Ile można zarobić na budowie? Jakie są aktualne stawki? Gdzie i komu płacą najwięcej?

2023-09-03 18:24
Robotnik budowlany 2023 - komu i gdzie płacą najwięcej oferty pracy i zarobków
Autor: Szymon Starnawski / Grupa Murator Nawet po aktualnych zarobkach widać, że główne jądro zleceń budowlanych przeniosło się z osiedli mieszkaniowych wszędzie tam gdzie budują drogi, mosty i realizują inne przedsięwzięcia infrastrukturalne

Rozkopana Warszawa wchłonie każdą parę rąk do pracy na budowie. Zwykli robotnicy budowlani nie zarobią jednak najwięcej w stolicy, przynajmniej teraz. W budownictwie mieszkaniowym i tak roboty jest teraz mniej. Gdzie płacą najlepiej? Jakie są stawki miesięczne na budowie? Jakie za godzinę pracy?

Spis treści

 1. Zarobki robotników budowlanych: ogólnie kokosów nie ma
 2. Korzystna delegacja do Rzeszowa: ile tam zarabia się na budowie?
 3. Ile zarabia się na budowie? Gdzie i komu płacą najwięcej

Szacując opłacalność zatrudnienia w budownictwie, trzeba też brać pod uwagę koszty utrzymania, bo budowlaniec działa głównie w delegacji. Po uwzględnieniu tego czynnika stolica wypada nie tak korzystnie.

Zarobki robotników budowlanych: ogólnie kokosów nie ma

Choć popyt na robotników budowlanych jest duży, to jednak inwestorzy nie są wcale tacy chętni do płacenia ponad wynagrodzenie minimalne.

Jeśli spojrzymy na statystyki wynagrodzeń, robotnik budowlany w Polsce, w sierpniu 2023, zarabia przeciętnie 3 810 zł na miesiąc, 952 zł na tydzień, lub 23,81 zł na godzinę, wyliczają analitycy serwisu Jooble.pl

Przy wyliczeniu średniej płacy, najniższe roczne wynagrodzenie to 44 928 zł, a najwyższa stawka to 46 512 zł.

Z aktualnie aktywnych na tym portalu ponad 8,5 tys. ofert pracy, z których prawie 40 proc. pochodzi z ostatniego tygodnia, zarobek wynosi średnio 3 810 zł, a oferty wahają się od 3 744 zł do 3 876 zł.

Dla porównania oferty dla kierownika budowy na tym portalu to średnio 7 248 zł miesięcznie.

Korzystna delegacja do Rzeszowa: ile tam zarabia się na budowie?

W zarobkach robotników budowlanych występuje duża rozbieżność regionalna. Nawet po danych z tego zakresu widać, że główne źródło zleceń budowlanych przeniosło się z warszawskich czy krakowskich osiedli mieszkaniowych pod Rzeszów czy Bydgoszcz – wszędzie tam, gdzie budują drogi, mosty i realizują inne przedsięwzięcia infrastrukturalne.

Najlepsze oferty pracy dla robotników budowlanych zgłaszane są z Rzeszowa (ok. 5,8 tys. zł miesięcznie) oraz z mniejszych miejscowości w Małopolsce (5-5,5 tys. zł miesięcznie).

Natomiast uwzględniając cały region, najwyższe średnie zarobki robotników budowlanych serwis notuje w woj. kujawsko-pomorskim – 4 700 miesięcznie, a najniższe w woj. opolskim – 3 010 zł.

Ile zarabia się na budowie? Gdzie i komu płacą najwięcej

Wykształcenie czy faktyczne umiejętności: co daje większe pieniądze budowlańcowi? Według portalu indeed, w fachu robotników budowlanych bardziej cenione są rzeczywiste umiejętności i kompetencje niż formalne wykształcenie.

Pomocnic budowlany pod opieką fachowego kolegi zarobi 4 050 zł brutto, a doświadczony budowlaniec bez wykształcenia 4 305 zł brutto. Ale jeśli potrafi np. montować barierki drogowe, jego zarobki od razu skoczą na poziom 4 700 zł brutto.

Według raportu Barometr zawodów, który prognozuje sytuację na rynku pracy, obecnie obserwuje się deficyt pracowników budowlanych z doświadczeniem na tych stanowiskach - TOP-10:

 • Betoniarze i zbrojarze,
 • Brukarze,
 • Cieśle i stolarze budowlani,
 • Dekarze i blacharze budowlani,
 • Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy,
 • Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,
 • Monterzy instalacji budowlanych,
 • Monterzy konstrukcji metalowych,
 • Monterzy okien i szklarze,
 • Murarze i tynkarze.

Praca na budowie bywa wyczerpująca, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przede wszystkim jednak nie można narzekać na brak ofert pracy. Szacuje się, że w branży wolnych jest nieustannie około 100 tysięcy etatów.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej