Deweloperzy nie zwalniają tempa - styczeń z rekordową liczbą rozpoczętych mieszkań

2017-02-20 16:46
Kołobrzeg inwestycja deweloperska
Autor: Eurodom Nieruchomości

W styczniu inwestorzy zaczęli budowę przeszło 11,2 tys. mieszkań, czyli aż o 55% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem – podał GUS. Czym tłumaczyć tak duże ożywienie w budownictwie mieszkaniowym?

Budowncitwo mieszkaniowe GUS
Autor: GUS

Z danych GUS wynika, że zawdzięczamy je przede wszystkim deweloperom, którzy w styczniu zaczęli budowę blisko 7,3 tys. mieszkań. To wynik aż o ok. 80% lepszy od ubiegłorocznego.

– Taki rezultat w miesiącu styczniu, który raczej nie rozpieszczał budowlańców wiosenną aurą, to sygnał wciąż bardzo wysoko szybującego optymizmu deweloperów, dla których trwająca sprzedażowa prosperity jest jedynym wyznacznikiem polityki biznesowej na rok bieżący – komentuje Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl. Zwraca on także uwagę na dużą liczbę mieszkań, na budowę których deweloperzy uzyskali pozwolenie. – W tegorocznym styczniu przedsiębiorcy zgromadzili ich na nieco ponad 8 tys. mieszkań. To także znacząca liczba, choć nieco mniejsza od średniej zeszłorocznej, za to aż o 70% wyższa od uzyskanej w analogicznym okresie ubiegłego roku – mówi Jędrzyński.

Pozwolenia na budowę mieszkań, styczeń 2017
Autor: GUS

GUS wskazał też na wzrost aktywności inwestorów indywidualnych, choć trzeba przyznać, że o tej porze roku nie jest ona duża. W styczniu zaczęli oni budowę ponad 3,5 tys. mieszkań (w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku wzrost o ok. 21%), a na ponad 6,7 tys. uzyskali pozwolenie lub dokonali zgłoszenia z projektem budowlanym (ok. 29% więcej niż przed rokiem).

Rozpoczęte budowy mieszkań, styczeń 2017
Autor: GUS
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej