Ile zarabia elektryk w Polsce 2023 – na godzinę i miesięcznie? Gdzie płacą najwięcej?

2023-08-27 6:57
Ile zarabia elektryk w Polsce 2023 - po zawodówce technik inżynier staż pracy świadczenia pozapłacowe
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Elektryk elektrykowi nierówny; w ministerialnym wykazie zawodów wyszczególniono kilkanaście specjalności, ale nie tylko one decydują o wysokości zarobków

Zawód elektryka, jak niewiele innych w Polsce, daje możliwość dużych zarobków, ale tylko dla osób bardzo aktywnych w poszukiwaniu pracy, mobilnych i uzupełniających kwalifikacje. Nie ma wtedy potrzeby zadowalania się wynagrodzeniem 4 300 zł w metropolii, bo w delegacji, na budowie w warmińsko-mazurskim zarobi się dwa - a nawet trzy razy tyle.

Spis treści

 1. Ile zarabia elektryk w Polsce w 2023?
 2. Elektryk: jak wykształcenie i kwalifikacje wpływają na wysokość zarobków
 3. Zarobki elektryków teraz: dużo dobrze płatnych ofert

Dokumentują to ponad wszelką wątpliwość dane rynkowe, w tym agencje pośredniczące w zatrudnieniu, między poszukującymi pracowników firmami, a składającymi oferty pracy kandydatami na pracowników.

Ile zarabia elektryk w Polsce w 2023?

Sięgnijmy najpierw po najbardziej zasięgowe dane z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (aktualnie 2 195 514 ankietowanych) serwisu Wynagrodzenia.pl.

Aktualnie w sierpniu 2023 r. mediana wynagrodzeń elektryków wynosi 5 780 zł brutto, a rozpiętość zarobków waha się od 4 800 zł do 7 050 zł.

Oznacza to, że co drugi elektryk otrzymuje pensję od 4 800 zł do 7 050 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych elektryków zarabia poniżej 4 800 zł brutto. Na zarobki powyżej 7 050 zł brutto może liczyć grupa 25 proc. najlepiej opłacanych elektryków.

Według tego serwisu zatrudniający się w charakterze elektryków mogą też liczyć na następujące Benefity - świadczenia pozapłacowe:

 • szkolenia zawodowe (22 proc.)
 • ubezpieczenie na życie (20 proc.)
 • prywatna opieka medyczna dla pracownika (15 proc.)

Zawód jest całkowicie opanowany przez mężczyzn: na sto ofert pracy tylko jedna dotyczy kobiety.

Elektryk: jak wykształcenie i kwalifikacje wpływają na wysokość zarobków

Jak wskazuje portal Wynagrodzenia.pl, tytuł zawodowy technika posiadają absolwenci szkół średnich o profilu technicznym. Inżynier legitymuje się wykształceniem wyższym. Zawód elektryka można jednak wykonywać również po ukończeniu zasadniczej szkoły zawodowej.

Elektryk lub elektromonter to najpowszechniejsze określenia osób, które wykonują pracę związaną z elektrotechniką. Mówi się tak o fachowcu, który odpowiada za montaż, naprawę i konserwację instalacji elektrycznych. Miejscem pracy elektroenergetyka zwykle jest elektrownia. Pracownik zatrudniony na takim stanowisku zajmuje się tym, co związane z wytwarzaniem, dystrybucją i magazynowaniem energii elektrycznej.

Formalnie elektryk elektrykowi nierówny. W ministerialnym wykazie zawodów wyszczególniono kilkanaście specjalności, dla przykładu:

 • elektryk,
 • elektryk budowlany,
 • technik elektryk,
 • technik elektryk samochodowy,
 • inżynier elektryk,
 • inżynier elektryk automatyk,
 • elektromonter lotniczy,
 • elektromonter okrętowy,
 • elektromonter transformatorów,
 • elektromechanik,
 • elektroenergetyk elektrowni cieplnych,
 • technik elektroenergetyk transportu szynowego.

Dane rynkowe potwierdzają, że zarobki elektryka zależą m.in. od wykształcenia i stanowiska. W przypadku osób po zawodówce dla wysokości wynagrodzenia ważne jest też posiadanie dodatkowych kwalifikacji i uprawnień.

Z kolei z racji wykształcenia rozbieżność wynagrodzeń wynosi jak 1:1,5; inżynier zarabia w podobnych warunkach o 50 proc. więcej niż technik.

Potwierdzają to eksperci portalu Wynagrodzenia.pl. Według ich ustaleń w przypadku inżyniera elektryka zarobki plasowały się przeciętnie na poziomie 30-50 proc. wyższym od elektryków techników czy po zawodówce. Wielu inżynierów elektryków ponadto mogło liczyć na premię w każdym miesiącu. Nie zabrakło także benefitów, takich jak:

 • służbowy telefon do celów prywatnych (32 proc.),
 • ubezpieczenie na życie (31 proc.),
 • dofinansowanie zajęć sportowych (31 proc.),
 • prywatna opieka medyczna (28 proc.).

Natomiast jak wpływa na wysokość wynagrodzenia elektryków staż, wskazują dane portalu monterbudowy.pl. Elektryk z doświadczeniem (cztery-dziewięć lat wykonywania tego zawodu) może liczyć na zarobki 4 320 zł,  bardziej doświadczony (staż 10-20 lat) zarobi średnio 5 110 zł, a dla specjalistów z jeszcze dłuższym stażem kwota ta wzrasta do 5 470 zł.

Te proporcje utrzymują się także w najnowszych ofertach, w których stawki są już odpowiednio wyższe.

Zarobki elektryków teraz: dużo dobrze płatnych ofert

Z kolei serwis Jooble.pl na podstawie 3 938 aktywnych ofert pracy dotyczących elektryków (w tym 1 721 dodanych w ciągu ostatniego tygodnia) podaje, iż średnia płaca elektryka to 6 669 zł, a rozpiętość wynagrodzeń dla osób z takimi uprawnieniami waha się od 4 844 zł do 9 464 zł.

Stawka w przeliczeniu na godzinę to średnio około 41,68 zł.

"Jeśli spojrzymy na statystyki wynagrodzeń Elektryk w Polsce od 23 sierpnia 2023, przeciętny pracownik zarabia 80 016 zł; dokładniej mówiąc stawka wynagrodzenia to 6668 zł na miesiąc, 1667 zł na tydzień, lub 41,68 zł na godzinę.

Szczegółowo zbadaliśmy rynek pracy dla tego zawodu i wyznaczyliśmy wartości średnie. Stawki wynagrodzeń mogą się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia. Przy wyliczaniu średniej płacy, najniższe roczne wynagrodzenie to 58 128 zł, a najwyższa stawka to 113 568 zł" komentuję analitycy serwisu Jooble.pl

Serwis podaje też średnie zarobki w najpopularniejszych grupach:

 • Elektryk elektromonter – 5 982 zł,
 • Pomocnik elektryka – 4 796 zł,
 • Inżynier elektryk – 12 672 zł.

Wynagrodzenia zróżnicowane są regionalnie, Aktualnie najlepiej płatne oferty pracy pochodzą z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego. Najniższe z mazowieckiego, pomorskiego, śląskiego i małopolskiego.

Jak na dłoni widać tu działanie rynku; tam gdzie nasycenie fachowcami jest duże, wynagrodzenia w zawodach elektryka są przeciętne, natomiast w regionach, w których jest dużo inwestycji i zapotrzebowanie na fachowców rośnie – oferty pracy są wysoko ponad przeciętną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej