Ceny styropianu 2023 - ile aktualnie kosztuje styropian? Prognozy

2023-02-20 10:03

Ceny styropianu w lutym 2023 nieco spadają. Aktualnie za metr sześcienny styropianu płaci się średnio 200-300 zł/m³, w zależności od jego rodzaju i parametrów - podaje SWE. Jakie są ceny styropianu na początku roku? Ile trzeba zapłacić za ocieplenie nim domu? Czy styropian będzie znowu drożał? Prognozy

Spis treści

  1. Aktualne ceny styropianu 2023 lekko spadają
  2. Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach
  3. Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!
  4. Czy styropian zdrożeje? Prognozy 2023

Styropian jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. Wyróżniają go dobre parametry cieplne, jest lekki, łatwy w obróbce i również łatwo i szybko się nim ociepla ściany. To również wciąż najtańszy materiał izolacyjny, choć obecnie, w obliczu drożejących wszystkich materiałów budowlanych, to stwierdzenie straciło na znaczeniu. Ponadto ceny materiałów izolacyjnych, w tym również ceny styropianu, notują największe wzrosty cen od 2021 roku.

Aktualne ceny styropianu 2023 lekko spadają

Zdaniem Grzegorza Tymoszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji ceny styropianu obecnie się normują, można nawet zauważyć tendencję spadkową. Oczywiście nie można mówić o jakiejś dłuższej stabilizacji.

W II połowie 2021 roku metr sześcienny styropianu kosztował średnio 180 zł, w 2022 roku 253 zł.

– Ceny styropianu lekko spadają już od maja 2022 roku, kiedy styropian był najdroższy i kosztował nawet 340 zł za metr sześcienny – podkreśla Grzegorz Tymoszewski. Obniżka cen wynosi obecnie kilka złotych. Zdecydowanie poprawiła się dostępność tego materiału. Jeszcze kilka tygodni temu trzeba było na niego czekać nawet 2 tygodnie. Teraz to zaledwie 2-3 dni.

Nieco inaczej kształtują się ceny styropianu grafitowego. Jest on droższy od tego tradycyjnego, białego. Jednak tu też obserwuje się tendencję spadkową.  Aktualnie za metr sześcienny styropianu grafitowego trzeba zapłacić ok. 300 zł.

Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach

Obecnie nie ma problemu z kupnem styropianu. Jest dostępny w większości hurtowni, a realizacja zamówienie wynosi od 2 do 10 dni. Jakie są ceny styropianu w hurtowniach. Podajemy przykładowe ceny styropianu fasadowego:

  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,042 W/mK - średnia cena za m³ - 217-226 zł, cena za paczkę (0,3 m³) - 67,89 zł,
  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤ 0,038 W/mK -cena za m³ - 264-289 zł, cena za paczkę (0,3 m³) - 86,70 zł,
  • styropian grafitowy (współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,031 W/mK) - cena za m³ - 310-349 zł, cena za paczkę (0,3 m³) - 85,93 zł.

Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!

Obecnie liczba zamówień na docieplenia budynków utrzymuje się na poziomie podobnym do zeszłorocznego. Znacznie wzrosły jednak koszty samego docieplenia, dlatego klienci skrupulatniej niż wcześniej analizują swoje możliwości finansowe uważa Grzegorz Tymoszewski ze SWE. Ocieplenie małego domku jednorodzinnego jeszcze dwa lata temu wynosiło blisko 20 tys. zł. Teraz trzeba za to zapłacić nawet 60 tys. Koszt termomodernizacji budynku skoczył rok do roku o prawie 100 zł za metr kwadratowy docieplanej powierzchni. Z kolei czas oczekiwania na doświadczoną ekipę elewacyjną to nawet 3-4 miesiące. Brak doświadczonych pracowników to spore utrudnienie w terminowej realizacji budów. Z drugiej strony coraz więcej pracowników wraca z Niemiec – gdzie stawki są już bardzo podobne do tych w Polsce.

Czy styropian zdrożeje? Prognozy 2023

Producenci styropianu zapowiadają, że ceny tego materiału pójdą znowu w górę. Na skoki cenowe i dalszą niepewność wpływają inflacja oraz wysokie ceny paliw i energii, które przekładają się na ceny wszystkich materiałów budowlanych, ich transport i czas oczekiwania na dostawę. Będzie jeszcze jeden powód podwyżek cen styropianu.

– Wszystko przez zapowiadane przez Hiszpanię i Francję systemowe dofinansowanie dociepleń, które może sprawić, że dostępność styropianu na rynku europejskim będzie mała – tłumaczy Grzegorz Tymoszewski.

Rok 2023 przyniesie zresztą kolejne podwyżki większości materiałów budowlanych. Klientom indywidualnym zdecydowanie utrudni to budowę własnego domu. Dla dużych inwestycji to wzrost kosztów, także tych pracowniczych, bo w sytuacji braku fachowców zachętą są wysokie wynagrodzenia. Wysokim kosztem jest w tej chwili wyszkolenie i nadzór nad nowymi pracownikami, którzy i tak niechętnie chcą pracować przy pracach na wysokościach. Budowlańcy należą do grup zawodowych stale i najbardziej narażonych na działanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych – komentuje Adam Parol, właściciel firmy Adar, zrzeszonej w SWE.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej