Bezpieczny Kredyt 2 procent od 3 lipca 2023! Dla kogo tani kredyt na pierwsze mieszkanie?

2023-07-03 14:40
Bezpieczny Kredyt procent
Autor: Getty Images Bezpieczny Kredyt 2 procent od 3 lipca 2023. Jakie banki udzielą kredytu na 2 procent?

Bezpieczny Kredyt 2 procent przeznaczony będzie na zakup pierwszego mieszkania. Program Bezpieczny Kredyt 2 procent przewiduje dopłaty do kredytu przez 10 lat, tak aby oprocentowanie zobowiązania przez cały ten okres było na poziomie właśnie 2%. Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dopłaty do kredytu? Jakie banki udzielają kredytu na 2 procent?

Spis treści

 1. Od kiedy Bezpieczny Kredyt 2 procent?
 2. Kredyt 2 procent ustawa
 3. Bezpieczny Kredyt 2 procent - dla kogo? Warunki
 4. Jaka wysokość Bezpiecznego Kredytu 2 procent?
 5. Bezpieczny Kredyt 2 procent - czy oprocentowanie kredytu będzie stałe?
 6. Ile trwa program Bezpieczny Kredyt 2%?
 7. Co, gdy zakończy się 10-letni okres obniżonego oprocentowania?
 8. Czy Bezpieczny Kredyt 2% można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego?
 9. Bezpieczny Kredyt 2% - na co można przeznaczyć?

Od kiedy Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe zakłada wprowadzenie nowego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent od 3 lipca 2023. Projekt składa się z dwóch rozwiązań - kredyt ze stałą stopą oprocentowania 2 procent oraz konto mieszkaniowe z premią od państwa.

Kredyt 2 procent ustawa

Parlament pod koniec maja zakończył pracę nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza w życie program Pierwsze Mieszkanie, którego jednym z filarów jest Bezpieczny Kredyt 2 procent Podpis pod ustawą 6 czerwca złożył prezydent Andrzej Duda.

Ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe obowiązuje od 1 lipca. A od 3 lipca wybrane banki udzielają kredytu na 2 procent.

Tekst ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe udostępniamy w pdf. Pobierz Ustawę z dnia 26 maja 2023 r. o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - dla kogo? Warunki

Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która:

 • nie ma i nie miała mieszkania lub domu jednorodzinnego,
 • nie ma i nie miała także spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego.

Kredyt mogą wziąć również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka. Powyższe warunki musi spełnić tylko jedno z małżonków.

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie obowiązuje limit cen za 1 m² mieszkania.

Ważne

Program jest przewidziany wyłącznie dla osób kupujących mieszkanie (albo dom jednorodzinny) po raz pierwszy. Osoba, która miała wcześniej prawo własności do mieszkania lub domu, nie będzie mogła skorzystać z programu.

Jaka wysokość Bezpiecznego Kredytu 2 procent?

Maksymalna wysokość kredytu, który można uzyskać w programie, wynosi:

 • dla osoby do 45. roku życia - 500 tys. zł.
 • dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem - 600 tys. zł.

Bezpieczny Kredyt 2 procent - czy oprocentowanie kredytu będzie stałe?

Dopłata do rat kredytu mieszkaniowego to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej, tzn. w okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku.

Przykład:

Małżeństwo z jednym dzieckiem bierze kredyt na okres 30 lat na kwotę 550 tys. zł. Oprocentowanie o stałej stopie wynosi 8,46%. Dla ustalenia dopłaty jest one pomniejszone o 10% (uwzględnienie składnika marży), czyli wynosi 7,61%.W okresie 10 lat dopłata od rządu pomniejszy ratę. Raty kapitałowo-odsetkowe będą w tym czasie malejące, dlatego rata i wysokość dopłaty będą się zmieniały.

 • Dla pierwszej raty różnica to prawie 2,6 tys. zł. Rata bez dopłaty wyniesie ok. 5,4 tys. zł, a z dopłatą ok. 2,8 tys. zł.
 • Po 10 latach kredytobiorca będzie spłacał kredyt w formie stałej raty kapitałowo-odsetkowej (przejście na tzw. annuitet). Bez zmiany oprocentowania miesięcznie będzie to 3 172,74 zł. Kwota ta może być niższa np. z uwagi na nadpłatę kredytu czy niższe stopy procentowe.
 • Dla porównania spłata kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych (annuitet dla całego okresu – 30 lat) bez dopłaty wynosiłaby 4 213,44 zł.

Ile trwa program Bezpieczny Kredyt 2%?

Dopłata w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% będzie przysługiwała przez 10 lat.

Co, gdy zakończy się 10-letni okres obniżonego oprocentowania?

Na zmianę wysokości rat po zakończeniu 10-letniego programu Bezpieczny Kredyt 2 procent wpływ będą miały czynniki, tj.:

 • pierwotny okres finansowania (im krótszy, tym większa część kapitału została już spłacona przez kredytobiorcę),
 • aktualny poziom stóp procentowych.

W przypadku dużych wzrostów rat pomóc ma np. wydłużenie okresu spłaty kredytu o maksymalnie o 5 lat. Każdy kredytobiorca będzie mógł liczyć na indywidualne rozpatrzenie sprawy.

Trzeba wiedzieć, że że bank oceniając zdolność kredytową kredytobiorcy w dniu udzielenia finansowania Bezpieczny Kredyt 2% , musi uwzględnić cały okres spłaty kredytu.

Czy Bezpieczny Kredyt 2% można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego?

Przewiduje się możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny - czytamy w rządowym serwisie gov.pl

Bezpieczny Kredyt 2% - na co można przeznaczyć?

Oprócz zakupu mieszkania, możliwe będzie przeznaczenie środków na wydatki ponoszone w związku z budową domu jednorodzinnego, w tym z jego wykończeniem, oraz kupnem nieruchomości gruntowej lub jej części, w celu budowy na niej tego domu.

Źródło: gov.pl

Zobacz ponad 6500 gotowych projektów domów

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej