bieżącym roku. To oznacza wyższy podatek za metr mieszkania, za garaż czy udział w gruncie pod budynkiem. Na szczęście zazwyczaj będą to niewielkie kwoty, bo podatek od nieruchomości mieszkalnych przeważnie nie jest wysoki. Właściciel przeciętnego dwupokojowego mieszkania rocznie wydaje na ten cel 100-300 złotych. Podwyżka powinna więc zamknąć się w kwocie kilku czy kilkunastu złotych w skali roku.

Podatek od deszczówki zapłacą właściciele działek?

Nie można też zapomnieć o podatku od deszczówki. Ten ma zostać zmieniony tak, że mają go płacić też właściciele działek o powierzchni od 600 m². Dotyczyć to będzie jednak tylko tych parceli, w przypadku których ponad 50% powierzchni jest zabudowana (liczy się także powierzchnia przykryta przez np. chodnik). Sprawa nie jest jeszcze przesądzona, bo nowelizacja jest wciąż na etapie projektu ustawy.

Przyczyny podwyżek opłat za mieszkanie

Za winowajców najczęściej podawane są wyższe koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, malejąca konkurencja między firmami, wyższe opłaty środowiskowe, ale też wyższe wymagania odnośnie segregacji odpadów, które nie wszyscy respektują. Problemem jest też często zły pomysł na przerobienie odpadów w towar w postaci surowców wtórnych. Trzeba jednak mieć świadomość, że ceny surowców wtórnych są niskie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej