Bezpieczny Kredyt 2 procent od 3 lipca 2023! Dla kogo tani kredyt na pierwsze mieszkanie?

2023-07-03 14:40
Bezpieczny Kredyt procent
Autor: Getty Images Bezpieczny Kredyt 2 procent od 3 lipca 2023. Jakie banki udzielą kredytu na 2 procent?

Bezpieczny Kredyt 2 procent przeznaczony będzie na zakup pierwszego mieszkania. Program Bezpieczny Kredyt 2 procent przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie właśnie 2%. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dopłaty do kredytu? Jakie banki udzielają kredytu na 2 procent?

Spis treści

 1. Od kiedy Bezpieczny Kredyt 2 procent?
 2. Kredyt 2 procent ustawa
 3. Bezpieczny Kredyt 2 procent - dla kogo? Warunki
 4. Jaka wysokość Bezpiecznego Kredytu 2 procent?
 5. Bezpieczny Kredyt 2 procent - czy oprocentowanie kredytu będzie stałe?
 6. Ile trwa program Bezpieczny Kredyt 2%?
 7. Co, gdy zakończy się 10-letni okres obniżonego oprocentowania?
 8. Czy Bezpieczny Kredyt 2% można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego?
 9. Bezpieczny Kredyt 2% - na co można przeznaczyć?

Od kiedy Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie nowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent od 3 lipca 2023. Projekt składa się z dwóch rozwiązań - kredyt ze stałą stopą oprocentowania 2 procent oraz konto mieszkaniowe z premią od państwa.

Kredyt 2 procent ustawa

Parlament pod koniec maja zakończył pracę nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza w życie program Pierwsze Mieszkanie, którego jednym z filarów jest Bezpieczny Kredyt 2 procent Podpis pod ustawą 6 czerwca złożył prezydent Andrzej Duda.

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe obowiązuje od 1 lipca. A od 3 lipca wybrane banki udzielają kredytu na 2 procent.

Tekst ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe udostępniamy w pdf. Pobierz Ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - dla kogo? Warunki

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która:

 • nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • nie ma i nie miała także spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Kredyt mogą wziąć również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. Powyższe warunki musi spełnić tylko jedno z małżonków.

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania.

Ważne

Program jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

Jaka wysokość Bezpiecznego Kredytu 2 procent?

Maksymalna wysokość kredytu, który można uzyskać w programie, wynosi:

 • dla osoby do 45. roku życia - 500 tys. zł.
 • dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem - 600 tys. zł.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - czy oprocentowanie kredytu będzie stałe?

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej, tzn. w okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku.

Przykład:

Małżeństwo z jednym dzieckiem bierze kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.W okresie 10 lat dopłata od rządu pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały.

 • Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł.
 • Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na tzw. annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3 172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.
 • Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Ile trwa program Bezpieczny Kredyt 2%?

Dopłata w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie przysługiwała przez 10 lat.

Co, gdy zakończy się 10-letni okres obniżonego oprocentowania?

Na zmianę wysokości rat po zakończeniu 10-letniego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent wpływ będą miały czynniki, tj.:

 • pierwotny okres finansowania (im krótszy, tym większa część kapitału została już spłacona przez kredytobiorcę),
 • aktualny poziom stóp procentowych.

W przypadku dużych wzrostów rat pomóc ma np. wydłużenie okresu spłaty kredytu o maksymalnie o 5 lat. Każdy kredytobiorca będzie mógł liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy.

Trzeba wiedzieć, że że bank oceniając zdolność kredytową kredytobiorcy w dniu udzielenia finansowania Bezpieczny Kredyt 2% , musi uwzględnić cały okres spłaty kredytu.

Czy Bezpieczny Kredyt 2% można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego?

Przewiduje się możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny - czytamy w rządowym serwisie gov.pl

Bezpieczny Kredyt 2% - na co można przeznaczyć?

Oprócz zakupu mieszkania, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

Źródło: gov.pl

Zobacz ponad 6500 gotowych projektów domów

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej