Czy rynek budowlany czeka w tym roku ożywienie? Zapaść w budownictwie drogowym

2017-03-01 14:36
budowa domu
Autor: brak danych

Rok 2016 przyniósł wyraźny wzrost liczby pozwoleń na budowę oraz objętych nimi obiektów. Wygląda więc na to, że po gwałtownym spadku produkcji budowlano-montażowej, ten rok branża budowlana zakończy na plusie.

GUNB pozwolenia nabudowę
Autor: GUNB

Ubiegły rok był dla niej fatalny, o czym świadczą dane GUS dotyczące produkcji budowlano-montażowej. Była ona aż o 14,1% niższa w porównaniu z rokiem 2015! Dodajmy, że jest to ważny wskaźnik, bo pokazuje stan koniunktury. Od niej zależy zaś nie tylko zatrudnienie w branży, ale także płace.
Główną przyczyną takiego stanu rzeczy było wyhamowanie inwestycji, przede wszystkich publicznych. Jednak można się tego było spodziewać. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) informował bowiem, że w 2015 r. inwestorzy uzyskali łącznie tylko 183,8 tys. pozwoleń na budowę ok. 209,7 tys. obiektów. Był to wynik o blisko 5 proc. gorszy od tego z 2014 r., a ponadto najgorszy od 2010 r.

Więcej pozwoleń na budowę

Jednak dane GUNB za ubiegły rok mogą napawać optymizmem, bo wydanych zostało ok. 187,5 tys. pozwoleń (wzrost o 2%) na budowę blisko 215,7 tys. obiektów (o 2,9% proc. więcej w porównaniu z rokiem 2015). Szczególnie cieszyć może rosnąca liczba planowanych budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz przemysłowych i magazynowych. Ponadto więcej pozwoleń uzyskali rolnicy na budynki gospodarczo-inwentarskie.
Największy ruch budowlany GUNB odnotował w 2016 r. w województwach mazowieckim (27,3 tys. pozwoleń na budowę) i wielkopolskim (24,4 tys.), a najmniejszy - w opolskim (2,8 tys.). Co ważne, we wszystkich tych województwach pozwoleń było więcej niż przed rokiem, a w opolskim ten wzrost był największy (o 13,3 proc.). O poprawie koniunktury można mówić również m.in. w województwach
lubelskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Deweloperzy nie zwalniają tempa - styczeń z rekordową liczbą rozpoczętych mieszkań

Polski rynek nieruchomości handlowych 2016. Prognoza na 2017

Budownictwo drogowe w dołku

Niestety, martwi pogłębiająca się zapaść w pozwoleniach na budowę infrastruktury transportu, czyli m.in. dróg, mostów, torów i dworców. GUNB podaje, że w 2016 r. wydano niespełna 4,4 tys. pozwoleń na budowę dla 5 tys. obiektów infrastruktury transportu oraz ok. 1,5 tys. zezwoleń dla ok. 2,3 tys. obiektów inwestycji drogowych. W sumie daje to 5,9 tys. decyzji obejmujących budowę 7,3 tys. obiektów. Sęk w tym, że rok wcześniej było ich odpowiednio: 8,3 tys. i 10,6 tys. A przypomnijmy, że budownictwo inżynieryjne stanowiło w ubiegłym roku 50,8% ogólnej wartości produkcji budowlano-montażowej, która wyniosła ok. 74,5 mld zł. Nie jest więc pewne, że ten rok nie przyniesie wyczekiwanego przez branżę ożywienia koniunktury.

GUNB pozwolenia nabudowę - drogowe
Autor: GUNB

Budowa dróg w Polsce – ile pieniędzy do zarobienia w 2017?

Nowe wzory umów dotyczące budowy dróg. Powstają wytyczne dla projektantów i firm wykonawczych

Krajowy Program Kolejowy. W roku 2017 umowy na 5,5 mld zł

Nadzieja w unijnych funduszach

Choć wydaje się ono już tylko kwestią czasu, bo do 2020 r. Polska ma do wydania ponad 82,5 mld euro w ramach różnych programów i funduszy europejskich. Wartość samego programu „Infrastruktura i Środowisko” to ponad 27 mld euro, przy czym ogromna część środków zostanie zainwestowana w projekty drogowe, kolejowe, lotnicze czy żeglugowe, a także te związane z budownictwem obiektów publicznych, m.in. szkół, szpitali, obiektów kultury czy budownictwem komunalnym i gospodarki wodnej. Według GUS, w styczniu wartość produkcji budowlano-montażowej była o 2,1 proc. wyższa niż przed rokiem.

W lutym koniunktura w budownictwie najlepsza od ośmiu lat, mimo iż połowa firm ma kłopoty finansowe.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej