Kredyt mieszkaniowy 2023 trudniej będzie uzyskać, bo banki zaostrzą kryteria. Program Pierwsze Mieszkanie napędza popyt

2023-08-07 13:26
Kredyt mieszkaniowy 2023 foto
Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Kredyt mieszkaniowy w 2023 r. zyskuje na popularności i trend ten ma się utrzymywać.

Kredyt mieszkaniowy w 2023 r. ponownie stał się produktem pożądanym – po uruchomieniu programu Pierwsze Mieszkanie popyt znacząco wzrósł. Banki zapowiadają jednak, że w III kwartale kupno M na kredyt stanie się trudniejsze. Podobnie będzie z kredytami konsumpcyjnymi.

Spis treści

  1. Kredyt mieszkaniowy 2023 trudniejszy do uzyskania. Banki zaostrzą politykę kredytową
  2. Popularność Pierwszego Mieszkania zaskoczyła nawet rząd
  3. Apetyt na kredyty konsumpcyjne rośnie, ale je także będzie trudniej zdobyć
  4. Kredyty dla przedsiębiorstw tracą na popularności

Kredyt mieszkaniowy 2023 trudniejszy do uzyskania. Banki zaostrzą politykę kredytową

Kto nie złożył wniosku o kredyt mieszkaniowy w II kwartale, ten będzie miał teraz pod górkę – banki podają, że III kwartał upłynie pod znakiem zaostrzania polityki kredytowej. Oznacza to, że pożyczenie pieniędzy stanie się trudniejsze, choć instytucje finansowe uspokajają, że zmiany powinna być łagodne.

Jak pokazała ankieta przeprowadzona przez Narodowy Bank Polski, jednocześnie spodziewany jest silny wzrost popytu na kredyty hipoteczne. Według NBP rosnący popyt wiąże się m.in. z poprawą sytuacji finansowej gospodarstw domowych, ale dużą rolę bez wątpienia odegrało także uruchomienie w lipcu programu Pierwsze Mieszkanie 2023.

– Najnowsze dane pozwalają szacować, że Polacy zgłosili w ciągu tylko jednego miesiąca popyt na hipoteki opiewające na prawie 18 miliardów złotych. Niewiele brakowało do najwyższego wyniku w historii. Rekord zanotowaliśmy w marcu 2022 roku – podaje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Popularność Pierwszego Mieszkania zaskoczyła nawet rząd

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2 procent oferowanego w ramach programu Pierwsze Mieszkanie zaskoczyła nawet rządowych ekspertów. Ci prognozowali, że program będzie rozkręcał się powoli, a dopiero w 2024 r. zobaczymy rosnące zainteresowanie nowym kredytem. Stało się jednak inaczej – banki zostały zalane tysiącami wniosków. Nie wszystkie były na to gotowe, choć data uruchomienia programu była znana od miesięcy.

– Część największych polskich banków nie przygotowała się prawidłowo do Bezpiecznego Kredytu – mówi Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi. – W niektórych aplikacje i systemy, niezbędne do składania wniosków kredytowych, nie były przygotowane na założenia programu. W innych - druki bankowe ulegały zmianie w ciągu pierwszego tygodnia od wejścia programu w życie. Pracownicy niektórych banków dowiedzieli się o drukach i procedurach w dniu startu programu.

Kredyt mieszkaniowy 2023 popyt
Autor: HREIT Na kredyt mieszkaniowy w 2023 popyt stale rośnie i ma rosnąć dalej.

Apetyt na kredyty konsumpcyjne rośnie, ale je także będzie trudniej zdobyć

Banki podały także, iż Polacy byli w II kwartale bardziej zainteresowani kredytami konsumpcyjnymi. Popyt wzrósł znacząco, a równocześnie polityka kredytowa zaostrzyła się. W III kwartale ma być ponownie – popyt nadal będzie piął się w górę, a banki będą nadal zaostrzać politykę. Uzyskanie finansowania stanie się więc trudniejsze.

– Pogorszenie się perspektyw makroekonomicznych i wzrost udziału kredytów zagrożonych w portfelu kredytowym najczęściej skłaniały banki w II kwartale 2023 r. do zaostrzania polityki kredytowej we wszystkich segmentach kredytów – informuje NBP.

Zobacz galerię: Warszawa pięknieje na naszych oczach. Co warto zobaczyć w stolicy?

Kredyty dla przedsiębiorstw tracą na popularności

Jak informują banki ankietowane przez NBP, w minionym kwartale zauważalnie spadł popyt na kredyty dla przedsiębiorstw. Przyczyny były dwojakie:

  • spadek zapotrzebowania firm na finansowanie zewnętrzne,
  • spadek zapotrzebowania na „na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego”.

Eksperci podkreślają, że to ostatnie zjawisko zaobserwowano po raz pierwszy od I kwartału 2021 r.

Banki spodziewają się, że w najbliższej przyszłości (III kwartał) będą zaostrzać kryteria udzielania wszystkich typów kredytów dla przedsiębiorstw. Najmocniej odczują to małe i średnie firmy, dla których kryteria zostaną zaostrzone najbardziej. Jednocześnie popyt na kredyty ze strony takich przedsiębiorstw najprawdopodobniej spadnie (zaś wzrośnie w przypadku dużych firm).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej