Ile zarabia elektryk w Polsce 2023 – na godzinę i miesięcznie? Gdzie płacą najwięcej?

2023-08-27 6:57
Ile zarabia elektryk w Polsce 2023 - po zawodówce technik inżynier staż pracy świadczenia pozapłacowe
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Elektryk elektrykowi nierówny; w ministerialnym wykazie zawodów wyszczególniono kilkanaście specjalności, ale nie tylko one decydują o wysokości zarobków

Zawód elektryka, jak niewiele innych w Polsce, daje możliwość dużych zarobków, ale tylko dla osób bardzo aktywnych w poszukiwaniu pracy, mobilnych i uzupełniających kwalifikacje. Nie ma wtedy potrzeby zadowalania się wynagrodzeniem 4 300 zł w metropolii, bo w delegacji, na budowie w warmińsko-mazurskim zarobi się dwa - a nawet trzy razy tyle.

Spis treści

 1. Ile zarabia elektryk w Polsce w 2023?
 2. Elektryk: jak wykształcenie i kwalifikacje wpływają na wysokość zarobków
 3. Zarobki elektryków teraz: dużo dobrze płatnych ofert

Dokumentują to ponad wszelką wątpliwość dane rynkowe, w tym agencje pośredniczące w zatrudnieniu, między poszukującymi pracowników firmami, a składającymi oferty pracy kandydatami na pracowników.

Ile zarabia elektryk w Polsce w 2023?

Sięgnijmy najpierw po najbardziej zasięgowe dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (aktualnie 2 195 514 ankietowanych) serwisu Wynagrodzenia.pl.

Aktualnie w sierpniu 2023 r. mediana wynagrodzeń elektryków wynosi 5 780 zł brutto, a rozpiętość zarobków waha się od 4 800 zł do 7 050 zł.

Oznacza to, że co drugi elektryk otrzymuje pensję od 4 800 zł do 7 050 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych elektryków zarabia poniżej 4 800 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 050 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych elektryków.

Według tego serwisu zatrudniający się w charakterze elektryków mogą też liczyć na następujące Benefity - świadczenia pozapłacowe:

 • szkolenia zawodowe (22 proc.)
 • ubezpieczenie na życie (20 proc.)
 • prywatna opieka medyczna dla pracownika (15 proc.)

Zawód jest całkowicie opanowany przez mężczyzn: na sto ofert pracy tylko jedna dotyczy kobiety.

Elektryk: jak wykształcenie i kwalifikacje wpływają na wysokość zarobków

Jak wskazuje portal Wynagrodzenia.pl, tytuł zawodowy technika posiadają absolwenci szkół średnich o profilu technicznym. Inżynier legitymuje się wykształceniem wyższym. Zawód elektryka można jednak wykonywać również po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej.

Elektryk lub elektromonter to najpowszechniejsze określenia osób, które wykonują pracę związaną z elektrotechniką. Mówi się tak o fachowcu, który odpowiada za montaż, naprawę i konserwację instalacji elektrycznych. Miejscem pracy elektroenergetyka zwykle jest elektrownia. Pracownik zatrudniony na takim stanowisku zajmuje się tym, co związane z wytwarzaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii elektrycznej.

Formalnie elektryk elektrykowi nierówny. W ministerialnym wykazie zawodów wyszczególniono kilkanaście specjalności, dla przykładu:

 • elektryk,
 • elektryk budowlany,
 • technik elektryk,
 • technik elektryk samochodowy,
 • inżynier elektryk,
 • inżynier elektryk automatyk,
 • elektromonter lotniczy,
 • elektromonter okrętowy,
 • elektromonter transformatorów,
 • elektromechanik,
 • elektroenergetyk elektrowni cieplnych,
 • technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Dane rynkowe potwierdzają, że zarobki elektryka zależą m.in. od wykształcenia i stanowiska. W przypadku osób po zawodówce dla wysokości wynagrodzenia ważne jest też posiadanie dodatkowych kwalifikacji i uprawnień.

Z kolei z racji wykształcenia rozbieżność wynagrodzeń wynosi jak 1:1,5; inżynier zarabia w podobnych warunkach o 50 proc. więcej niż technik.

Potwierdzają to eksperci portalu Wynagrodzenia.pl. Według ich ustaleń w przypadku inżyniera elektryka zarobki plasowały się przeciętnie na poziomie 30-50 proc. wyższym od elektryków techników czy po zawodówce. Wielu inżynierów elektryków ponadto mogło liczyć na premię w każdym miesiącu. Nie zabrakło także benefitów, takich jak:

 • służbowy telefon do celów prywatnych (32 proc.),
 • ubezpieczenie na życie (31 proc.),
 • dofinansowanie zajęć sportowych (31 proc.),
 • prywatna opieka medyczna (28 proc.).

Natomiast jak wpływa na wysokość wynagrodzenia elektryków staż, wskazują dane portalu monterbudowy.pl. Elektryk z doświadczeniem (cztery-dziewięć lat wykonywania tego zawodu) może liczyć na zarobki 4 320 zł,  bardziej doświadczony (staż 10-20 lat) zarobi średnio 5 110 zł, a dla specjalistów z jeszcze dłuższym stażem kwota ta wzrasta do 5 470 zł.

Te proporcje utrzymują się także w najnowszych ofertach, w których stawki są już odpowiednio wyższe.

Zarobki elektryków teraz: dużo dobrze płatnych ofert

Z kolei serwis Jooble.pl na podstawie 3 938 aktywnych ofert pracy dotyczących elektryków (w tym 1 721 dodanych w ciągu ostatniego tygodnia) podaje, iż średnia płaca elektryka to 6 669 zł, a rozpiętość wynagrodzeń dla osób z takimi uprawnieniami waha się od 4 844 zł do 9 464 zł.

Stawka w przeliczeniu na godzinę to średnio około 41,68 zł.

"Jeśli spojrzymy na statystyki wynagrodzeń Elektryk w Polsce od 23 sierpnia 2023, przeciętny pracownik zarabia 80 016 zł; dokładniej mówiąc stawka wynagrodzenia to 6668 zł na miesiąc, 1667 zł na tydzień, lub 41,68 zł na godzinę.

Szczegółowo zbadaliśmy rynek pracy dla tego zawodu i wyznaczyliśmy wartości średnie. Stawki wynagrodzeń mogą się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia. Przy wyliczaniu średniej płacy, najniższe roczne wynagrodzenie to 58 128 zł, a najwyższa stawka to 113 568 zł" komentuję analitycy serwisu Jooble.pl

Serwis podaje też średnie zarobki w najpopularniejszych grupach:

 • Elektryk elektromonter – 5 982 zł,
 • Pomocnik elektryka – 4 796 zł,
 • Inżynier elektryk – 12 672 zł.

Wynagrodzenia zróżnicowane są regionalnie, Aktualnie najlepiej płatne oferty pracy pochodzą z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. Najniższe z mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego i małopolskiego.

Jak na dłoni widać tu działanie rynku; tam gdzie nasycenie fachowcami jest duże, wynagrodzenia w zawodach elektryka są przeciętne, natomiast w regionach, w których jest dużo inwestycji i zapotrzebowanie na fachowców rośnie – oferty pracy są wysoko ponad przeciętną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej