Ceny styropianu - sierpień 2022. Ile kosztuje styropian i ocieplenie nim domu?

2022-08-29 20:32

Ceny styropianu w 2022 mocno poszły w górę, zresztą ten popularny materiał izolacyjny zaczął drożeć już w zeszłym roku, podobnie jak inne materiały izolacyjne. Dla cen styropianu rekordowy był maj 2022 . Były też ogromne problemy z dostępnością tego materiału ociepleniowego. Jakie są aktualne ceny styropianu? Ile trzeba zapłacić za ocieplenie nim domu? Czy styropian jeszcze zdrożeje? Prognozy

Spis treści

  1. Ceny styropianu 2022 - w sierpniu lekko w dół
  2. Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach
  3. Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!
  4. Czy styropian zdrożeje? Prognozy

Styropian jest najpopularniejszym materiałem izolacyjnym. Wyróżniają go dobre parametry cieplne, jest lekki, łatwy w obróbce i również łatwo i szybko się nim ociepla ściany. To również wciąż najtańszy materiał izolacyjny, choć obecnie w obliczu tak drożejących wszystkich materiałów budowlanych to twierdzenie straciło na znaczeniu. Ponadto ceny materiałów izolacyjnych, w tym również ceny styropianu, notują największe wzrosty cen od 2021 roku. I jest tak praktycznie z miesiąca na miesiąc. Ostatnie dane z sierpnia pokazały, że ceny izolacji termicznych wzrosły względem roku ubiegłego o 62%.

Ceny styropianu 2022 - w sierpniu lekko w dół

Zdaniem Grzegorza Tymoszewskiego, prezesa Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji ceny styropianu obecnie się normują, można nawet zauważyć tendencję spadkową. Oczywiście daleko jeszcze do poziomu sprzed pandemii i długotrwałej równowagi.

W lipcu, sierpniu zeszłego roku metr sześcienny styropianu kosztował średnio 180 zł. Teraz płaci się 253 zł.

Nieco inaczej kształtują się ceny styropianu grafitowego, choć utrzymana zostaje tendencja spadkowa. Aktualnie za metr sześcienny styropianu grafitowego trzeba zapłacić ok. 270 zł. W porównaniu z cenami z początku roku to niewielki spadek o 3 %. Z kolei cena styropianu grafitowego skoczyła o 8 %.

– Ceny styropianu lekko spadają od maja tego roku, kiedy styropian był najdroższy i kosztował nawet 337 zł za metr sześcienny – podkreśla Grzegorz Tymoszewski. Obecnie decydowanie poprawiła się dostępność tego materiału. Jeszcze kilka tygodni temu trzeba było na niego czekać nawet 2 tygodnie. Teraz to zaledwie 2-3 dni.

Styropian - sprawdzamy ceny i dostępność w hurtowniach

Obecnie nie ma problemu z kupnem styropianu. Jest dostępny w większości hurtowni, a realizacja zamówienie wynosi od 2 do 10 dni. Jakie są ceny styropianu w hurtowniach. Podajemy przykładowe ceny styropianu fasadowego:

  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,042 W/mK -  cena za m³ - 286,50 zł, cena za paczkę (0,3 m³) - 85,95 zł,
  • styropian o współczynniku przewodzenia ciepła ≤ 0,031 W/mK - cena za m³ - 412 zł, cena za paczkę (0,246 m³) - 101,35 zł,
  • styropian grafitowy (współczynniku przewodzenia ciepła ≤0,031 W/mK) - cena za m³ - 440,30 zł zł, cena za paczkę (0,45 m³) - 198,13 zł.

Ocieplenie domu styropianem 3 razy droższe!

Obecnie liczba zamówień na docieplenia budynków utrzymuje się na poziomie podobnym do zeszłorocznego. Znacznie wzrosły jednak koszty samego docieplenia, dlatego klienci skrupulatniej niż wcześniej analizują swoje możliwości finansowe uważa Grzegorz Tymoszewski ze SWE. Ocieplenie małego domku jednorodzinnego jeszcze dwa lata temu wynosiło blisko 20 tys. zł. Teraz trzeba za to zapłacić nawet 60 tys. Koszt termomodernizacji budynku skoczył rok do roku o prawie 100 zł za metr kwadratowy docieplanej powierzchni. Z kolei czas oczekiwania na doświadczoną ekipę elewacyjną to nawet 3-4 miesiące. Brak doświadczonych pracowników to spore utrudnienie w terminowej realizacji budów. Z drugiej strony coraz więcej pracowników wraca z Niemiec – gdzie stawki są już bardzo podobne do tych w Polsce.

Czy styropian zdrożeje? Prognozy

Producenci styropianu zapowiadają, że ceny tego materiału mogą jeszcze rosnąć. Na skoki cenowe i dalszą niepewność wpływają inflacja, podwyżki cen prądu, gazu i paliwa, które przekładają się na ceny wszystkich materiałów budowlanych, ich transport i czas oczekiwania na dostawę.

Jakiś czas temu premier, Mateusz Morawieckie apelował o ocieplanie domów jeszcze przed sezonem grzewczym. Prognozy co do cen energii są pesymistyczne, a wiadomo, że termomodernizacja budynku, czyli w pierwszej kolejności właśnie ocieplenie domu, wymiana okien i drzwi, i wreszcie wymiana źródła ciepła to jedyna droga, aby w sezonie grzewczym zaoszczędzić. Ale oczywiście łatwo jest rzucić hasło. Koszty takiego przedsięwzięcia są naprawdę wysokie, coraz wyższe. Korzystając nawet z programów dopłat do tego typu inwestycji jakie proponuje rząd, i tak trzeba mieć sporo pieniędzy odłożonych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej